Sari la conținut

Hard Enduro Piatra Neamt - 6-9 septembrie


Postări Recomandate

domnilor... v-am deschis topic separat unde sa polemizati pe tema diferentelor, asemanarilor ... ce mai vreti voi intre enduro clasic - hard enduro - extrem enduro.

 

haideti sa discutam aici lucruri legate strict de concursul HEPN 2012

 

 

 

Dorim sa va supunem atentiei cateva lucruri importante pe care sa le aveti in vedere pentru HEPN 2012

 

 

 

TABARA de BAZA – Secretariat

- secretariatul (unde se fac inscrierile) si tabara de baza pentru Hard Enduro Piatra Neamt 2012 sunt situate in Complexul Strand din Piatra Neamt – str. Aleea Tineretului

- coordonatele GPS sunt: N46 55.691 E26 21.051

 

INSCRIERE

- joi (6 sept) intre orele 16.00 – 22.00

- vineri (7 sept) intre orele 09.00 – 16.30

- concurentii intarziati se pot inscrie pana vineri ora 20.00 dar nu mai pot participa la Prolog

- dupa ora 20.00 – vineri 7 sept NU SE MAI FAC INSCRIERI

 

GPS

- la Clasa PROFI GPS-ul este obligatoriu, asa ca va rugam sa aveti minim un aparat GPS – Garmin

- la clasele Experti si Hobby nu este obligatoriu GPS-ul dar recomandarea noastra ferma este sa veniti cu GPS-ul (Garmin) daca aveti posibilitatea

- GPS-ul se va preda prima data la inscriere apoi la sosire dupa prima zi si se va ridica de la intrarea in Parcul Inchis, dimineata, inainte de luarea Startului in ambele zile de concurs

 

PROLOG – Vineri – 07 septembrie 2012

- ora 11.00 : antrenamente libere

- ora 17.00 : plecarea in grup organizat catre Prolog, a tuturor concurentilor care sunt inca in tabara de baza si doresc sa participe la Prolog

- ora 18.00 : Start clasa Hobby

- ora 20.30 : Start clasele Experti si Profi

- mai multe informatii dspre Prolog gasiti pe site-ul concursului www.hard-enduro.ro

 

Foarte Important ! deoarece Prologul se va desfasura in Nocturna (traseul va fi luminat in intregime) concurentii de la Experti si Profi, care nu au far functional pe motocicleta sau doresc mai multa lumina sunt rugati sa-si aduca lanterne frontale de pus pe casca, sau lanterne care se pot monta pe ghidon.

 

LOC in PADOCK

- concurentii care doresc sa vina cu un cort pentru a tine motocicletele, langa parcul inchis, sunt rugati sa-si rezerve din timp locul in Padock

- asteptam rezervarile pe adresa de email : office@hard-enduro.ro

 

Ptr informatii legate de CAZARE la pensiuni si hoteluri din Piatra Neamt – Catalin Goldan 0751504807

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

deoarece s-a muncit f mult zilele acestea pentru o super nocturna la prolog programul de Vineri se modifica putin si anume:

 

11-18 antrenamente libere

19.00 toti concurentii care sunt inca in tabara de baza dar doresc sa participe la prolog pleaca in grup organizat spre Start

20.30 Start Prolog (prima data se desfasoara calificarile pentru clasele Profi si Experti, dupa care clasa Hobby o singura mansa, apoi finala Profi si Experti)

 

ne vedem la start,

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte buna ideea cu nocturna pt toata lumea, dar parca ziceai ca prologul e si prin padure?

 

in alta ordine de idei, am platit de o saptamana si inca nu e confirmata inscrierea. A dezertat secretariatul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D asa e

 

:D asa e

Am vazut pozele de la prolog.e deja Inca un concurs? Nu mai e ptr ordinea de start.daca sinteti siguri ca place la lume de ce se penalizeaza, cei ce nu vor sa l faca din an motive? Penalizind obligati lumea sa se dea.citi dintre enduristi atunci cind merg in padure gasesc asemenea obstacole,acest trial necesita pregatire speciala.deci se da cine vrea!!!!! Un trial ca la deva era perfect,natural.ASA trial a f Si la buzau tot cu nocturna Dar sa premiat separat. Arata misto cind esti spectator .sper sa nu va suparati pe mine

Editat de teodaniel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu teo, dar tocmai asta-i ideea, daca toti de la hobby, experti sau profi se simt nepregatiti ptr astfel de traseu si nu se baga la prolog atunci toti isi iau penalizare 30 min si ordinea de start ramane ordinea numerelor de concurs, asa ca nu-i nici o problema. daca sunt totusi unii pregatiti care fac prologul nu-i normal sa le dam un avantaj?

dar stati linistiti, hobby nu ajung pana la obstacolele alea, intorc undeva la jumatatea urcarii pe sub telescaun, au tot traseul pe zona naturala.

