Sari la conținut

CIRCUIT AUTO/MOTO/ATV


Postări Recomandate

Salutare tuturor! Multumesc admin pt validare (am asteptat ceva :) ) - Sper ca postez unde trebuie!

 

 

OK! Despre ce e vorba? Undeva in apropiere de Bucuresti (cca 60Km) in primavara viitoare voi amenaja un circuit de pamant,(macadam) nu m-am decis la forma finala lungimea exacta etc.

Ideea e urmatoarea: la circuit vor fi cateva masini pregatite (motor, safety cage, echipament) pe care le puteti inchiria sa va intreceti cu prietenii sau sa va distrati pur si simplu.

 

Oricine e binevenit cu masina, motocicleta sau ATV-ul lui sa foloseasca circuitul.

 

Va fi amenajat si un loc unde se poate servi o cafea suc mancare.

 

Motivul pentru care am postat e ca am nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi, pareri, idei, intrebari etc. Si cel mai important lucru voi a-ti veni la circuit? Vi s-ar parea atractiv?

Orice inceput e greu asa ca orice idee e binevenita!

 

Multumesc!

 

 

 

PS Stiu! Si eu mi-as dori un circuit asfaltat mai mare decat AmcKart, am studiat "problema" dar costa ENORM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incep cu cateva intrebari :

 

1. Detii sau nu terenul ?

 

2. Este in intravilan sau extravilan ?

 

3. Calea de acces pe unde se face ? ( pe una din cele 2 autostrazi existente, pe viitoarea Buc- Ploiesti sau cu totul alta iesire). Trebuie sa tii cont, ca 60 de km inseamna foarte mult si trebuie sa oferi servicii "extra" sa fii luat in calcul de clienti.

 

4. Intre pamant si macadam exista o mare diferenta de cost. Pamantul, batatorit sau nu inseamna dificultati ( se face mocirla, se formeaza santuri, praf enorm, baltoci, zile in care activitatea nu se poate desfasura din cauza ploilor, etc.)

 

5. In caz de accident, ce se intampla cu victima ? Exista un serviciu de ambulanta in zona ?

 

6. Cati angajati o sa ai ?

 

* Iti trebuie un plan serios de afaceri, facut realist.

 

*Activitatea trebuie sa produca profit, important e sa ai un flux continuu de "clienti". In mod cert, nu cred c-ar fi prea multi doritori cu masini care sa le rupa alerge pe circuit.

 

* Legat de costuri : pune tot pe o hartie : "taxe, materiale de constructie ( poate imprejmuiesti spatiul), inchiriere de utilaje, plata firmelor care vor executa lucrarea, a celorlalti oameni implicati, amenajarea spatiilor de utilitati, realizarea infrastructurii de apa/canal/instalatie electrica) si dupa ce ai facut un calcul estimativ, inmulteste cu 2 si vezi unde te pozitionezi, in plan financiar"

 

___________

 

Nu vreau sa te dezamagesc, vorba lui raposatul Steve : " ai un vis, pune-l in aplicare indiferent de ce zice lumea".

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! multumesc pentru interesul acordat!

O sa incep cu cateva intrebari :

 

1. Detii sau nu terenul ?

Da, detin terenul.

2. Este in intravilan sau extravilan ?

Este extravilan.

3. Calea de acces pe unde se face ? ( pe una din cele 2 autostrazi existente, pe viitoarea Buc- Ploiesti sau cu totul alta iesire). Trebuie sa tii cont, ca 60 de km inseamna foarte mult si trebuie sa oferi servicii "extra" sa fii luat in calcul de clienti.

Este situat pe drumul spre Targoviste.

4. Intre pamant si macadam exista o mare diferenta de cost. Pamantul, batatorit sau nu inseamna dificultati ( se face mocirla, se formeaza santuri, praf enorm, baltoci, zile in care activitatea nu se poate desfasura din cauza ploilor, etc.)

