Sari la conținut

Garnitura baie ulei


Postări Recomandate

Va salut. M-am apucat de inlocuit garnitura baii de ulei si sunt la faza cand trebuie sa curat ramasitele garniturii vechi. Are cineva idee cu ce instrument si/sau solutie pot sa transform aceasta corvoada intr-un lucru placut? Initial am incercat cu un cutit mai finut, asa, dar merge greu si mai si zgarii pe-acolo, motiv pentru care nu mi se pare in regula. As mai da cu un smirghel dar nu stiu cat de eficient este si ma tem ca nu voi mai putea scapa apoi de praful lasat de acesta. Orice idee e binevenita. Deasemeni, din experienta voastra, se pune sau nu silicon cand montam noua galerie? (cred ca mergea si un poll pe intrebarea asta pt. ca parerile sunt impartite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu smirghel e o idee foarte rea. Daca suprafetele sunt drepte nu ai nevoie de silicon. De-asta nici fabrica nu pune. In schimb, dupa cateva desfaceri se gaseste unul care sa beleasca suprafetele si de aici incolo va fi nevoie de silicon.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la cum arata acolo e garnitura originala. Fara silicon si tot perfect pe-acolo, nicio zgarietura - exceptandu-le pe cele facute de mine :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru asa ceva ar trebui sa te duci la un magazin care vinde scule auto si sa cuperi un gasket scraper (dupa cum a spus si marcone) ca arata asa post-62823-0-13925600-1339612366_thumb.jpg

exista o varianta mai ieftina si mai usor accesibila, dar mai proasta, gasesti la orice magazin de "casa si gradina" (brico, praktiker si altele, probabil si la mgazine mai mici), glass scraper, care arata asa post-62823-0-79619100-1339612459_thumb.jpg

 

chestia cu smirghelul nu e o idee buna, cel mult sa dai cu smirgel de rugozitate mica, adica fin si sa tii aspiratorul sub el care e cam aiurea, dar nici asa nu prea e bine. Eventual dupa ce cureti bine cu un scraper, dai cu silicon pentru garnituri motor, dar probabil ca nu va fi nevoie, doar cureti si schimbi garnitura.. atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine ma duc sa caut scraper-ul ala pe la magazine. Daca nu gasesc (probabilitatea este foarte mare) voi improviza unul. Vad ca smirghelul a fost exclus din discutie, oricum nici eu nu eram convins de el, am precizat asta in primul post.

 

Multumesc de raspunsuri.:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa inmoi bucatile de garnitura ramase, lasandu-le in ceva lichid timp de cateva ore. Ma gandesc sa lasi baia in ulei sau in orice ar putea inmuia garnitura aia, ca sa se curete usor apoi. Poate poti pune niste ulei si pe bucatile de garnitura ramase pe blocul motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erau ramase pe amaratul de capac al baii mai era cum mai era. Dar 80% e pe baie (sau bloc motor, cum naiba i-o zice)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...