 

expertii sa nu se planga, cei care trag la podium nu au probleme cu obstacolele astea, ceilalti... nu se dau daca li se pare prea greu. cu toate ca ma indoiesc ca se va abtine cineva cand va vedea ce atmosfera va fi. si oricum obstacolele nu sunt gata, spre ex piramida aceea din busteni va mai avea doi busteni pusi de o parte si de alta ptr a fi mai ok la urcare si coborare...

 

profii - no coment

 

App, programul de la prolog s-a modificat iar, nu este totusi realizabila treaba cu toti pe nocturna, daca incepem si cu hobby la 20.30 inseamna ca vom termina cu prologul dupa 12 noaptea si ar fi prea tarziu. expertii si profii au nevoie de somn ptr urmatoarele zile de concurs.

asa ca ramanem tot de la 18.00 - Prolog Hobby

 

 

ne vedem la start

stefan

 

PS. rugati-va sa ploua totusi un pic inainte, este prea mult praf si pamantul beton ;) prin padure

Editat de stefan_bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu teo, dar tocmai asta-i ideea, daca toti de la hobby, experti sau profi se simt nepregatiti ptr astfel de traseu si nu se baga la prolog atunci toti isi iau penalizare 30 min si ordinea de start ramane ordinea numerelor de concurs, asa ca nu-i nici o problema. daca sunt totusi unii pregatiti care fac prologul nu-i normal sa le dam un avantaj?

dar stati linistiti, hobby nu ajung pana la obstacolele alea, intorc undeva la jumatatea urcarii pe sub telescaun, au tot traseul pe zona naturala.

 

expertii sa nu se planga, cei care trag la podium nu au probleme cu obstacolele astea, ceilalti... nu se dau daca li se pare prea greu. cu toate ca ma indoiesc ca se va abtine cineva cand va vedea ce atmosfera va fi. si oricum obstacolele nu sunt gata, spre ex piramida aceea din busteni va mai avea doi busteni pusi de o parte si de alta ptr a fi mai ok la urcare si coborare...

 

profii - no coment

 

App, programul de la prolog s-a modificat iar, nu este totusi realizabila treaba cu toti pe nocturna, daca incepem si cu hobby la 20.30 inseamna ca vom termina cu prologul dupa 12 noaptea si ar fi prea tarziu. expertii si profii au nevoie de somn ptr urmatoarele zile de concurs.

asa ca ramanem tot de la 18.00 - Prolog Hobby

 

 

ne vedem la start

stefan

 

PS. rugati-va sa ploua totusi un pic inainte, este prea mult praf si pamantul beton ;) prin padure

ok.am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb !Felicitari !putin exagerat la experti o singura urcare la cp 4 in prima zi (doar 10 au facut o si aia sa u tras la greu) f bine markat,cind ma gindesc cit ati marcat e incredibil atitea sute de km?!?!?BRAVO!!si ca sugestie e bine sa fie greu tehnic dar PE MOTOR PE MOTOR NU PE LINGA si nu e vb de mine ,asa trebuie un traseu sa se faca(experti).

post-34555-0-15358500-1347270080_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

permiteti-mi sa spun: "Jos palaria !" pentru a aprecia imensa munca depusa de organizatori in incercarea de a ne oferi un spectacol pe cinste. Este greu de apreciat si de imaginat ce inseamna sa faci, de fapt sa aduci un concurs relativ nou la acest nivel. Rar vezi o competitie enduro de aceasta anvergura.

 

As puncta punctele cele mai tari:

  • organizare prolog
  • accesibilitate prolog pentru spectatori
  • nocturna cu finish (Pro+Exp) spectaculos
  • traseu superb, marcat exceptional
  • puncte de control unde mereu am gasit apa (adica nu s-a epuizat :) )
  • petrecere (la care sincer nu am participat - fiind rupt in doua dupa terminarea zilei 1 - dar mi-au povestit prietenii)

 

Totusi imi permit sa punctez si niste aspecte negative, care m-au lasat cu un gust amar anul acesta si dintre care cel mai putin apreciat a fost primul punct de mai jos. Le punctez cu o intentie constructiva, in speranta de a contribui pozitiv cu idei pentru evenimentele viitoare. Mentionez ca anul trecut am reusit sa termin concursul pe traseul Profi, ambele zile, iar anul acesta am fost pe locul 7. la prolog si 10. dupa ziua de sambata, clasa Experti (printre putinii care au parcurs intregul traseu). Deci puteti sa-mi spuneti ca am gresit categoria (Experti) si trebuia sa ma dau la Hobby ... este OK.

