Sari la conținut

Accident La Prima Vedere Grav


Torra
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu prea multe detalii , un ducati rosu vs un mercedes , stiu doar ca motociclistul a cazut se pare destul de rau , ramanand pe asfalt !

Rog aradenii care au mai multe detalii sa ne spuna cum se simte motociclistul ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu prea multe detalii , un ducati rosu vs un mercedes , stiu doar ca motociclistul a cazut se pare destul de rau , ramanand pe asfalt !

Rog aradenii care au mai multe detalii sa ne spuna cum se simte motociclistul ! :)

 

 

numai salvarea l-a mai ridicat pe motorist, nu stiu exact a cui vina a fost dar el a acrosat portiera din partea stanga a mercedesului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mai- cum le place la unii sa arunce cuvinte aiurea!!!

Ce ducati fratilor?

Ce Salvare???

Care a vazut salvarea mai oameni buni??

Highheaven a scris:

"numai salvarea l-a mai ridicat pe motorist, nu stiu exact a cui vina a fost dar el a acrosat portiera din partea stanga a mercedesului"

Ce portietra?? Parca era aripa stanga fata, nu portiera!!!

 

:)

De ce spuneti NEADEVARURI????

Doar din dorinta de a face posturi???

Sau din dorinta de a creea valva?

 

Am ajuns pe Strada Padurii, dinspre Confectii spre Alfa- fix inainte de service-ul Pirelli

Am ajuns la nici un minut de la impact... mai erau 2 maisni in fata mea care incercau sa se strecoare printre mercedesul postat cam aiurea pe sosea si resturile motocicletei

Motocicleta :

Suzuki GS500 ROSU, nr AR - 90 - COJ

Am inteles ca baiatul (nu stiu cum il cheama) sta in Aradul Nou - am omis sa-l intreb cum il cheama, sincer nu asta eraimportant in momentul ala. Nici motoru nu m-a interesat sa vad cat de sifonat era, stiu doar ca era culcat pe o parte, avea bucati din carena imprastiate peste tot, parea ca are ghidonu indoit.

 

Pilotul motorului era intins pe jos in mijlocul strazii pe sensul celalalt (io veneam dinspre UTA - Confectii)

Imediat am oprit, am furgit pana la motociclist - avea casca sparta, se vaita de durere. NU avea sangerari externe sau alte semne ca ar fi in coma sau in pericol imediat. L-am intrebat daca poate sa respire, daca il doare ceva - le-am spus celor din jur sa dirijeze circulatia (pe ambele sensuri treceau masinile facand slalom printre motociclistul intins pe jos, resturile GS-ului si GS-ul care statea culcat mai langa marginea drumului). Omul se vaita ca il doare picioru.. . S-a pus nitel pe-o parte - a stat cam un minut sa-si mai revina din shoc. Apoi si-a scos SINGUR casca (care oricum era muci, sparta!). Apoi a stat nitel in fund. I-am zis s astea nitel linistit ca sa isi mai revina, sa nu incerce sa faca miscari bruste, apoi am fugit in papuc si am BLOCAT sensul pe care era el - sensul dinspre Alfa spre Confectii ca treceau inclusiv RABE de 16 tone la cativa cm de el.

Dupa ce am blocat drumu, omu a vrut sa se ridice, era julit la genunchi (parca la dreptul, nu mai stiu sigur). Tin minte ca imediat de si-a scos casca si am vazut ca e cat de cat OK - am fugi si i-am luat cheia din contact- apoi i-am dat cheia. In fine, inca 2 persoane l-au ajutat s ase ridice si sa se puna pe trotuar, ca deja trecusera 10 minute si nici urma d ePulitie sau Salvare (desi politia sta la nici 3 minute de la locul ala!!!).

Dupa asta am degajat - mi-am luat rabla din drum. Am mai stat cam 5 minute, apoi, vazand ca el e cat de cat OK, era constient, era doarr nitel shocat si ametit - si pt ca se stransese lumea ca la circ, am considerat ca nu mai am cu ce sa ajut si am plecat. Alea 15 minute cat am stat acolo nu a venit nici salvarea nici politia

Din cat am vorbit cu soferul mertanului amandoi mergeau in aceeasi diretie - dinspre UTA spre Alfa. Era trafic intens pe ambele sensuri, motociclistul croseta PE CONTRASENS PESTE LINIA CONTINUA. Ala cu Mertanu a evitat un biciclist care i-a virat brusc in fata, tragand stanga de volan. Motociclistul a venit pe partea lui stanga si s-a infipt in aripa stanga fata a mertanului, fiind catapultat pe sensul celalalt. Din cat mi-am dat seama - dupa pozitia mertanului - ESTIMEZ viteza mertanului pe la 20 -30 km/h iar viteza motorului pe la 40 -50 (MAXIM!).

