Sari la conținut

Enduro de 1 mai!


Postări Recomandate

Datorita dorului de enduro/touring nu puteam scapa de ideea unui traseu de genul Bucuresti – SUS PE MUNTE si inapoi, nu doar la munte. De multe ori eram cu R_ul ofticat/frustrat ca nu pot sa ma joc odata ajuns la munte, stateam si ma uitam ca prostu la el.Distractie mare(sportiv) pe drum,comfort,putere,consum,aproape tot..............DAR.....incomplet uneori...... Tenere-ul care l-a precedat era alta mancare de peste, cam prost pe asfalt ( necesita multa implicare fizica la ritm sportiv) si BUN(mergea singura) pe enduro.

Uite asa am cumparat Pegaso-ul asta, am stat pe net ceva timp am vazut diverse motociclete Pegaso-ul asta a fost prima vazuta parca, mi-a placut avea ea mici probleme turometrul nu functiona & simeringuri de furca duse,motorul nu batea,placute de frana avea,kit de lant in stare buna deci o motocicleta decenta OK.

Cum am cumparat-o i-am centrat si strans rotile, sa nu cumva sa-mi apara o surpriza pe enduro sau pe serpentine. Cauciucurile ei on/off sunt Dunlop(inca moale pentru vechimea lui) fata si Mitas( LEMN ) spate.

In 2009 un prieten care acum este intr-o calatorie, a trecut de Magadan saptamana trecuta, mi-a aratat drumul catre Buila. De atunci cat timp am avut Tenere cum gaseam o portita cum dadeam o fuga pe acolo. Am vandut Tenere si am ramas ........... Bmw-ul mi-e mila de el si in Bucuresti deci exclus sa incerc o prostie cu el pe la Buila, iar Husqvarna implica prea multe masina+remorca + unde le las? Daca imi fura cineva remorca etc.... M-am gandit si la varianta de a merge pe roti cu SMR-ul pana acolo dar era prea lung drumul si sigur ar fi avut sa devina dureros.

Brusc ma vad proprietar de Aprilia Pegaso 650 1996. Aflu ca motocicleta a avut acum 1 an carburatoarele reglate si bujia schimbata, atunci zic hai sa ii schimb uleiul si lichidul de frana, am vrut sa ii schimb si antigelul dar nu am avut timp + ca pare a fi o munca laborioasa care necesita TIMP la Pegaso datorita carenajului, foarte util(protejeaza bine genunchii de vant) si estetic (zic eu )

Talon asigurare fisc tot pe numele meu deci sunt curat e OK.

Vorbesc cu tizul meu George (Transalp 700) si ii zic ce am de gand, el zice clar DA entuziasmat fiind de Transalp, niciodata nu o bagase pe offroad..........mai tarziu avea sa-si schimbe parerea radical despre DULAPUL DE 700, referitor la aptitudinile enduro. In orice caz s-a descurcat, doar incercase inainte drumul asta cu Shadow 750.

Mi-am luat la mine cheie franceza cheie de 19 kit de pana, mini trusa de scule cat un penar,briceag etc.... JUST IN CASE , ii las lui tata cheia de la Fiesta si ii arat cum se pune si leaga remorca de masina, si ii zic : Eu nu cred ca o sa ma lase in drum, dar daca o sa fie cazul sa fi ready to race!

Dimineata caldura mare ghiozdanul plin, credeam ca o sa dorm undeva si mi-am luat haine de schimb etc mancare apa si scule, toate legate frumos pe suportul de topcase.

Nu stiam exact cat consuma asa ca i-am facut plinul din Bucuresti, dupa ce am impins-o vreo 50m pana la benzinarie. I-am zis lui George, bai hai sa mergem incet, nu stiu cat ma tine rezervorul, el de acord cu mine desigur. Pe autostrada am incercat in prima parte sa ma abtin si am mers 120km/h dupa aceea il vad pe George cum se duce innainte intrat fiind deja intr-o coloana cu un Q7 si un Golf. In acel moment mi-am amintit ca pe cartea motocicletei scrie VITEZA MAXIMA 155km/h. Asa o fi? Pun semnal si da-i dupa ei(erau deja mult inaintea mea) se duce 140 150 zic hai ca e destul de bine pentru o batranica de 16ani dar totusi eram curios sa vad cat fuge, 160 165 deja ma asteptam sa se plafoneze 170 (opaaa) 175 – 180 ( ba esti nebun? ). Cand aveam 180 i-am prins din urma pe George si cele 2 masini,ca mai apoi sa mentin acest ritm vreo 5min. Initial am zis ca e veche si bordul e prea optimist. Mai tarziu la Lukoil-ul de pe dealul negru aveam sa aflu de la George ca am avut 181km/h mai exact. Cand am oprit la benzinarie facusem deja 150km si intrasera in rezervor 10,8litri deci consum 7,2% AUUCH cam mult, dar hai sa zicem ca am tras de ea in prima parte a serpentinelor si in 2-a parte a autostrazii.