  1. Duminica, la CP5 (cam la jumatatea traseului, 42 km din 90) am fost stupefiati sa aflam, la ora 12:15 ca s-a inchis traseul, nu se mai poate continua. Noi am fost primii la CP5 considerati abandonati si am avut neplacerea sa vad zeci, repet zeci de motociclisti sositi dupa noi (hobby + experti), dezamagiti de acest aspect.
  2. am vazut in clasamentul final, ca rideri din clasa Experti, care au parcurs in intregime doar traseul hobby, duminica, au fost clasati inaintea celor care au facut traseul corect (Experti) pana la CP4-8 si au fost declarati abandonati de organizatori (de fapt n-au abandonat, dar s-a grabit inchiderea traseului).
  3. astept un concurs (ar fi al doilea, dupa Harghita 12Hour Enduro), unde sa se respecte la secunda programul prestabilit.
  4. Daca startul s-a amanat cu 30-35 minute, atunci si orele de inchidere CP trebuiau sa fie amanate cu 30-35 minute).

 

Este anormal sa clasezi pe cineva care a parcurs doar Hobby, in clasamentul de Experti. Sistemul de clasare mai trebuie rafinat, pentru la anul, in campionatul de hard enduro.

 

Opiniile sunt personale (cu toate ca sunt in asentimentul multora, care au fost scosi din cursa duminica). Consider ca nu este corect sa grabesti terminarea cursei ca sa poti face festivitatea de premiere la 17:00. Premiantii erau fericiti si la orele 19:00 sau 20:00 sau la orice ora. Daca s-a spus ca sunt 8 ore pentru parcurgerea traseului, era bine sa se lase 8 ore. Noi - cei multi care am devenit doar statistica dupa cursa si oricum nu am avut pretentii la podium - am fi vrut sa terminam cursa, singurul scop cu care ne-am prezentat la start.

 

Din pacate am fost privati de aceasta satisfactie - nu ne-am putut demonstra noua insine ca suntem capabili.

 

Multumesc si Va doresc multa putere pentru organizarea evenimentelor viitoare.

 

Laszlo Bilibok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un concurs ce cu siguranta la anul va fi de nota 10+!!

 

felicitari pentru organizare si multumim pentru munca depusa. Dublat de gps marcajul a fost impecabil.

 

P.S. recunosc, a fost f bine ca m-am dat la hobby :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

acum ca am reusit si eu sa dorm cateva ore bune sunt apt sa dau o tura si pe net.

multumim mult (o fac in numele tuturor celor implicati in organizare - echipa enduro a Zen World Extreme) celor care au venit la aceasta cursa si ne-au laudat sau ... ne-au mai si injurat (un pic).

intradevar volumul de munca a fost f mare ptr a gasi si a marca atatia km de poteci plus tot ce a tinut de prolog dar am facut-o cu placere si cu dorinta de a genera un concurs care sa insemne ceva pentru cei prezenti.

cand vrei sa faci atat de multe mai si gresesti pe alocuri si ne cerem scuze acolo unde este cazul tuturor, la anul nu se va mai intampla. am invatat si noi din aceste greseli si le vom remedia.

ma bucur insa ca sentimentul este de multumire si mandrie de a fi participat la acest eveniment, acesta este primul lucru care ne face sa continuam.

Acum, deoarece LazloB a facut o radiografie foarte buna a ceea ce a fost si.. "negativ" o sa incerc (sper cu permisiunea lui) sa raspund la aceste probleme si asa cum le percep eu:

 

1. Duminica, la CP5 (cam la jumatatea traseului, 42 km din 90) am fost stupefiati sa aflam, la ora 12:15 ca s-a inchis traseul, nu se mai poate continua. Noi am fost primii la CP5 considerati abandonati si am avut neplacerea sa vad zeci, repet zeci de motociclisti sositi dupa noi (hobby + experti), dezamagiti de acest aspect.

 

- asa este, a fost o masura f dura, dar intentia noastra (poate exagerata) a fost si va fi sa punem un accent deosebit pe siguranta concurentilor. cine nu a ajungea pana la ora 12.00 in cp5 nu avea cum sa ajunga pana la final in alte 4 ore. este posibil ca unii concurenti sa fi avut ceva probleme tehnice si de aceea sa fi intarziat dar sa aibe un ritm de mers f bun si sa poata termina totusi traseul. ne vom gandi cum sa rezolvam aceasta problema de acum inainte.

