Sari la conținut

Etapa I CNE


stilgar
 Share

Postări Recomandate

www.frm.ro

 

Sper ca organizatorul sa nu faca , pe legaturi, traseu de motocross si in padure. Sper sa se respecte ora de start. Sper sa aiba oameni pe traseu la portiunile grele ca sa nu se faca "scurtaturi". Sper ca proba de enduro sa nu fie pe circuitul de cross. Sper ca timpii de legatura sa nu iti dea posibilitatea sa faci un "picnic". Spor la organizare!

 

Speranta moare ultima! :)

 

Daca sper si la o proba de extrem test deja imi doresc cam mult, nu?!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.frm.ro

 

Sper ca organizatorul sa nu faca , pe legaturi, traseu de motocross si in padure. Sper sa se respecte ora de start. Sper sa aiba oameni pe traseu la portiunile grele ca sa nu se faca "scurtaturi". Sper ca proba de enduro sa nu fie pe circuitul de cross. Sper ca timpii de legatura sa nu iti dea posibilitatea sa faci un "picnic". Spor la organizare!

 

Speranta moare ultima! :)

 

Daca sper si la o proba de extrem test deja imi doresc cam mult, nu?!:)

 

pentru probe continue de extrem test pe zi -lumina iti stau la dispozitie toate etapele din noul campionat de hard-enduro, Red Bull Romaniacs, Romanian Extrem Adventure, mai multe cupe de hard enduro, etc, Lasati-ne va rog si pe noi astia mai putin pregatiti fizic, mai incepatori , mai batrani, mai precauti sau mai iubitori de poteca -viteza si speciala de motocros (care suntem si noi destui,dar nu prea am avut la ce curse sa ne dam in ultimii 2-3 ani) macar la 4 etape din campionatul national sa ne bucuram de enduro clasic, ca de-aia a dam atatia bani pe licenta, sa avem si noi o mica placere de a ne da, asa mai clasic cum stim si cum ne place noua de multsmile.gif. Fiecare cu genul de competitie pe care il agreaza, e loc pentru toate gusturile, sunt competitii extreme de enduro in Romania mai mult decat suficiente (mai mult de 90%). Bafta si sa ne vedem pe traseu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru probe continue de extrem test pe zi -lumina iti stau la dispozitie toate etapele din noul campionat de hard-enduro, Red Bull Romaniacs, Romanian Extrem Adventure, mai multe cupe de hard enduro, etc, Lasati-ne va rog si pe noi astia mai putin pregatiti fizic, mai incepatori , mai batrani, mai precauti sau mai iubitori de poteca -viteza si speciala de motocros (care suntem si noi destui,dar nu prea am avut la ce curse sa ne dam in ultimii 2-3 ani) macar la 4 etape din campionatul national sa ne bucuram de enduro clasic, ca de-aia a dam atatia bani pe licenta, sa avem si noi o mica placere de a ne da, asa mai clasic cum stim si cum ne place noua de multsmile.gif. Fiecare cu genul de competitie pe care il agreaza, e loc pentru toate gusturile, sunt competitii extreme de enduro in Romania mai mult decat suficiente (mai mult de 90%). Bafta si sa ne vedem pe traseu !

 

Asa este Bogdan ! Nimic mai adevarat ! Enduro clasic sa fie clasic. Stanci si urcari imposibile sunt peste tot, avem parte din ele :).

 

Pe de alta parte, cu parere de rau trebuie totusi sa remarc faptul, ca aceasta etapa este organizata exact in Pastele Catolic ... Poate in anii urmatori veti putea avea in vedere si aceste lucruri. Pentru cativa (destul de multi) dintre noi acest lucru inseamna practic compromiterea intregului sezon. Fiind doar 3-4 curse oficiale Enduro FRM pe sezon, daca nu participi la unul, nu prea are sens sa mai mergi la celelalte.

 

Inca ceva: personal nu am inteles rostul programarii primei etape atat de devreme. Cele 4 curse puteau fi programate astfel incat sa nu prindem temperaturi negative.

Am fost nelipsiti in ultimii ani, dar parca aceasta prima cursa a fost astfel programata incat sa nu participam.

 

Va doresc celor care ati organizat, precum si celor care veti participa, bafta maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok vad ca de la organizatori nu scrie nimeni nimic.

