Sari la conținut

Procedura de vanzare cumparare in cazul unui scuter


adrian_mirea
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa vand un scuter, dar nu stiu exact cum trebuie sa procedez; pe unde trebuie sa merg si ce sa fac, a facut cineva recent asta si poate sa dea mai multe detalii?

 

Am mai citit pe ici pe colo dar inca nu m-am lamurit complet. Din cate am inteles trebuie facut un contract de vanzare-cumparare si sa-l radiez de la primarie. Pe urma trebuie sa obtin fisa fiscala, dar asta nu stiu exact de unde, are cineva idee?

 

Trebuie mers si pe la RAR? Am auzit ceva ca trebuie facuta o "autentificare" la rar, habar n-am ce-i asta. In plus, scuterul meu este nou, asa ca NU am ITP la el, e o problema pentru viitorul cumparator asta? Va trebui sa-i faca ITP ca sa-l inscrie la primarie?

 

Incerc sa aflu care-i procedura pentru ca sa nu il incurc pe eventualul cumparator, sa-i pun la dispozitie tot ce are el nevoie ca sa-i poata inscrie fara probleme. Eu am toate actele la scuter, este luat de nou, inscris, asigurat, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totusi trebuie si radiat de la primarie, si asta e treaba mea, a vanzatorului.

 

In plus, nu stiu exact cum e, dar la scutere nu se plateste impozit? Daca da, n-ar trebui scos din evidenta mea? N-as vrea sa ajung in situatia sa platesc impozit pentru ceva ce nu mai am :)

 

In plus, pe langa faptul ca vand scuterul o sa-mi si cumpar altul, deci ma intereseaza si ce are de facut cumparatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Mirea,

Incepator, dar un minim de date, politicos, la profil ai putea sa completezi, nu?...doar vii si ne ceri ceva...ofera macar asta!

 

1)Depinde ce intelegi prin "scuter"...poate ai vrut sa scrii moped...daca are sub 50cmc, viteza maxima 45 km/h este inscris la Primarie si nu la politie...are nr. galben si nu alb.

 

2)La mopede nu se plateste impozit, nu sint luate in evidenta la Fisc. Nu ai treaba cu nici o Fisa Fiscala.

 

3)Ce trebuie sa faci:

 

a)scoti la PC un contract de vanzare-cumparare, cu datele vanzatorului si cumparatorului si ale scuterului; il semnati amandoi,iei banii, scrii pe certificatul de inregistrare de la Primarie "Instrainat catre X-ulescu, data si ora; ii iei placa cu numar si talonul, si-i dai scuterul, sau il duci acasa la el tu si le iei dupa aia. Cu Cartea de Identitate a scuterului, cu Certificatul de inregistrare si cu o copie dupa Actul de vanzare-cumparare si cu placa cu nr. te duci la Primarie si il radiezi; o sa-ti de un certificat de radiere si o sa scrie pe CIV radiat de pe numele tau.

 

b)Dai cumparatorului CIV, si certificatul de radiere; el se duce cu CIV, certif de radiere de la tine, si act de v-c si ce taxe platite la posta se cer cam 95 ron toate 3...la Primaria lui sa il inregistreze; daca are mai putin de 2 ani trebuie si certif de garantie;daca are mai mult trebuie sa faca la un service autorizat RAR o verificare tehnica cum ca este apt sa circule pe drumurile publice.

 

Uite si model de act de vanzare -cumparare:

 

 

 

 

 

Act vanzare-cumparare privat

 

Prin prezentul inscris:

 

-dl. -Mihail PopescuCNP 930400000436, legitimat cu CI: RR296296, domiciliat in Bucuresti, str.Visarion nr.15, , sector 2, in calitate de

 

VANZATOR si

 

-dl.Moica Ionut, CNP 1888827104094, legitimat cu CI: XZ055550, domiciliat in sat Pungesti, comuna Cozieni judet BUZAU, in calitate de

 

CUMPARATOR,

 

au convenit la vanzarea, respectiv cumpararea Motociclului L1e, marca BAOTIAN, 49cmc, tipul BT49QT-9/BT49QT-9d/, serie sasiu L82TCAP9281004555, motociclul este folosit, este omologat RAR, are carte de identitate, este inregistrat la primaria sectorului 2 de unde va fi radiat, cu numarul B-2-00155, se vinde fara garantie, pe principiul vazut-placut, fara pretentii ulterioare, din partea ambelor parti.

 

Ambele parti si-au indeplinit obligatiile ce le revin, cumparatorul a primit mopedul susmentionat, l-a verificat si se declara satisfacut si nu va avea pretentii ulterioare, iar vanzatorul a primit integral suma de bani stabilita (700 ron), si nu va avea pretentii ulterioare la alte sume de bani in plus.

Prezentul inscris, convenit de ambele parti si semnat in 2 exemplare, cite 1 pt. fiecare parte, este recunoscut prin semnatura privata de ambele parti, si opozabil tertilor, si serveste la invederarea proprietatii cumparatorului asupra motociclului mentionat.

 

Am primit motociclul, Am primit banii,

 

Incheiat azi 14 decembrie 2010

BUCURESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Mirea,

Incepator, dar un minim de date, politicos, la profil ai putea sa completezi, nu?...doar vii si ne ceri ceva...ofera macar asta!

:blink: Esti in regula? te-ai trezit cumva aiurea? Nu trebuie sa "ofer" nimic nimanui; pana una alta, eu mi-am dat numele real, ceea ce majoritatea nici nu fac, domnu' Soim Nervos.

 

Sau se trage de la prea mult feisbuk? Mereu mi s-au parut imbecile chestiile astea cu "interese" si profile... Oricum nu stiam ca tine de vreo "etica", cretina, dar totusi etica, completarea profilului pe un forum; chiar daca tine, n-am s-o fac.

 

...

 

Mersi pentru informatii, mie mi-au fost de folos, sper sa ajute si altora.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smecheria e ca daca nu completezi profilul poti pierde prieteni sau oportunitati. de exemplu,daca esti pasionat de un sport extrem, iti poti face noi prieteni,poti vinde o piesa mai rara,etc. si poti inspira incredere cand vrei sa vinzi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...