Sari la conținut

Montare transmisie Mobra


Postări Recomandate

Buna ziua,revin cu o noua postare pentru ca de o saptamana incoace ma tot chinui cu cutia de viteze de la Mobra.Am intampinat acum recent o problema,am desfacut tot bloc motorul sa schimb axul cu bile unde vin pinioanele,am schimbat pinioanele,am montat toate la loc dupa care am ajuns la faza sa pun tamburul melcat sau cum i-ar zice dar nu stiu daca schimb vitezele cu mana (de la axul acela cu bile) atunci intra in fiecare viteza si in punctele moarte dintre viteze dar cand pun capacul si incerc de la pedala schimba doar treptele mai mari (2-3-4) si inapoi nu mai schimba.Oare care ar putea fi problema?Eu am cautat peste tot pe net si nu gasesc raspuns.Am gasit la un moment dat o postare pe un forum ca capacul si montarea tamburului melcat se fac in treapta 2,am incercat si aia dar nu mergea.Mai vreau sa mentionez ca ieri dimineata cand m-am apucat sa ii pun capacul nu stiu cum din greseala mergea foarte bine dar am uitat sa pun garnitura de la capac,dupa ce am dat jos capacul si i-am pus garnitura nu mai mergea.Astept idei,va rog sa ma ajutati :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate imi amintesc asamblarea se face pe liber intre treapta I si II. bafta!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am incercat in treapta I,pe liber nu intra patratelul acela cu ac intre arcurile alea.Cand il montez in treapta I merge sa schimb dar nu pot schimba inapoi treptele si in treapta II daca il montez tot asa face.O sa incerc cumva sa montez capacul in liber.Mersi de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am incercat in treapta I,pe liber nu intra patratelul acela cu ac intre arcurile alea.Cand il montez in treapta I merge sa schimb dar nu pot schimba inapoi treptele si in treapta II daca il montez tot asa face.O sa incerc cumva sa montez capacul in liber.Mersi de raspuns.

Daca arcurile sunt la locul lor,( se monteaza cu mare atentie ca cel subtire mai sare de la locul lui)atunci ai la capacul din dreapta niste suruburi de reglaj cel mai bine ar fi sa cauti un Mobrist care sa-ti arate.In cutie este un distanter ( seamana cu o saiba) care se mai uita ( pierde).

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca arcurile sunt la locul lor,( se monteaza cu mare atentie ca cel subtire mai sare de la locul lui)atunci ai la capacul din dreapta niste suruburi de reglaj cel mai bine ar fi sa cauti un Mobrist care sa-ti arate.In cutie este un distanter ( seamana cu o saiba) care se mai uita ( pierde).

Numai bine

 

Am o saiba la tamburul melcat sau cum se zice deci pe care este arcul acela mai mic,din capac oricum l-as regla tot asa face.Ma gandesc sa desfac din nou tot bloc motorul desi nu ii vad rostul.Daca mai aveti idei va rog sa raspundeti.Multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Nu am manual de reparatii... am doar manualul utilizatorului( instructiuni de folosire), in care nu arata cum vine smecheria de acolo. Am desfacut sa vad dece nu debraia ambreajul si am gasit foaia aceea de arc rupta (care tine piesa care impinge in ambreaj); discurile lipite bine de tot intre ele si un ulei vrechi de zeci de ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...