Sari la conținut

Romania - Grecia > caut parteneri de drum


baiatu_tony
 Share

Postări Recomandate

Buna , treaba sta in felul urmator : pe 2 iulie plec in Grecia ( insula Creta ) pentru tot restul verii , dar as vrea sa plec pe motor . Fiind prima excursie atat de lunga si prima iesire din tara pe motor , as prefera sa mai merg cu cineva , sa nu merg singur .Eu plec din Targu Mures ,cel tarziu pe data de 2 , iar pe 3 ar trebui sa fiu in portul Pireu , pana pe la ora 17-18 , sa am timp sa ma urc pe ferry-boat ( pleaca la ora 21 , iar pana la 20 se face imbarcarea ) .

Traseul ar fi cam acesta : http://www.viamichelin.com/web/Itineraires?strStartLocid=31NDF6OGUxMGNORFl1TlRNMk1qUT1jTWpRdU5UVTFPVEU9&strDestLocid=31NDFkYnoxMGNNemN1T1RVd056az1jTWpNdU5qUXhNVFE9&intItineraryType=1&caravaneHidden=false&vh=MOTO&strVehicle=1&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&isAvoidFrontiers=true&dtmDeparture=23%2F06%2F2011&distance=km&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=1.3&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6

Aprox 1500-1600 km, eu merg pe un Transalp 650, pe care m-am urcat doar azi . Merg normal, in limitele legale , vreau sa ajung in siguranta ( merg la lucru , nu la distractie ) .

Eu as merge din doua transe cu o pauza mai lunga , de somn ( eventual o cazare ieftina ) undeva la mijlocul traseului , care pentru mine este Sofia (BG) , sau eventual Serres ( GR) .

As vrea sa stiu daca sunt doritori si astept sfaturi de la cei care au mai fost in zona, la ce riscuri sa ma astept , probleme ,alte chestii ...

Stiu ca ma anunt tarziu , dar am stat si m-am gandit mult la treaba asta. Problema e ca timpul e foarte scurt , iar eu am si lucrarea de licenta sapt viitoare . Deci as vrea sa stiu daca mai vrea cineva sa ma insoteasca , ca sa ma apuc de pregatiri.

Pot fi contacta pe adresa de mail baiatu_tony@yahoo.com sau la telefon 0742669343.

Numai bine !

Editat de baiatu_tony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu voi pleca in Grecia dar in septembrie..... tot un singur motor impreuna cu a mea nevasta pe spate... de doritori nu intreb ca as vrea sa incurc sau sa ii incurc .... Adica as fi bucuros sa am cu cine merge pana acolo si sa vin si inapoi, chestia ca acolo cel mai probabil voi sta la un prieten sau neam de al meu deci e cam greu ca cel care vine cu mine tre sa isi caute cazare... nici eu nu am mai fost la un drum asa de lung si va fi prima data cand ies din tara... si asa ca astept si eu pareri si idei sa vad ce zice lumea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna , treaba sta in felul urmator : pe 2 iulie plec in Grecia ( insula Creta ) pentru tot restul verii , dar as vrea sa plec pe motor . Fiind prima excursie atat de lunga si prima iesire din tara pe motor , as prefera sa mai merg cu cineva , sa nu merg singur .Eu plec din Targu Mures ,cel tarziu pe data de 2 , iar pe 3 ar trebui sa fiu in portul Pireu , pana pe la ora 17-18 , sa am timp sa ma urc pe ferry-boat ( pleaca la ora 21 , iar pana la 20 se face imbarcarea ) .

Traseul ar fi cam acesta : http://www.viamichelin.com/web/Itineraires?strStartLocid=31NDF6OGUxMGNORFl1TlRNMk1qUT1jTWpRdU5UVTFPVEU9&strDestLocid=31NDFkYnoxMGNNemN1T1RVd056az1jTWpNdU5qUXhNVFE9&intItineraryType=1&caravaneHidden=false&vh=MOTO&strVehicle=1&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&isAvoidFrontiers=true&dtmDeparture=23%2F06%2F2011&distance=km&devise=1.0|EUR&indemnite=&carbCost=1.3&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6

Aprox 1500-1600 km, eu merg pe un Transalp 650, pe care m-am urcat doar azi . Merg normal, in limitele legale , vreau sa ajung in siguranta ( merg la lucru , nu la distractie ) .