Echipament- din cate am observat- geaca si pantaloni de motor dar fara protectii.

Dupa vre-o ora am trecut iarasi prin zona, polita era d efata, cativa urcasera motoru intr-o dubita.

 

Nu ma bag io acum sa fac pe justitiaru, sa injur conservaru sau motoristul. Bine ca a scapat doar cu atat, putea sa-si rupa Gatul. Sau putea sa ajunga sub rotile unei masini de pe contrasens. Important e sa fim constienti ca trebe sa fim mai prundent pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am ajuns pe Strada Padurii, dinspre Confectii spre Alfa- fix inainte de service-ul Pirelli

Am ajuns la nici un minut de la impact... mai erau 2 maisni in fata mea care incercau sa se strecoare printre mercedesul postat cam aiurea pe sosea si resturile motocicletei

Motocicleta :

Suzuki GS500 ROSU, nr AR - 90 - COJ

Am inteles ca baiatul (nu stiu cum il cheama) sta in Aradul Nou - am omis sa-l intreb cum il cheama, sincer nu asta eraimportant in momentul ala. Nici motoru nu m-a interesat sa vad cat de sifonat era, stiu doar ca era culcat pe o parte, avea bucati din carena imprastiate peste tot, parea ca are ghidonu indoit.

 

Pilotul motorului era intins pe jos in mijlocul strazii pe sensul celalalt (io veneam dinspre UTA - Confectii)

Imediat am oprit, am furgit pana la motociclist - avea casca sparta, se vaita de durere. NU avea sangerari externe sau alte semne ca ar fi in coma sau in pericol imediat. L-am intrebat daca poate sa respire, daca il doare ceva - le-am spus celor din jur sa dirijeze circulatia (pe ambele sensuri treceau masinile facand slalom printre motociclistul intins pe jos, resturile GS-ului si GS-ul care statea culcat mai langa marginea drumului). Omul se vaita ca il doare picioru.. . S-a pus nitel pe-o parte - a stat cam un minut sa-si mai revina din shoc. Apoi si-a scos SINGUR casca (care oricum era muci, sparta!). Apoi a stat nitel in fund. I-am zis s astea nitel linistit ca sa isi mai revina, sa nu incerce sa faca miscari bruste, apoi am fugit in papuc si am BLOCAT sensul pe care era el - sensul dinspre Alfa spre Confectii ca treceau inclusiv RABE de 16 tone la cativa cm de el.

Dupa ce am blocat drumu, omu a vrut sa se ridice, era julit la genunchi (parca la dreptul, nu mai stiu sigur). Tin minte ca imediat de si-a scos casca si am vazut ca e cat de cat OK - am fugi si i-am luat cheia din contact- apoi i-am dat cheia. In fine, inca 2 persoane l-au ajutat s ase ridice si sa se puna pe trotuar, ca deja trecusera 10 minute si nici urma d ePulitie sau Salvare (desi politia sta la nici 3 minute de la locul ala!!!).

Dupa asta am degajat - mi-am luat rabla din drum. Am mai stat cam 5 minute, apoi, vazand ca el e cat de cat OK, era constient, era doarr nitel shocat si ametit - si pt ca se stransese lumea ca la circ, am considerat ca nu mai am cu ce sa ajut si am plecat. Alea 15 minute cat am stat acolo nu a venit nici salvarea nici politia

Din cat am vorbit cu soferul mertanului amandoi mergeau in aceeasi diretie - dinspre UTA spre Alfa. Era trafic intens pe ambele sensuri, motociclistul croseta PE CONTRASENS PESTE LINIA CONTINUA. Ala cu Mertanu a evitat un biciclist care i-a virat brusc in fata, tragand stanga de volan. Motociclistul a venit pe partea lui stanga si s-a infipt in aripa stanga fata a mertanului, fiind catapultat pe sensul celalalt. Din cat mi-am dat seama - dupa pozitia mertanului - ESTIMEZ viteza mertanului pe la 20 -30 km/h iar viteza motorului pe la 40 -50 (MAXIM!).

Echipament- din cate am observat- geaca si pantaloni de motor dar fara protectii.

