Sari la conținut

Probleme semnale led - Honda CBR 600 rr 2005


Postări Recomandate

Salut baieti. Am montat azi semnale cu leduri de la Louis si a aparut o problema...(sunt praf la electronica)

 

Pasul 1 - Cand am montat primul semnal spate acesta ramanea continuu aprins cand dadeam semnal pe el...de mentionat ca in prealabil am dat toate semnalele vechi jos

 

Pasul 2 - dupa ce am montat si semnalul celalalt pe spate functionau ambele (palpaiau) doar ca la viteza ceva mai mare...ceea ce nu ma deranjeaza

 

Pasul 3 - am montat primul semnal fata si iar ramaneau toate aprinse continuu indiferent daca dedeam semnal stanga sau dreapta...

 

Pasul 4 - crezand ca o sa se intample la fel ca pe spate si oricum continuand lucrul am montat si celalalt semnal fata...DAR de data asta nu si au mai revenit....cand dau semnal stanga sau dreapta raman toate 4 aprinse...

 

Oare de ce se intampla asta si care ar fi solutia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imposibil, ai gresit undeva in montare, poate ai legat firele invers sau cn stie ce ai facut tu acolo. Verifica iar modul in care ai legat firele gen dreapta fata sa fie legat doar la iesirile pt dreapta fata si tot asa, cele pe led au o putere mai mica si deia clipesc mai repede (o poti rezolva cu 2 rezistente, una pe fiecare parte). BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalizarile de pe spate le-ai montat bine dar pe fata ai gresit undeva ... Verifica din nou legarea pe fata si vezi daca nu cumva mai ai inca un fir care a fost legat la vechile semnalizari si pe care l-ai omis , fir pe care trebuia sa il legi la nul in locul celui care l-ai legat deja . Am avut aceeasi problema - 3 fire date jos pe fata de pe semnalizarile originale dar doau 2 trebuiau legate la semnalizarile cu leduri , celalalt facand ca semnalizarile sa se aprinda toate odata . Referitor la faptul ca nu clipesc cei care au scris mai sus au avut dreptate .. eu am rezolvat problema cu mai multe rezistente de 5 ohmi / 12 v

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci baieti. Tind sa cred ca este de la acel releu...pe fata nu aveam cum sa le leg gresit...erau doua fire am gasit polaritatea corecta a semnalelor si le am legat... Ma duc azi in service ca ma depaseste problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...