Mai e o saptamana. unde ?ce?cat?cum

 

salut, vezi ça ai toate informatiile pe FRM.ro, regulament etc. din cate stiu, organizatorii sunt la treaba, se implica! cred ca va fi frumos, doar vremea sa nu ne supere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, ai dreptate... dar fiind o etapa din campionatul national de ENDURO trebuie totusi sa fie enduro, chiar daca clasic. sincer, este o alaturare cam fortata nivelul de pregatire cu un Campionat National !!! anul trecut la zarnesti proba de "enduro test" s-a tinut pe traseul de motocross !!! in afara ca este o aberatie mai este si o bataie de joc fata de CNE si de sportivii carora le place sa se numeasca enduristi.

si oricum razvan vorbea de un "extrem test" si nu de un traseu extrem !!!

pacat ca nu ati fost multi pe la buzau sa vedeti anul trecut etapa de campionat mondial.

intradevar si eu unul cred ca un traseu ptr o etapa de enduro clasic nu trebuie sa fie greu, cu zone de netrecut ptr cei mai incepatori dar nici drumuri forestiere, saritori de motocross sau poteca viteza... dreapta !! este clar ca acest fel de traseu se defineste prin probebel cronometrate care trebuiesc sa fie gandite ptr enduro, apoi partile de legatura care pot fi mai rapide dar cu timpi mai stransi, sa te forteze totusi sa mergi nu chiar sa te plimbi. este totusi un concurs ca sa nu mai zic campionat national !! chiar si un traseu mai usor dar pe care trebuie sa mergi mai tare, insemnand sa fii concentrat tot timpul la viraje sau alte obstacolo intalnite, va fi foarte sustinut.

din cate stiu exista clasa de hobby care merge pe un traseu f usor, fara nimic dificil. deci toti cei care nu sunt in forma sau sunt incepatori nu au de ce sa se planga !!??!! este drept, nu se acorda titlu de campion national la aceasta clasa, dar ar fi chiar aberant.

 

toate bune,

stefan

 

 

 

 

pentru probe continue de extrem test pe zi -lumina iti stau la dispozitie toate etapele din noul campionat de hard-enduro, Red Bull Romaniacs, Romanian Extrem Adventure, mai multe cupe de hard enduro, etc, Lasati-ne va rog si pe noi astia mai putin pregatiti fizic, mai incepatori , mai batrani, mai precauti sau mai iubitori de poteca -viteza si speciala de motocros (care suntem si noi destui,dar nu prea am avut la ce curse sa ne dam in ultimii 2-3 ani) macar la 4 etape din campionatul national sa ne bucuram de enduro clasic, ca de-aia a dam atatia bani pe licenta, sa avem si noi o mica placere de a ne da, asa mai clasic cum stim si cum ne place noua de multsmile.gif. Fiecare cu genul de competitie pe care il agreaza, e loc pentru toate gusturile, sunt competitii extreme de enduro in Romania mai mult decat suficiente (mai mult de 90%). Bafta si sa ne vedem pe traseu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Stefan, da , asa e,Braccio, traseul de le etapa de mondial de la Buzau a fost extraordinar, exact pe gustul meu, si extrem testul a fost absolut ok, nu extrem in sensul unei curse de hard-enduro. Idee/propunere: De ce nu folositi traseul asta ca sa orgnizati o cursa anul asta exact in formula de anul trecut dar figurand ca cupa sau etapa in campionat, ganditi-va ca ar veni multi atrasi de ideea in sine sa se dea pe traseul pe care s-au dat campionii mondiali. Eu as fi primul si as incerca sa le explic si altora ce fain e sa mergi in Romania pe traseu de mondial. Sigur, nu vara, ca e prea cald, poate la toamna, ca e superb atunci la Monteoru...

Asa s-ar pastra si traditia la Buzau. Stiu ca voua va place mai hard, dar avand traseul gata facut, e un mare avantaj. Sau aveti alte planuri de curse/intalniri pt. anu asta la voi ? ca n-am vazut nimic pe aici pe forum sau in calendarul curselor...