Ai dreptate, m-am exprimat gresit, este vorba de pamant dar va fi adus pietris, compactat, si completat ori de cate ori va fi nevoie. Si daca va fi mocirla atunci si distractia e mai mare :) in definitiv vreau ca cei care vin sa inchirieze masinile mele asa ca nimeni nu o sa isi faca griji ca isi distruge masina.

5. In caz de accident, ce se intampla cu victima ? Exista un serviciu de ambulanta in zona ?

La asta m-am gandit dar nu am ajuns la o concluzie inca. Adica: o sa ma conformez legii! Dar legea la noi e de vai de capul ei! Exemplu: cand inchiriezi un ATV la munte nu iti cere nimeni seviciu de ambulanta desi te poti rasturna cu el in prima prapastie!

6. Cati angajati o sa ai ? Evident la inceput cat mai putini! Eu, un mecanic(prieten) si bar/bucatarie maxim 4.

 

* Iti trebuie un plan serios de afaceri, facut realist.

 

*Activitatea trebuie sa produca profit, important e sa ai un flux continuu de "clienti". In mod cert, nu cred c-ar fi prea multi doritori cu masini care sa le rupa alerge pe circuit.

 

* Legat de costuri : pune tot pe o hartie : "taxe, materiale de constructie ( poate imprejmuiesti spatiul), inchiriere de utilaje, plata firmelor care vor executa lucrarea, a celorlalti oameni implicati, amenajarea spatiilor de utilitati, realizarea infrastructurii de apa/canal/instalatie electrica) si dupa ce ai facut un calcul estimativ, inmulteste cu 2 si vezi unde te pozitionezi, in plan financiar"

Am calculat deja si calculez in continuare... ma omoara utilitatile (aducerea lor pe teren). daca inchiriez un teren langa Bucuresti la max 10km ma omoara chiria (toti viseaza milioane, toti vad numai cartiere rezidentiale pe terenurile lor din boscheti).

__________

 

Nu vreau sa te dezamagesc, vorba lui raposatul Steve : " ai un vis, pune-l in aplicare indiferent de ce zice lumea".

 

Nu ma dezamagesti deloc, sunt realiste comentariile tale si iti multumesc!

Ramane intrebarea: ai veni? :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de greu de zis daca as veni sau nu. Sunt o gramada de zone salbatice unde te poti da pe gratis si basca mai vezi si peisaje frumoase. Pe un circuit nu e la fel de fun, asta daca dispui de un 4x4/motor/atv personal. Si eu m-am gandit sa fac treaba asta pe un teren pe care oricum il tin degeaba. Pe de alta parte daca pui la dispozitie masini/moto/atv la niste preturi rezonabile ar merge o iesire cu prietenii, care nu au si ei jucarii. Desi cred ca mai repede ar merge sa faci si niste cursuri de condus off-road pt toate tipurile de agregate. Just my 2 cents.

 

LE: In viziunea mea target-ul, in momentul de fata, ar fi oamenii care nu au agregate de tavaleala si vor sa vada cum e (destul de restrans zic eu) si cei care vor sa invete intr-un mediu cat de cat controlat si fara sa isi omoare jucariile personale (iarasi nu stiu cat de multi sunt). Poate si niste firme gen Mitsubishi sau Toyota care vor sa isi demonstreze calitatile masinilor (asta o data pe an). Am participat la asa ceva organizat de Mitsubishi pe circuitul de la Ciolpani. Insa senzatia mea a fost ca in restul timpului cam bate vantul pe acolo. Daca eu am atv si mai am 2-3 prieteni care au si ei, cel mai probabil vom organiza o excursie montana intr-o zona in care nu am mai fost. In genul excursiilor care se organizeaza pe forum. Sincer o astfel de idee ar prinde bine intr-o tara gen UK unde chiar nu ai unde sa te bagi la tavaleala in noroi, dar la noi unde totul e la liber... Oricum iti doresc multa bafta :ok:

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...