Sari la conținut

Bucuresti - Rosia Montana


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Dupa o lunga perioada de pauza moto,simt nevoia sa ies putin la plimbare,destinatia Rosia Montana. Nu am fost niciodata acolo sunt curios sa vad despre ce vorba,cum arata zona,etc.... Decat sa ma duc iarasi in N locuri vazute deja,prefer sa un drum mai aparte.

E vorba de 431,5 km din Bucuresti pana in Rosia Montana.

Traseul :

Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu -Alba Iulia - Rosia Montana.

Propun plecare de sambata dimineata de la 8.

Propun sa dormim in Rosia Montana sau in Alba Iulia,sunt 77km intre cele 2 destinatii.

In ziua 1 as dori in primul rand sa analizez Rosia Montana. Eu zic ca daca plec sau plecam la 8 ajungem acolo la 14:30,cu tot cu alimentari,pe drum nu ma opresc decat daca e nevoie,nu sunt fumator :D deci nu o sa existe pauza de tigara din 100 in 100km. In 400km o sa fie sigur o pauza de 30 min de dezmortit,scarpinat,intins, stiti voi. De mancat prefer sa mananc cand ajung la destinatie,nu sa stau aiurea pe marginea drumului.

Propun ca loc de intalnire,Agip Militari,este inainte de autogara Militari/gura de metrou Pacii.

Alte detalii le discutam la fata locului.

Viteza MEDIE 110km/h,in sate/orase propun respectarea vitezelor,iar in afara satelor/oraselor in functie de conditiile de trafic & drum,propun sa nu dormim pe noi,asta nu inseamna ca trebuie sa mergem cu "300" .

 

Eu unul sunt nevoit sa-mi fac rodajul la cutie,acest drum este exact ceea ce imi trebuie.

Daca o sa cautati pe wikipedia despre Rosia Montana o sa aflati multe informatii interesante.

Astept sa vad daca exista "musterii",eu unul oricum plec.

 

Numai bine :wave:

 

Eu am facut calculul pentru un consum de 5% intervin aproximativ 45-50 de litri de benzina pentru 900-1000km depinde de ce plimbari o sa mai fie in zona Rosia Montana. Acum acolo este si o tabara care militeaza pentru apararea si conservarea Rosiei Montane. Cazare am gasit,pare destul de rustica,dar are avantajul ca este in centru,se numeste Cabana Manu,80 de lei pe noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...