 

2. am vazut in clasamentul final, ca rideri din clasa Experti, care au parcurs in intregime doar traseul hobby, duminica, au fost clasati inaintea celor care au facut traseul corect (Experti) pana la CP4-8 si au fost declarati abandonati de organizatori (de fapt n-au abandonat, dar s-a grabit inchiderea traseului).

 

- eu zic ca am fost f stricti in aplicarea regulamentului, la 3 cp-uri ratate: adica fie ca nu a trecut pe acolo, a venit din directie gresita (nu pe cea a clasei la care concureaza) sau a plecat in directie gresita (la fel) - concurentul este descalificat. oricum se verifica clasamentul si maine se va pune pe site.

 

3. astept un concurs (ar fi al doilea, dupa Harghita 12Hour Enduro), unde sa se respecte la secunda programul prestabilit.

Daca startul s-a amanat cu 30-35 minute, atunci si orele de inchidere CP trebuiau sa fie amanate cu 30-35 minute).

 

- imi pare rau ca s-a intarziat cu 30-35 min dar haideti sa fim sinceri, nu din cauza noastra, sau poate ca din cauza noastra deoarece nu am fost la fel de fermi si aici, insa la ora stabilita nu erau prezenti la briefing nici jumatate dintre piloti. poate a fost si vina petrecerii de sambata seara :) de acum insa vom fi f stricti si in aceasta privinta.

 

 

Acum am si eu un "repros" sa le aduc concurentilor si anume ca sunt foarte putini, de fapt ffffff putini aceia care citesc regulamentul. De aici apar f multe discutii apoi.

 

Inca o data multumesc pentru parerile exprimate si cele pro (care ne fac sa ne simtim bine) dar si cele ... negative (din care invatam multe)

 

Ce pot sa va spun sigur, la anul timpul de parcurgere al traseelor va fi pana la ora 19.00 in toate zilele de concurs, asta deoarece concursul se va termina sambata. in felul acesta vom avea timp si de festivitatea de premiere si sa vina toata lumea la party.

Mai multe date insa despre HEPN 2013 ... dupa concediu.

 

Multumim si... sa aveti numai ture frumoase

Stefan

Editat de stefan_bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru cursa Stefane. Aveti o super echipa si daca o tineti tot asa veti avea un concurs international de marca. Eu o sa revin cu mare placere acolo. Chiar daca ma mai enervez, oricum stiti ca-mi trece si ca suntem prieteni.

Imi dau si eu cu parerea, tot constructiv; am vazut foarte multe curse in anii astia si cred ca se pot imbunatati anumite lucruri. Si din nou dau exemplu regulamentul Romaniacs care a fost rafinat dupa multi ani de experienta si cred ca este cel mai bun.

 

 

1. Duminica, la CP5 (cam la jumatatea traseului, 42 km din 90) am fost stupefiati sa aflam, la ora 12:15 ca s-a inchis traseul, nu se mai poate continua. Noi am fost primii la CP5 considerati abandonati si am avut neplacerea sa vad zeci, repet zeci de motociclisti sositi dupa noi (hobby + experti), dezamagiti de acest aspect.

 

- asa este, a fost o masura f dura, dar intentia noastra (poate exagerata) a fost si va fi sa punem un accent deosebit pe siguranta concurentilor. cine nu a ajungea pana la ora 12.00 in cp5 nu avea cum sa ajunga pana la final in alte 4 ore. este posibil ca unii concurenti sa fi avut ceva probleme tehnice si de aceea sa fi intarziat dar sa aibe un ritm de mers f bun si sa poata termina totusi traseul. ne vom gandi cum sa rezolvam aceasta problema de acum inainte.

 

Daca vreti sa inchideti foarte devreme puneti startul foarte devreme. La Romaniacs se da startul la 7, uneori si mai devreme.

Dati un maximum riding time si lasati oamenii in traseu tot timpul asta. Apoi, la o anumita ora inchideti toate CP-urile si va mai ia max 2 ore sa-i aduceti pe toti acasa. Aveti comunicatii foarte bune si puteti sa stiti cine pe unde e.

Si la erzberg de ex se inchide la o ora dupa ce intra primul in finish

 

 

3. astept un concurs (ar fi al doilea, dupa Harghita 12Hour Enduro), unde sa se respecte la secunda programul prestabilit.

