Sari la conținut

Off-road,munti,ROMANIA


marele blond
 Share

Postări Recomandate

Salut.Daca nu se schimba radical prognoza meteo,vineri,16 septembrie,cel tarziu la 9 dimineata,plec intr-o drumetie de 4 zile.Prima portiune va fi asfalt,pe care am de gand sa-l parcurg cat mai repede(Cluj-SangeorzBai).Din Maieru sau Rodna as vrea sa incerc sa trec pe forestier Muntii Rodnei spre statiunea Borsa.Daca localnicii imi spun clar ca nu exista drum pana dincolo(hartile asa zic)merg inainte prin Pasul Rotunda(macadam)pana in Pasul Prislop.Dar daca exista o cat de mica incurajare,vreau sa fortez trecerea,chiar pe hard-enduro,de la care nu ma dau inapoi.Din Pasul Prislop,mai exact din Carlibaba,o iau spre nord,pe forestier,pana in Izvoarele Sucevei;de acolo spre Brodina de Jos si mai departe spre Sihastria Putnei si Putna trebuie sa fie ceva drum forestier direct.Din Putna tot pe forestier spre Sucevita si de acolo spre Manastirea Humorului si Voronet.M-am gandit si la o ruta alternativa,din Sucevita sa o iau spre Campulung Moldovenesc si sa urc pe Rarau la Pietrele Doamnei;de acolo coborare la Schitul Rarau si gasit drum spre Slatioara,apoi Frasin,Voronet.Din Voronet,probabil prin paduri spre Slatina si de acolo spre Drumul Talienilor(Malini-Borca)care,contrar hartilor,e inca neasfaltat.Din Valea Bistritei spre lacul Bicaz,Durau.De acolo vreau sa bat tot Masivul Ceahlau,cu urcare pe Vf.Toaca.Sunt o gramada de drumuri forestiere.La un moment dat se ajunge pe malul lacului si se coboara pana la baraj.De acolo,daca mai e timp,as merge prin Tarcau spre Paltinis pana in Asau si de acolo acasa,pe asfalt.Daca nu mai e,prin Cheile Bicazului,Lacul Rosu,tot spre casa.

Cam asta ar fi...Daca sunteti doritori,sa tineti la endureala intr-un ritm sustinut,sa nu zic alert,fiindca drumul e lung si multe de vazut,cred ca va merita.Deocamdata sunt eu,Transalpul meu,un cort si multa slanina in traista.Mai astept doua raspunsuri.Km nu stiu cati sunt,sa fie cat mai multi si mai salbatici,asa ca,fara suparare,pasagerii trebuiesc lasati acasa.

Telefonul meu:0747116901,Sergiu.

 

Attached thumbnail(s)

post-34120-0-11729900-1315774347_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...