Sari la conținut

Ajutor blocare frana


Postări Recomandate

salut!daca ma poate ajuta cineva!mi se blocheaza frana de spate!o folosesc de cateva ori si ramane blocata!se inmoaie pedala si se inchinge discu ca oana zavoranu pe la tv!tin sa precizez ca i-am schimbat lichidul de frana si e aeresita!

ce ar putea avea?

mii de multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi mi tare si nu mai frana :))))

 

iti sta pistonasul "atacat" trebuie sa ii faci reglajul tijei de actionare astfel in cat sa ai un mic joc liber inainte ca acesta sa apese pe pistonas ;)

 

daca ai fiert lichidul o data poti sa te pishezi in el, trebuie schimbat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred mai degraba ca ti-au ramas blocata frana din cauza pistonaselor pline cu mizerie. Ia etrierul jos, fara sa-l desfaci din circuitul de lichid, pompeaza pistonasele pana la maxim posibil, cu grija sa nu iasa din garnituri, ia un spray de curatat, un smirghel cel mai fin si curata-le bine apoi introdu-le incet inapoi. Daca fenomenul persista schimba garniturile de la etrier. Daca ajungi pana acolo inspecteaza si uzura pistonaselor, s-ar putea sa ai surprize. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se raceste isi revine? daca da, nu-i asa ca ai pus lichid peste nivelul de maxim si/sau cand ai bagat garnitura dintre butoias si capac nu ai lasat aerul sa iasa ci ai lasat-o asa, umflata?

dap isi revine dupa ce se raceste!garnitura am asezat-o nu am lasat-o umflata!

se aude s un fel de scartait la etrier cand pun frana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu este lichidul peste nivel si ai scos aerul atunci pistonasele nu isi revin complet si freaca usor pe disc. se incalzesc incet-incet, totul se transfera la lichid, ala fierbe si voila blocarea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lichidul este la jumatate dintre minim si maxim!

si aerul nu cred ca e scos!

dupa ce am terminat de schimbat lichidul cu pompa de vid am asezat garnitura din cauciu la loc(era foarte trasa in jos)si apoi am pus capacul!

unde am gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...