Sari la conținut

Masivul Rarau - Octombrie 2006


chif
 Share

Postări Recomandate

Excursie scurta intr-o zi faina de toamna.

Plecarea din Radauti. Nu ne-am programat decat sa facem o mica iesire peste Palma / Trei movile ... pana la manastirea Moldovita. Pentru cei care au fost stiu ca e un drum absolut superb pentru motociclism. La tot pasul dai numai de semne de "Atentie curbe" si "Curbe periculoase"... ha ha ce poate fi mai frumos?

Dupa vizitarea manastirii, fiindca totul se termina parca prea repede ne-am hotarat sa mancam o friptura pe Rarau. Am ales drumul prin Pojorata, de unde mai sunt 18 km pana sus la Pietre. Se poate urca relativ bine chiar si pentru motoare de sosea (cu un pic de rabdare).

Este SUUUUPER !!!!!!!!!!!!!!!!!! Vedeti doar cateva poze...

Informativ: sus e destul de bine, se poate dormi la hotel (camera cu 2 paturi are 3 preturi, in functie de ziua saptamanii!!! 60-70-80 RON ...caldura, apa calda), sau la cabana pastorala, conditii haiducesti la 10 RON de persoana. 3 fripturi bune cu cartofi si mamaliga = 40 RON.

Totul e ok pt ca acolo nu sunt mofturi, "Mercedesurile" nu pot urca si e foarte multa liniste.

post-1981-1160837217_thumb.jpg post-1981-1160837226_thumb.jpg post-1981-1160837239_thumb.jpg post-1981-1160837247_thumb.jpg post-1981-1160837255_thumb.jpg post-1981-1160837263_thumb.jpg post-1981-1160837270_thumb.jpg post-1981-1160837277_thumb.jpg post-1981-1160837287_thumb.jpg post-1981-1160837299_thumb.jpg post-1981-1160837308_thumb.jpg post-1981-1160837322_thumb.jpg post-1981-1160837331_thumb.jpg post-1981-1160837342_thumb.jpg post-1981-1160837353_thumb.jpg post-1981-1160837362_thumb.jpg

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura :D :D ! Frumos colt de tara aveti dumneavoastra acolo domnilor :) !

 

 

Acum aproximativ jumatate de luna am fost in zona voastra in concediu...

Oltean scolit la Bucuresti si mutat in Timisoara, nu am avut niciodata ocazia in 26 de ani sa ajung in Bucovina si trebuie sa recunosc ca plecam la drum cu ceva (cam multe) prejudecati si astea nu de bine.

INSA, totul a fost aproape de soc. Una dintre cele mai frumoase din tara asta (si eu zic ca am umblat ceva). In top 3 oricum.

Pe Pasul Ciumarna (cel cu mana aceea care pare ca saluta, pentru cine nu il stie) aveam impresia ca sunt in zona de la poalele Alpilor austrieci iar sosea mai buna ca acolo nu am mai gasit nicaieri. Locul acela este, intr-un mare fel, un mic "motorcycle heaven".

Manastirea Moldovita, din cele aproximativ 20 si ceva de manastiri vizitate in B., desi ultima (inainte de trecerea in Maramures), mi-a placut cel mai mult pentru atmosfera de basm de Fratii Grimm pe care o avea vizitata la ora de seara. Parca era o casa din povesti nu lacas de cult. Angajatii manastirii scurgeau in butoaiele din pivnite vinul de tamaioasa de afara. Cred ca nu trebuie va spun cum mirosea acolo. De la Moldovita si eu am vrut sa plec spre Pietrele Doamnei dar am optat pentru dormit in localitatea Pasul Mestecanis, fiindca mergeam la sigur si deja innoptase.

 

Nu am cuvinte in legatura cu zona voastra. Eu cand auzeam Suceava ma gandeam la saracie, rusi, ucrainieni, a.s.o. si in orasul ala era atata bogatie si curatenie ca nu credeam ca sunt in Romania. Lumea toata super aranjata pe strazi, la deux-piece-uri si costume, flori peste tot, oameni relaxati...Ziceai ca cine stie ce sarbatoare era in miscare. Radauti iarasi, nu mai zic. O curatenie de... Iar oameni mai gospodari ca bucovinenii nu am vazut nicaieri. Nu era tipenie de om pe la porti, nu vedeai buruieni, casele parca erau noi (chiar si alea vechi de zeci de ani), erau vopsite in fel de fel de culori si pline de ornamente, pana si in ultimul sat uitat de lume.

 

De incheiere vreau sa va rog ceva :

Daca cunoasteti doi baieti din Campulung Moldovenesc (fiindca aici s-au retras dupa turul de forta) cu numere de SV- ... -BBZ si SBK, dintre care un motor parca Bandit, spuneti-le ca eu sunt tipul cu un Golf 2 de MH ce ii saluta ca istericu, la ceas de noapte, pe curbele de langa Ciumarna.

 

La cat mai multi kilometri frumosi :P :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu, Mr. Giger. Povesteam din ce am vazut la televizor :D :lol: :P.

Acuma deh, nu ma pune si tu sa rascolesc 2G si ceva de poze. Va laudam si io si tu. Adevarat, una e ca turist, insa comparativ cu alte zone din tara (vb. aici de zona rurala)...

Si nu, nu faceam misto. :)

 

Am revenit insa pe orbita cand am intrat in Maramu`. Acolo era cam ca in Oltenia, exceptie peisajul si mare parte din arhitectura. :) M-am simtit imediat in elementul meu... :lol: :D

post-3763-1160863408_thumb.jpg

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu laudele asupra zonei, noi cei de aici nu ne dam seama de multe ori de acest lucru si e pacat. Eu unul o stiu. :ok:

cand mai treceti pe la mine pe acasa dati un semn :) eu stiu ce potential are zona noastra :angry: sa vedeti cum se vede toata zona de pe un cross :) numai bine asfalt uscat ...sau zapada mai putina(pe rarau a nins~5cm )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...