La Zarnesti sper sa fie macar proba de linie in regula anul asta, oricum nu va fi extrem, dar va fi destul de greu, inca e foarte mult noroi si apa in zona, la Sf. Gheorghe la motocros wk trecut a fost f.greu traseul, s-au incumetat foarte putini sa se dea sau s-au retras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Stefan, da , asa e,Braccio, traseul de le etapa de mondial de la Buzau a fost extraordinar, exact pe gustul meu, si extrem testul a fost absolut ok, nu extrem in sensul unei curse de hard-enduro.

 

 

Exact, traseul de la mondial a fost usor ca grad de dificultate , se parcurgea cu orice mobra, dar destul de tehnic si frumos, antrenant.

 

Exact, traseul de la mondial a fost usor ca grad de dificultate , se parcurgea cu orice mobra, dar destul de tehnic si frumos, antrenant.

 

La acest traseu ma raportez in enduro clasic. A fost trasat de buzoieni si finisat foarte putin de Giovanni Sala.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jur ca as fi mers toate eatapele si ca mine sint multi dar cind stiu ca traseele sint la misto poteca viteza si motocross test cu tot felul de sarituri care dezavantajeaza un endurist nu calc la etape neam !la regulament nu este permis cross testul ca la cross exact ci pe plan drept cu viraje multe si o mica saritura aduceti va aminte de cross testul de la monteoru sau enduro testul de la monteoru facute de noi(extrem adventure buzau)unde crossiti nau avut unde etala sariturile ptr ca era m la ETAPA DE ENDURO ! asa era si la MONDIALA !! sa nu ma contraziceti ca am facut traseele sub indrumarea lui GIOVANI SALA(la mondiala).va pup si ne vedem la DEVAAAAAA!SA MOARA PESTI LU JUMBA !

Editat de teodaniel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jur ca as fi mers toate eatapele si ca mine sint multi dar cind stiu ca traseele sint la misto poteca viteza si motocross test cu tot felul de sarituri care dezavantajeaza un endurist nu calc la etape neam !la regulament nu este permis cross testul ca la cross exact ci pe plan drept cu viraje multe si o mica saritura aduceti va aminte de cross testul de la monteoru sau enduro testul de la monteoru facute de noi(extrem adventure buzau)unde crossiti nau avut unde etala sariturile ptr ca era m la ETAPA DE ENDURO ! asa era si la MONDIALA !! sa nu ma contraziceti ca am facut traseele sub indrumarea lui GIOVANI SALA(la mondiala).va pup si ne vedem la DEVAAAAAA!SA MOARA PESTI LU JUMBA !

 

 

Subscriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu zice nimeni kumfu cursa?

 

Sper ca organizatorul sa nu faca , pe legaturi, traseu de motocross si in padure. Sper sa se respecte ora de start. Sper sa aiba oameni pe traseu la portiunile grele ca sa nu se faca "scurtaturi". Sper ca proba de enduro sa nu fie pe circuitul de cross. Sper ca timpii de legatura sa nu iti dea posibilitatea sa faci un "picnic". Spor la organizare!

 

Speranta moare ultima!

 

Daca sper si la o proba de extrem test deja imi doresc cam mult, nu?!

 

S-AU RESPECTAT DORINTELE:)

Au facut ce au facut organizatorii dar au trasat un traseu cu toate ingredientele.

La clasa A a fost un ritm infernal( cel putin pentru mine), timpii au fost foarte stransi. Am avut parte de un traseu destul de tehnic si sustinut chiar si o urcare gen Romaniacs:)

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are chef sa vizioneze, am pus pe youtube e o lista cu filmarile brute facute cu telefonul. Gasiti cam toti participantii, dar trebuie cautati ca sunt 100 de clipuri facute ieri si azi. cele de azi inca nu le-am urcat, urmeaza.

 

 

post-6735-0-97837000-1333909906_thumb.jpg

 

Eu sunt curios cine a castigat premiul cel mare?

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are chef sa vizioneze, am pus pe youtube e o lista cu filmarile brute facute cu telefonul. Gasiti cam toti participantii, dar trebuie cautati ca sunt 100 de clipuri facute ieri si azi. cele de azi inca nu le-am urcat, urmeaza.

 

 

post-6735-0-97837000-1333909906_thumb.jpg

 

Eu sunt curios cine a castigat premiul cel mare?

 

 

Poza nu arata clasamentul.S-a afisat pe frm.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...