Pe viraje am descoperit o motocicleta de nota 9 (de nota 10 pe serpentien e BMW-ul, incontestabil) , ma asteptam sa fie DURA si NECIOPLITA la mers sportiv precum Tenere, dar nuu, nu a fost asa , roata de 19” pe fata si geometria italienilor a avut o influenta foarte buna asupra ciclisticii motocicletei, cu tot cu cauciucuri vechi m-am aplecat cu ea destul zic eu .... uneori prea mult zicea George. Cert e ca nu am simtit, mi-a transmis incredere motocicleta datorita trenului fata foarte sincer si intuitiv. Pacat de puterea ei........... total inofensiva. In veselia maxima provocata de virajele prezente ce „necesitau” o abordare SM am reusit sa raman fara carnea de pe placutele spate, cred ca la cat de vechi erau s-au dezlipit, si am ramas cu placutele ( metalul ) direct pe disc............ se intampla.

Cand am ajuns in Valcea la stop George imi zice: vezi ca iti atarna toba dreapta ! Initial am zis ca face misto de mine. La stop ma uit si vad ca avea dreptate.........nasol. Mergem rapid la PREMIO ( vulcanizare) un nene mi-a facut rost de 2suruburi si un bec spate( s-a ars ). Rezolvata problema mergem la benzinarie si apoi la supermarket sa mai cumparam apa.

Pasagerul Octavian (coleg de facultate) lui George cumpara de la Boromir un cozonac ocazie cu care apuca sa-mi faca o poza frumoasa in opinia mea.

Iesim din Valcea mergem spre baile Olanesti, apoi deviem facem stanga catre cabana Cheia( indicator din drum ). Odata ajunsi pe offroad fiecare merge in felul lui. Am stabilit ca punct de intalnire iesirea din tunel ( vezi in film,daca ai rabdare / la sfarsit daca nu ai rabdare).

In offroad Pegaso mi s-a parut relativ nervos la un ritm sportiv, roata aia de pe fata de 19” se cam afunda in gropi sleauri bolovani, fata de o roata de 21” care e mult mai stabila si calma la un mers alert. Tot roata aia a necesitat in opinia mea o mana de fier in anumite situatii ( mai ales in ace de par ). Pe offroad in opinia mea e de nota 7,50-8 motocicleta, in orice caz isi face treaba si te binedispune,totul e sa nu intinzi coarda mai mult decat suporta ea. Garda la sol este exact cat trebuie dar saua este exagerat de lata si deranjeaza in offroad. Mi-a fost dor de roata de 21” la trecerea raului cand nu vezi exact ce e sub apa si nu sti in ce groapa dai, mai ales ca acum(vezi video)

raul avea o portiune mica destul de adanca.

Drumul spre cabana Cheia s-a schimbat putin, a fost tuns iar pe anumite portiuni latit, dificil este doar in zona tunelului cand drumul in sine consta in rocimari, in rest parfum pentru endurotouring-uri.

Odata ajunsi la cabana ne-am odihnit putin am mancat si apoi am iesit la plimbare pe jos, prin imprejurimi. Locuri libere numai erau la cabana, apropo costa 30lei(cine doreste numarul omului de la cabana sa dea PM) pe noapte de persoana sau 10 lei de cort in jurul cabanei. Pe seara am plecat,ne-am oprit pe dealul Negru sa mancam niste mici iar apoi am mers pe intuneric pana acasa cu fix 100km/h la consum,ocazi cu care pot critica farul Pegaso-ului, care concentreaza toata lumina in fata nu si pe laterale

 

A fost o samabta frumoasa si plina de „peripetii”.................. o sambata care m-a facut sa ma gandesc mai mult la un 990 Adventure R :rolleyes: si care m-a facut sa apreciez foarte mult :ok: un UNDERDOG in clasa ei Aprilia Pegaso, o motocicleta mai mult plina de calitati decat de defecte, o motocicleta care m-a facut sa ma simt excelent :moto: , chiar daca a costat cat o plasma.

 

:cheers:

post-16670-0-63366400-1335938735_thumb.jpg

post-16670-0-85720200-1335938925_thumb.jpg

post-16670-0-09798900-1335938954_thumb.jpg

post-16670-0-75204200-1335939023_thumb.jpg

post-16670-0-46470600-1335939088_thumb.jpg

post-16670-0-48250400-1335939119_thumb.jpg

post-16670-0-28950500-1335939183_thumb.jpg

post-16670-0-42877900-1335939244_thumb.jpg

post-16670-0-77561800-1335939293_thumb.jpg

post-16670-0-38041200-1335939340_thumb.jpg

post-16670-0-92590800-1335939394_thumb.jpg

post-16670-0-09232000-1335939425_thumb.jpg

post-16670-0-45796700-1335939495_thumb.jpg

post-16670-0-87531600-1335939543_thumb.jpg

post-16670-0-01671600-1335939657_thumb.jpg

post-16670-0-86662300-1335939722_thumb.jpg

post-16670-0-70322800-1335939853_thumb.jpg

post-16670-0-45528100-1335939995_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu ai rascolit pietrele de pe fundul apei de era sa ma vars in mijlocul ei?

 

Hahaha :crack: ai fost acolo?

Eu nu inteleg cum de anumite persoane treceau cu turisme raul. Mie mi-ar fi fost mila de masina acolo. Hai cu un SUV daca ai sange rece mai treci, dar cum frate sa treci cu Honda Acord :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am fost ieri.

 

Am incalecat un bolovan rotund ce a lovit in protectia senzorului de cric exact unde era apa mai adanca... eram cu pasager, topcase greut...

Pe scurt, era sa fac o baie :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...