Sari la conținut

Intrebare despre motoare


Sharky66
 Share

Postări Recomandate

Salutare...! daca este cineva care se pricepe bine la vitezane (adica sa fie mecanic) si cunoaste atat Honda CBR 600 F3 cat si CBR 600 F4i, as doari sa-mi zica si mie daca se poate monta un motor de CBR 600 F4i pe un CBR 600 F3 (model 98'), din ce m-am interesat eu si m-am uitat asa pe la motociclete.. are cam aceleasi prinderi. Deci merge pus motor de F4i pe F3 si cam ce alte probleme mai pot sa apara?

Editat de Sharky66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se potrivesc prinderile dar nu cred f4i are cadrul din aluminium si f3 din fier ,atunci va ramane jumatate de moto de modificat anume : instalatie electrica, bord, rezervor care nu cred sa potriveste pe cadru etc etc crezi ca se merita?

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu filmuletul ala.. dar in descriere zice ca prinderile nu se potrivesc fix si le adapteaza

 

@TNG: ma gandesc sa fac o resegmentare + recotare + pistoane noi (pt noile cote) + cuzineti (bila si palier) + semeringuri supape + maruntisuri (adica o reconditionare completa a motorului)

cam cat ar costa piesele + manopera (stiu ca nu prea se merita sa bag bani intr-o motocicleta asa veche, dar parca nici nu imi vine s-o dau, pt ca imi place mult)

ps: te ocupi sa faci asa ceva? (adica manopera si sa aduci si piese)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu filmuletul ala.. dar in descriere zice ca prinderile nu se potrivesc fix si le adapteaza

 

@TNG: ma gandesc sa fac o resegmentare + recotare + pistoane noi (pt noile cote) + cuzineti (bila si palier) + semeringuri supape + maruntisuri (adica o reconditionare completa a motorului)

cam cat ar costa piesele + manopera (stiu ca nu prea se merita sa bag bani intr-o motocicleta asa veche, dar parca nici nu imi vine s-o dau, pt ca imi place mult)

ps: te ocupi sa faci asa ceva? (adica manopera si sa aduci si piese)

Eu te pot ajuta dar sincer nu cred ca se merita!

Ce spui tu acolo eu zic ca sari lejer la 500 euro piesele si mai este si manopera...

60*4 pistoanele=240

40*4 secmenti=160

70 garnitura chiuloasa

cuzineti biela 10*4=40

palier 10*5=50

semeringuri....

garnituri ambreiaj cilindri,altermator.....etc

Parerea mea este ca tu stii mai bine ce valoare are pentru tine moto si daca se merita.

Eu am bagat intr-un scuter peste 1000 E sa-l fac perfect deci fiecare stie cat valoareaza lucrul lui ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...