Sari la conținut

Mi Am Prins Urechile Cu Jupiter 4


adrryann
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu sa ii leg firele la releul de incarcare.Este pe 6v.Are releu rusesc si pe el sunt 4 borne .Care cum se leaga??????????????????????????????Mi a mancat zilele.o schema

din ce stiam io, jupiter 3 are instalatia pe 6 v....esti sigur ca-i pe 6 v si nu pe 12 v?Sau..esti sigur ca e jupi 4 si nu jupi 3? in oricare din cazuri, iti recomand o instalatie pe 12 v, vei elimina multe probleme.

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-8480-1159989190_thumb.jpg

daca ai instalatie pe 6v atunci motorul e de jupiter 3.

3 litere de pe releu le gasesti si pe placuta de ebonita de la dinam unde se prind firele, sunt scrise f mic deasupra surubelelor daca imi aduc bine aminte iar la "b" se leaga bateria si contactul (consumatori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..asa cum este desenat pe schema...

Din stanga spre dreapta:

1) borna + de la baterie si in contact; este borna de iesire din contactele releului conjuctor-disjunctor care iti cupleaza dinamul spre baterie cind exista tensiune suficienta cas a faca incarcarea.

2)borna + a dinamului si un teminal de la becul de incarcare.Becul de incarcare , dupa cum poti observa este legat intre doua plusuri ,cel al bateriei si cel al dinamului.Cind dinamul nu functioneza sau merge la turatii mici , becul este aprins semnalizind ca mergi pe baterie.Cind turatia creste suficient ca tensiunea debitata de dinam sa ajunga la nivelul celei din baterie becul se stinge semnalizind ca ai incarcare.

3)masa, impreuna cu masa dinamului

4)borna + a infasurarii de excitatie, borna - fiind legata intern la masa

Si gata! :baldy:

Este o schema cu minusul la masa.Am vazut la jupiter4(poate ma insel...) o varianta de schema cu plusul la masa si cu alt model de releu(oare este pe alternator jupiter4?...)

 

schema interna a releului ca sa poti identifica bornele, si o schema mai colorata cu aceleasi legaturi.... ;)

post-3884-1159992028_thumb.jpg

post-3884-1159992330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...