Eu as merge din doua transe cu o pauza mai lunga , de somn ( eventual o cazare ieftina ) undeva la mijlocul traseului , care pentru mine este Sofia (BG) , sau eventual Serres ( GR) .

As vrea sa stiu daca sunt doritori si astept sfaturi de la cei care au mai fost in zona, la ce riscuri sa ma astept , probleme ,alte chestii ...

Stiu ca ma anunt tarziu , dar am stat si m-am gandit mult la treaba asta. Problema e ca timpul e foarte scurt , iar eu am si lucrarea de licenta sapt viitoare . Deci as vrea sa stiu daca mai vrea cineva sa ma insoteasca , ca sa ma apuc de pregatiri.

Pot fi contacta pe adresa de mail baiatu_tony@yahoo.com sau la telefon 0742669343.

Numai bine !

 

Eu am facut anul trecut traseul asta , de unul singur ( cu pasager ) , tot pe un TA 650 ( s-a comportat exemplar ! ) , dar mi-as fi dorit sa mai fi avut cel putin inca un motor cu mine ...!

Am ramas peste noapte in Halkidiki ( aveam niste prieteni in vacanta acolo si mi-au rezervat ei o camera 50 euro ) , iar la intoarcere am inoptat la Serres unde am oprit sa mancam la "Vlahos" unde se mananca super , patronul vb romanaste si ne-a facut el rezervare la hotel ( chiar si o reducere de la 60 la 45 de euro ) super conditii ! Cortul l-am carat degeaba , de unul singur e mai complicat sa pui cortul aiurea ...

Ca pont , fa plinul in BG ca e mai ieftin ...

Altceva nu-mi mai vine in minte acum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Sofia beneficiezi de cea mai scumpa cazare din Bulgaria (50 Euro dubla cu mic dejun inclus, plus parcarea platita separat 3 Euro e ce am prins eu, adica in total 106 Leva pentru o noapte), eu zic sa cauti un hotel in Blagoevgrad de exemplu ca iesi la 50-60 Leva pentru 2 insi si probabil cam 40 sau 45 singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri si de sfaturi . Problema e ca nu mai pot pleca in 1/2 ci in 5/6 iulie, dar tot nu e sigur ca merg pe motor . dar inca mai astept doritori si atunci s-ar putea sa merg cu motorul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si cateva "avantaje" daca mergi singur.

Te opresti de cate ori simti nevoia, iti impui singur ritmul.........etc.

Eu am fost intr-o calatorie de 5000 km si m-am simtit super. Am fost si in gasca si a fost ok dar ca exemplu ei nu fumau si pauzele de tigara nu au existat. Daca pleci cu cineva experimentat trebuie sa te adaptezi la ritmul lui. Este indicat sa se adapteze el la ritmul tau ca sa nu faci greseli si sa nu obosesti prematur.

Daca ai un navigator "destept" ptr Bulgaria, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

 

Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Sofia iti recomand Hotel Brod (30eur / 60 leva), in sofia, aproape de centura, dar in oras, pe drumul spre Grecia. Am stat acolo de nenumarate ori, au si garaj subteran, inchis si pazit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am fost ... am venit din Grecia :D un drum foarte frumos si fara incidente .... singurele taxe care le-am platit au fost cele de autostrada din Grecia... in rest nu taxe de pod .. nu vignete nu nimic traseul total a fost undeva de 3600-3700 km, si cheltuiala de 600 euro cu tot cu benzina (benzina vreo 300euro a fost)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ... am venit din Grecia :

 

Pina unde ai ajuns si pe ce traseu? cum a fost cu cazarea pe drum? da mai multe amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...