Sari la conținut

idee vopsire honda nsr


Postări Recomandate

Salut tuturor! de cateva zile mi-am luat un honda nsr 50 din 2001 si vreau sa il reconditionez  dar nu am nici cea mai mica idee cum sa il vopsesc sau ce desigin sa ai dau ...daca ma puteti ajuta cu niste poze ceva ...motoreta e cea de mai jos am sa pun o poza post-67403-0-33676100-1339676029_thumb.jpg

Editat de the hunter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor! de cateva zile mi-am luat un honda nsr 50 din 2001 si vreau sa il reconditionez  dar nu am nici cea mai mica idee cum sa il vopsesc sau ce desigin sa ai dau ...daca ma puteti ajuta cu niste poze ceva ...motoreta e cea de mai jos am sa pun o poza post-67403-0-33676100-1339676029_thumb.jpg

Dar nu vad de ce l-ai vopsi... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare sa aiba nevoie de investitii la alte capitole. Pe mine unu ma amuza esapamentul pana la toba... si chiar si toba!

 

 

asa e proiectat el, la 2t cam asa arata. toba la 2t fata de 4 are un rol foarte important!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita sa investesti banii in vopsirea NSR-ului. Vopseaua originala e sfanta. Daca tot ai bani mai bine asigura-te ca motorul ii functioneaza perfect, poate necesita segemntare, asigura-te ca nu ai vre-un rulment spart pe la jug sau pe la roti, ca furca iti este in stare buna si nu are nevoie de schimb de ulei si semeringuri si nu in ultimul rand ca ai anvelope in stare buna. Baietasii cu 50-uri o ard reising cu anvelopele originale, deci vechi si scoapte, si ii vezi pe toti cum pica. Mi se pare meserie tare sa reusesti sa pici cu un 50.

 

 

Daca dupa toate astea iti mai raman bani, mai verifica si kit-ul de lant, sa fie in stare buna.

 

Si daca iti mai raman bani si dupa verificarea asta, pune-i benzina buna si ulei de calitate.

 

Si ce am uitat ...inainte de astea, verifica daca esti echipat cat mai corespunzator: o casca buna, manusi, o geaca, restu ... dupa cum vrei. Insa macar astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita sa investesti banii in vopsirea NSR-ului. Vopseaua originala e sfanta. Daca tot ai bani mai bine asigura-te ca motorul ii functioneaza perfect, poate necesita segemntare, asigura-te ca nu ai vre-un rulment spart pe la jug sau pe la roti, ca furca iti este in stare buna si nu are nevoie de schimb de ulei si semeringuri si nu in ultimul rand ca ai anvelope in stare buna. Baietasii cu 50-uri o ard reising cu anvelopele originale, deci vechi si scoapte, si ii vezi pe toti cum pica. Mi se pare meserie tare sa reusesti sa pici cu un 50.

 

 

Daca dupa toate astea iti mai raman bani, mai verifica si kit-ul de lant, sa fie in stare buna.

 

Si daca iti mai raman bani si dupa verificarea asta, pune-i benzina buna si ulei de calitate.

 

Si ce am uitat ...inainte de astea, verifica daca esti echipat cat mai corespunzator: o casca buna, manusi, o geaca, restu ... dupa cum vrei. Insa macar astea.

 

ok ms mult de sfaturi am sa tin cont ! o sa il duc la un mecanic care se pricepe nu imi bag eu nasul si am sa il pun calumea la punct tehnic si dupa restu multumesc mult pt sfaturi!

 

 

 

Pare sa aiba nevoie de investitii la alte capitole. Pe mine unu ma amuza esapamentul pana la toba... si chiar si toba!

 

 

 

 

sincer nici mie nu prea imi place toba ...asi vrea sa ii pun ceva sa se auda un pic mai gros dar nu cred ca se poate...sau sa o modific pasta sa ai fac gura de evacuare mai mare...nici nu stiu un sfat ceva daca se poate pentru cei ce se pricep....ms mult!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ca un 600 nu se aude .... doar pacane mai tare.

 

Las-o asa ...

 

am vopsit motoreta arata mai fain acum.am sa pun si niste poze...post-67403-0-27513500-1343429871_thumb.jpgpost-67403-0-17976500-1343429877_thumb.jpgpost-67403-0-40137200-1343429883_thumb.jpg ..astept niste stikere cu monster si intre timp ma gandeam sa modific codita sa o ridic mai mult si sa o subtiez ...gen R6...ceva ideei? un sfat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la istoria Honda in MotoGp ...

 

NU PUNE MONSTER ... chiar asa naiv si manipulat esti ..ca o oaie dupa turma ...

 

Sa fiavut euHonda... ce "remix uri" de vopsele de circuit dadeam ... pfff.

 

Ai asa ... Honda Movistar, Repsol, etc ... alege din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la istoria Honda in MotoGp ...

 

NU PUNE MONSTER ... chiar asa naiv si manipulat esti ..ca o oaie dupa turma ...

 

Sa fiavut euHonda... ce "remix uri" de vopsele de circuit dadeam ... pfff.

 

Ai asa ... Honda Movistar, Repsol, etc ... alege din astea.

 

 

 

 

am inteles...si pentru codita ceva sfaturi ? mersi mult ! :grinbandit:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste culori ... la stickere bine alese ... vor face impresia ca e mai subtire ...

 

Dar ca sa o schimbi e cam batei de cap ...

 

Ai sei, cadru codita, stopul, undetail ul ... toate firele reinstalate ....

 

Dar nu e imposibil ...

 

Si costa ... Sau pe cadrul existent sa gasesti o codita care sa se potriveasca ... apoi la imbinari ... alta munca de sincronizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste culori ... la stickere bine alese ... vor face impresia ca e mai subtire ...

 

Dar ca sa o schimbi e cam batei de cap ...

 

Ai sei, cadru codita, stopul, undetail ul ... toate firele reinstalate ....

 

Dar nu e imposibil ...

 

Si costa ... Sau pe cadrul existent sa gasesti o codita care sa se potriveasca ... apoi la imbinari ... alta munca de sincronizare.

 

eu ma gandeam sa tai cadrul de unde vine imbinat acolo la rezervor si sa il ridic cu totul mai sus...si din coditza sa mai tai sa o subtiez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa o ridici ... poti indoi acele bare ale cadrului .. ca apoi sa tai din plastice...

 

Dar e bateie de cap ... nu te complica ... nu merita.

 

Peste ceva timp o sa vrei NSR 125 .... asa ca ...

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...