Dupa vre-o ora am trecut iarasi prin zona, polita era d efata, cativa urcasera motoru intr-o dubita.

 

Nu ma bag io acum sa fac pe justitiaru, sa injur conservaru sau motoristul. Bine ca a scapat doar cu atat, putea sa-si rupa Gatul. Sau putea sa ajunga sub rotile unei masini de pe contrasens. Important e sa fim constienti ca trebe sa fim mai prundent pe 2 roti.

 

foarte frumos din partea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am trecut pe str. Padurii am vazut masinile politiei si a salvarii, un motor imprastiat pe lateralul drumului cat si mertanu cu portiera si aripa avariata.

motoristul era in masina salvarii (cu usa laterala deschisa) cu tot felul de ''cabluri'' pe el.

 

probabil ca am ratat interventia bunului samaritean

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 15 minute de la accident nu aparuse nici salvarea nici pulitia :) . Asta a fost.

Cred ca a avut noroc destul de mare baiatul, din cate am vazut, avea un rucksack de-ala ce se pune pe un umar. Si acolo niste lapte. O cutie de lapte. Banuiesc ca a aterizat pe spate si practic rucksacku ala a preluat o parte din shoc. Spun asta pt ca din geanta aia curgea laptele, geanta era pe traiectorie, adica intre masina si motor, motociclistul avea lapte pe el. Exact asa am patit si io cand am picat in urma cu cativa ani, am avut o geanta in spate, in ea un bidon de ulei gol si niste haine. CAnd am aterizat pe spate - rucksackul mi-a amortizat bine de tot caderea.

 

Cam asa se intampla pe la Arad.

Poti sa mori in drum ca nu opreste nimeni sa te ajute!

Poti sa mori in drum ca salvarea vine destul de tarziu.

Poti sa pici, sa fii ranit in mijlocul strazii - dar inca viu - si sa mori calcat de o alta masina, pt ca politia intarzie sa vina ca sa dirijeze traficul.

Trebe sa sune multa lume sa anunte acelasi accident la 112 - sa confirme ca sunt victime, altfel tanti aia se face ca nu pricepe.

In schimb, daca suni la 112 sa spui ca unii joaca alba-neagra in statie la UTA - nu dureaza 2 minute si apare pulitia!

 

Asa ca cel mai bine - aveti grija de viata si sanatatea voastra, lasati vitejismele ca nu castigati nimic. Absolut nimic!

P.S.-

Pe acelasi tronson in urma cu 2 luni o masina cu 200 la ora spulbera trei oameni care asteptau tramvaiu in statie (pe Cocorilor). Una dintre victime a fost gasita abia dupa 2 ore pe prelata unei spalatorii auto de langa statie! Doua saptamni dupa - zi de zi statea politia cu filtru.

Pe aceeasi strada Cocorilor - vineri (06.10.2006) la 7 fara 15 dimineata, o masina a lovit o femeie pe trecerea de pietoni. Masina nevestii era la 2 maisni in spatele celui care a produs accidentul.

Tot pe Cocorilor, luni, pe la 18.00 - adica la nici trei ore de la accidentul cu motociclistul - alt accident GRAV, un tramvai opreste in statia fara refugiu. Unu mai cu 7 coooaie cu un BMW se baga si depaseste tramvaiul pe STNGA, peste linia continua, ignorand faptul ca imediat dupa tramvai sunt 2 treceri de pietoni. A surprins si accidentat GRAV o fata de 14 ani care traversa regulamentar strada.

Trec pe Padurii si Cocorilor zi de zi- si cam la 2 zile observ situatii care se pot transforma in accident. Ar trebui montata o camera video pe strada aia... serios acum. Prea multe accidente in zona aia intr-un timp asa de scurt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand au reparat drumul tot mai multi soferi prefera sa mearga pe Cocorilor si Padurii decat sa o ia pe victoriei si A. Saguna! De cand au montat semafoarele pe str. A. Saguna e infernal sa treci pe acolo, am condus si eu pe acolo , si m-am saturat sa opresc la fiecare colt asa ca am mers pe Padurii ! Mi se par putin deplasate semafoarele alea ! Defapt ideea de a le pune la fiecare colt mi se pare deplasata ! Inainte faceam 3-4 minute pana la spitalul judetean , acum fac 10 minute !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mai- cum le place la unii sa arunce cuvinte aiurea!!!

Ce ducati fratilor?

Ce Salvare???

Care a vazut salvarea mai oameni buni??

