Sari la conținut

Salutare-putin ajutor!


releu
 Share

Postări Recomandate

Salut.!Sunt incepator pe 2 roti,mi-am achizitionat o honda cbr f2 din 1995 si trebuie sai fac schimbul de ulei.....si chiar nu stiu cum sa fac lucrul asta (nu prea am bani pentru manopera,adevarul ca habar nu am cat costa)si de asta va rog sa ma ajutati.....ca prin urmare as dori sa stiu cum se face schimbul de ulei,ce fel de ulei trebuie si ce cantitate.......multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de care ti-a spus Thasulina e ok. Cumpara si un filtru de ulei necesar ptr mobra ta si ar fi bine daca nu vrei sa te chinui sa ai si o cheie de filtru, preferabila aia ce se strange cu surub, nu cu lant. E la vre-o 10 lei si gasesti la orice magazin de piese auto. Inainte de a trece la schimbul de ulei incalzeste bine motorul ca sa fie uleiul mai fluid si sa se scurga bine. Tai un bidon de apa de 5 liti pe o parte de-a lungul (lasi dopul pe el), il bagi sub mobra si cu o cheie de 22 cred desfaci surubul din stanga jos, sub blocul motor. Poti sa-l lasi sa cada in bidon, il pescuiesti dupa aia. Atentie sa nu pierzi garnitura de cupru. Atentie si la ulei sa nu te frigi, ca e cald. Se scurge uleiul, mai misti de mobra sa fii sigur ca nu a mai ramas ulei in baie si treci la demontarea filtrului care e in fata la blocul motor. Cand pui filtrul nou sus unge garnitura de cauciuc cu putin ulei. Pui filtrul sus si il strangi bine.Pui si surubul de scurgere inainte de al sterge bine, se poate sa ramana pilitura de fier de la discuri in varful lui care contine un magnet. Il strangi dar cu simt, nu sa iasa untul din el. In dreapta ai un orificiul de umplere cu ulei. Bagi vre-o 3,6 litri. Dai drumul la mobra vre-o 2 minute sa-si faca circuitul si sa se umple filtrul de ulei. Opresti, tragi o tigara si vezi cat e nivelul la joja, cu ea filetata. Poate ar mai trebui sa bagi cam 100ml. Spor! PS: Nu baga ulei full sintetic ca-ti patineaza ambreiajul. Producatorul cere clar semisintetic. Am avut si eu CBR si m-am ars cu full sintetic.

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...