Sari la conținut

Vitezometru


Postări Recomandate

Intr-um drum spurt pana la bucuresti, m-am trezit in mijlocul DN-ului ca nu mai imi indica viteza si nici nu mai imi contorizeaza km facuti, la intoarcere, odata ajuns in oras si-a revenit pentru o perioada si apoi a cedat iarasi. Practic un drum bucuresti ploiesti am reusit sa il fac in 5 km, sau cel putin atat a contorizat el. Intrebarea mea pentru cei mai experimentati este: ce poate fii de vina? Cablul sau vitezometru in sine, sau "melcul". Si asi vrea sa stiu cat de complicat ar fii de rezolvat si mai important depistat problema pentru o persoana care nu prea are marii inclinatii mecanice :D. Adica e o operatiune care o pot rezolva acasa intr-o dupamiaza sau e mai bine sa ma duc la cineva specializat? Mobra e o Honda shadow vt 600 din 2002.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e extrem de simplu de verificat!

Ai la roata o piulita cilindrica pe care o desfaci cu degetele (fara cheie) si dupa care scoti cablul afara din melc.

La vitezometru ai la fel, o astfel de piulita pe cre o desfaci usor de acolo. Dupa aceea invarti de partea care intra in melc (e o sarma patrata care se afla in interiorul camasii) si urmaresti daca se roteste si sus!Daca nu se roteste, inseamna ca sarma respectiva este rupta. Daca se invarteste abia abia, inseamna ca abia se mai tine in cateva litze! Tragi usor de ea fata spate si vezi daca se misc si in partea celalata, daca nu se misca e rupta!

Atat poti face tu acas, fara scule, in rest e cancan! (aka mecanic style)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...