Daca startul s-a amanat cu 30-35 minute, atunci si orele de inchidere CP trebuiau sa fie amanate cu 30-35 minute).

 

- imi pare rau ca s-a intarziat cu 30-35 min dar haideti sa fim sinceri, nu din cauza noastra, sau poate ca din cauza noastra deoarece nu am fost la fel de fermi si aici, insa la ora stabilita nu erau prezenti la briefing nici jumatate dintre piloti. poate a fost si vina petrecerii de sambata seara :) de acum insa vom fi f stricti si in aceasta privinta.

 

Eu am o vorba - niciodata sa nu pedepsesti oamenii pentru punctualitate. Daca ai anuntat briefing la 7.45 si ai 5 oameni la briefing, nu-i tii pe aia in cizme jumatate de ora ca sa-i astepti pe cei care nu au fost punctuali.

Din nou dau exemplul Romaniacs - daca e anuntat briefing la 21, la 21.05 martin ia microfonul si incepe. Nu-l intereseaza cine e in sala.

O idee buna ar fi sa faceti briefingul in seara dinainte si tot atunci sa puneti timpii de start. Apoi e treaba fiecaruia sa-si faca programul dimineata ca sa fie la timp la start

 

Si mai zic ca la prolog e loc de mai bine - si ca show,si ca timing si ca regulament.

 

Felicitari inca o data tie si echipei!

 

Uitasem ... personal mi-a placut mult party-ul si apreciez ca l-ati pus de la 20.00, astfel incat toata lumea sa ajunga in pat la o ora decenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind felicitari pentu organizatori, traseul foarte frumos, o cursa pentru care merita orice sacrificiu ca sa participi.

Secondo ( parerea mea de hobbit profesionist ): inchiderea traseului la ore fixe dezavantajeaza in primul rind pe cei mai prapaditi concurenti, hobitii.

La orice cursa primi pleaca profi care termina foarte foarte devreme iar timpul maxim de cursa nu are sens in cazul lor.

In cazul celorlalti primul expert poate pleca cu o ora inaintea ultimului concurent de la hobby. La deva au fost 300 concurenti. Daca se da startul la 30 secunde dureaza doua ore si jumatate startul. Acest timp se scade practic din timpul total de cursa pentru fiecare. Se poate ajunge in situatia in care se anunta: CPx se inchide la 11:00; se incepe startul la 9:30 si ultimul este

"surprins" de inchiderea traseului fara sa aiba vreo "vina".

Se poate rezolva in 2 moduri:

I)-inchiderea finish-ului simultan cu CP-urile si clasamentul se face dupa cum este prins fiecare pe traseu. ( Ex. Erzberg-ul, Erwin s-a clasat pe 11 dar n-a trecut finish-ul [CP17]. daca am aplica regulile supercupei Romaniei hard enduro, Erwin ar fi descalificat. cu ce v-ati mai mindri ? )

II)- timp maxim de cursa in functie de clasa corelat cu timpul de start. Asa nimeni n-ar fi dezavantajat de ordinea la start. Timpii de sosire in Cp-uri pentru fiecare concurent se pot calcula inainte de inceperea cursei chiar si cu o zi inainte, in caz de start decalat se pot recalcula.

 

Cursele acestea sunt populate 50-70% cu hobbiti. Daca ii neglijati, se incepe un proces de autoreglare al curselor si al numarului de participanti care vor veni la editiile viitoare.

Deja nu mai intilnesc prieteni ce veneau la curse cu ani in urma.

 

exemplu personal: la Ghelari, anul trecut, am fost scos de CP-isti din cursa,in ziua 1, la ora 17:00 cursa avind ora limita 19:30. mai aveam 15 Km pina la finish. m-am intilnit pe un drum comunal cu Paul Grecu si a fost foarte surprins ca m-a vazut acolo la acea ora.

Daca o sa se continue in acest mod vor fi tot mai putini care vor veni la curse pentru numai citeva ore de mers pe traseu. Argumentul ca este cursa hard este insuficient pentru timpi strinsi.

 

Deja se contureaza obiceiul inceperii joi in speranta ca mai ramine mai multa lume la premiere. Daca se scot concurentii din traseu la 12:00 duminica, mai mult ca sigur acestia vor pleca acasa. Joia e zi de munca, vinerea deasemeni. Uneori cu greu poti cere 2 zile libere daca deja ti-ai luat tot concediul. Organizatorii ar trebui sa ia in considerare acest lucru.

 

Sustin si ce a scris Ionut mai sus.

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...