Sari la conținut

ulei transmisie


Nedelcu.
 Share

Postări Recomandate

la

Vâscozitatea uleiuli nu are nici o influență asupra cuplării pinioanelor din cutie. ''Săritul'' din viteză ne spune că furcile s-au uzat, nu mai împing pinioanele până în poziția de cuplare ... dacă la asta se adaugă uzarea craboților, la orice sarcină crescută, pinioanele sar din poziție ... dacă îți pare absconsă exprimarea ... n-am ce face, așa se numesc alea-alea din cutie

Mesaj completat

 

Vâscozitatea uleiului nu are nici o influență asupra cuplării pinioanelor din cutie. ''Săritul'' din viteză ne spune că furcile s-au uzat, nu mai împing pinioanele până în poziția de cuplare ... dacă la asta se adaugă uzarea craboților, la orice sarcină crescută, pinioanele sar din poziție ... dacă îți pare absconsă exprimarea ... n-am ce face, așa se numesc alea-alea din cutie

Mesaj completat

...frate, da' merge net-u' al dreaq ... scuze de aș răspuns :)

 

 

axul cu furca si sunt noi schimbate in iarna..... au fost in pod la vasilina,,, explica-mi te rog de ce sare doar cand se subtiaza uleiul. multam.

Mesaj completat

lasa ca o sa mai desfac motoru sa vad dak e totul in ordine. :D

Mesaj completat

exprimarea ta nu imi pare necunoscuta... inteleg perfect ceea ce spui insa nu e aia problema:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolul uleiului nu este sa-ti tina pinioanele la locul lor, ci sa protejeze la uzura. Vascozitatea prescrisa e necesara fiindca cere ambreiajul umed o vascozitate anumita. Aceasta vascozitate e cea masurata cu viscometrul, la o anumita temperatura, bineinteles ca atunci cand e cald uleiul de cutie poate sa ti se para ca apa, si mie mi se pare la fel. Chiar cand ii dai drumul din cutie, cald si cu bule de aer in el, pare f.f. fluid dar nu e asa.

 

din viteza nu trebuie sa-ti sara cu niciun ulei, fiindca crabotii cand sunt noi, au un unghi, f.mic ce-i drept(jumate de grad?) incat tendinta lor e sa se cupleze, nu sa decupleze.

Furca e folosita doar sa shifteze pinionul.

 

sare din viteza cand se decupleaza crabotii din cauza uzurii, se rotunjeste muchia crabotului.

La uzura mica, tendinta de iesire e contracarata de furca, aia se freaca pana apar uzuri, si dupa aia sare din viteza. Nu te ajuta niciun ulei la faza asta.

 

Ca sa-ti raspund la intrebare cu o intrebare - de ce crezi ca iti sare din a 4-a? nu e acelasi ulei si la a 3-a si la a 2-a? alea de ce nu sar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.... bine nu am crezut 100% ca imi sare din treapta doar din cauza la ulei. o fi ceva si pe acolo. numai k nu eram sigur dak e bun la vascozitatea aia..... multumesc ..

 

sa vedem trebuie sa dau motoru'n doua neaparat. sa fie gata pana la intrunirea de comuniste ... :))

 

 

multumesc.... hai ca mai deschid un topic..am observat ceva azi.....

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axul cu furca si sunt noi schimbate in iarna..... au fost in pod la vasilina,,, explica-mi te rog de ce sare doar cand se subtiaza uleiul. multam.

Mesaj completat

lasa ca o sa mai desfac motoru sa vad dak e totul in ordine. :)

Mesaj completat

exprimarea ta nu imi pare necunoscuta... inteleg perfect ceea ce spui insa nu e aia problema:)

 

Ești sigur că ai montat cutia cum trebuie ? ... chiar ți-ar trebui un manual, dacă se găsește, o grămadă de experiență, simulare înainte de închiderea carterelor. La Jupiter-ul meu 5, erau și o serie de șaibe distanțiere, care stabilizau pinioanele pe o anumită poziție ...Desfăcut, analizate poziția, uzurile...

Cert est e faptul că nu uleiul este problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...