Highheaven a scris:

"numai salvarea l-a mai ridicat pe motorist, nu stiu exact a cui vina a fost dar el a acrosat portiera din partea stanga a mercedesului"

Ce portietra?? Parca era aripa stanga fata, nu portiera!!!

 

:)

De ce spuneti NEADEVARURI????

Doar din dorinta de a face posturi???

Sau din dorinta de a creea valva?

 

Am ajuns pe Strada Padurii, dinspre Confectii spre Alfa- fix inainte de service-ul Pirelli

Am ajuns la nici un minut de la impact... mai erau 2 maisni in fata mea care incercau sa se strecoare printre mercedesul postat cam aiurea pe sosea si resturile motocicletei

Motocicleta :

Suzuki GS500 ROSU, nr AR - 90 - COJ

Am inteles ca baiatul (nu stiu cum il cheama) sta in Aradul Nou - am omis sa-l intreb cum il cheama, sincer nu asta eraimportant in momentul ala. Nici motoru nu m-a interesat sa vad cat de sifonat era, stiu doar ca era culcat pe o parte, avea bucati din carena imprastiate peste tot, parea ca are ghidonu indoit.

 

Pilotul motorului era intins pe jos in mijlocul strazii pe sensul celalalt (io veneam dinspre UTA - Confectii)

Imediat am oprit, am furgit pana la motociclist - avea casca sparta, se vaita de durere. NU avea sangerari externe sau alte semne ca ar fi in coma sau in pericol imediat. L-am intrebat daca poate sa respire, daca il doare ceva - le-am spus celor din jur sa dirijeze circulatia (pe ambele sensuri treceau masinile facand slalom printre motociclistul intins pe jos, resturile GS-ului si GS-ul care statea culcat mai langa marginea drumului). Omul se vaita ca il doare picioru.. . S-a pus nitel pe-o parte - a stat cam un minut sa-si mai revina din shoc. Apoi si-a scos SINGUR casca (care oricum era muci, sparta!). Apoi a stat nitel in fund. I-am zis s astea nitel linistit ca sa isi mai revina, sa nu incerce sa faca miscari bruste, apoi am fugit in papuc si am BLOCAT sensul pe care era el - sensul dinspre Alfa spre Confectii ca treceau inclusiv RABE de 16 tone la cativa cm de el.

Dupa ce am blocat drumu, omu a vrut sa se ridice, era julit la genunchi (parca la dreptul, nu mai stiu sigur). Tin minte ca imediat de si-a scos casca si am vazut ca e cat de cat OK - am fugi si i-am luat cheia din contact- apoi i-am dat cheia. In fine, inca 2 persoane l-au ajutat s ase ridice si sa se puna pe trotuar, ca deja trecusera 10 minute si nici urma d ePulitie sau Salvare (desi politia sta la nici 3 minute de la locul ala!!!).

Dupa asta am degajat - mi-am luat rabla din drum. Am mai stat cam 5 minute, apoi, vazand ca el e cat de cat OK, era constient, era doarr nitel shocat si ametit - si pt ca se stransese lumea ca la circ, am considerat ca nu mai am cu ce sa ajut si am plecat. Alea 15 minute cat am stat acolo nu a venit nici salvarea nici politia

Din cat am vorbit cu soferul mertanului amandoi mergeau in aceeasi diretie - dinspre UTA spre Alfa. Era trafic intens pe ambele sensuri, motociclistul croseta PE CONTRASENS PESTE LINIA CONTINUA. Ala cu Mertanu a evitat un biciclist care i-a virat brusc in fata, tragand stanga de volan. Motociclistul a venit pe partea lui stanga si s-a infipt in aripa stanga fata a mertanului, fiind catapultat pe sensul celalalt. Din cat mi-am dat seama - dupa pozitia mertanului - ESTIMEZ viteza mertanului pe la 20 -30 km/h iar viteza motorului pe la 40 -50 (MAXIM!).

Echipament- din cate am observat- geaca si pantaloni de motor dar fara protectii.

Dupa vre-o ora am trecut iarasi prin zona, polita era d efata, cativa urcasera motoru intr-o dubita.

 

Nu ma bag io acum sa fac pe justitiaru, sa injur conservaru sau motoristul. Bine ca a scapat doar cu atat, putea sa-si rupa Gatul. Sau putea sa ajunga sub rotile unei masini de pe contrasens. Important e sa fim constienti ca trebe sa fim mai prundent pe 2 roti.

:D :P :) (frumos gestul)

insanatosire grabnica motociclistului

ride safe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...