Sari la conținut

UNDE FAC SERVICE LA UN BMW F650


zax
 Share

Postări Recomandate

:D Salutare tuturor! Sunt proaspatul proprietar al unui BMW F650 ST si ma gandesc sa o duc la un service pentru o verificare tehnica, eventual un schimb de ulei. am auzit ca la Automobile Bavaria e "rupere" cu preturile si vreau sa va intreb daca am vreo alternativa in Bucuresti sau imprejurimi.

Tinand cont ca motocicleta e aproape noua, n-as vrea sa o duc la oricine zice ca e mecanic, asa ca m-ar interesa niste servicii de calitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt. ajutor!

Cand ziceam ca preturile de la service-ul BMW sunt "rupere" ma refeream in mod evident la faptul ca acestea sunt destul de mari... Cel putin eu asa am auzit de la altii... Dar daca zici ca sunt ok, o sa ma duc sa incerc...

 

Raduule, merci frumos pt. oferta... Momentan motocicleta nu cred ca necesita mai mult de un schimb de ulei.... pe care l-as face singur daca as sti cum...:D

Daca te pricepi cum se face si cat ulei trebuie, de care, etc. poate imi spui si mie...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Sunt proaspatul proprietar al unui BMW F650 ST

noblesse oblige :D

 

schimbul de ulei poti sa-l faci si singur - trebe sa scrie si-n cartea tehnica cum, dar e ca la masini, trebe doar sa bunghesti busonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noblesse oblige  :D

 

schimbul de ulei poti sa-l faci si singur - trebe sa scrie si-n cartea tehnica cum, dar e ca la masini, trebe doar sa bunghesti busonul.

Ho cu tata. Am avut si eu BMW F 650 si nu chiar asa de simplu (sunt doua busoane si o mica ordine in operatiuni). Nu e greu (dureaza 10 minute) dar te scuteste de aventura de a ramane cu jumate de vkil de ulei uzat in motor, de o sa te miri ca-ti intra mai putin din ala nou...

Sfat: schimba-l cu cineva care stie (te ajut si eu daca vrei), macar prima data. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu BMW-ul meu la Automobile Bavaria, la revizia de 10.000 km. Pot sa va spun urmatoarele :

 

1. manopera = 22 EUR/ora + TVA

2. Schimbat filtru de ulei si uleiul (uleilul lor) = am uitat :D

3. Alte verificari la 10.000 km.

 

Total : 4.800.000 lei

 

PS. Atentie : cand am lasat motorul, responsabilul a vrut sa ma "pregateasca" spunandu-mi ca o sa dureze 8 - 12 ore, "ca sunt multe de verificat la 10.000 km". Dar eu sunasem inainte si i-am intrebat. Si cineva de la ei mi-a spus ca dureaza vreo 4 ore. In consecinta, i-am zis tipului urmatoarele : "Daca-mi facturati mai mult de 4 ore, vreau sa vad detaliul tuturor opertiunilor si vreau sa vorbesc si cu seful tau".

 

PPS. Nu vorbesc despre "primirea" facuta acolo. Programare telefonica marti, ora 9:00, cu o saptamana inainte. Ma duc marti, la ora 9:00, asa cum am stabilit. Omul ma anunta ca nu are in stoc filtrul de ulei (nici nu s-a uitat la motor). Ma intreaba daca vreau sa las motorul acolo pana comanda el filtru. Imi zice ca dureaza o saptamana. Imi iau motorul urmand sa ma sune el cand vine filtru. Sun peste 8 zile, dau peste alta persoana care-mi spune - putin iritata de faptul ca am sunat asa repede - ca nu poate sa dureze mai putin de 2 saptamani de la comanda. OK. Am sunat peste alte 8 zile, venise filtrul. Dar nu avea mecanic de motocicleta pana peste o saptamana. Concluzie : de la primul telefon pana la "revizie" a durat o luna. A doua oara nu ma mai prindeti pe acolo... Radu, o sa-l sun pe mecanicul tau de langa Gradina Zoologica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Hmm... Ma gandeam eu ca Sorin (a postat mai sus) e cam optimist in privinta celor de de la Bavaria... Se pare ca n-am ales bine motoru' in ceea ce priveste oferta de service... Nu-mi ramane decat sa ma bazez pe ajutorul vostru...:D

Oricum, omul de la care l-am luat mi-a spus ca a schimbat uleiul acum 7-8 luni si ma gandesc sa-l mai las, desi motocicleta a zacut in tot acest timp...

 

Problema e ca am o carte tehnica in nemteste si nu ma ajuta cu nimic... Asa ca nu stiu nici cati litri si de care ulei sa-i iau...ar mai fi si filtru sau filtrele... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...