Sari la conținut

probleme cu sistemul de racire


s@rpe
 Share

Postări Recomandate

salut! am nevoie de un sfat. problema este urmatoarea: radiatorul se goleste cate putin cu fiecare incalzire a motorului in sensul ca-varsa cantitatea normala de antigel in vasul de expansiune la fiecare incalzire a motorului, dar nu reuseste sa o traga pe toata inapoi! orecum, deoarece nu am gasit alte zone pe unde ar putea sa dispara antigelul. inca ceva, cand desfac busonul radiatorului se simte o depresiune! am schimbat antigelul, aerisit de mullte ori, antigelul e curat, uleiul din motor la fel, nu scoate fum alb, totul e normal. ma gandeam ca busonul radiatorului face probleme! nu am verificat asta. alte idei? :scratch:

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa face si la mine. pun pana la maxim primavara, apoi se stabilizeaza la mijloc toata vara. initial m-am panicat,dar observ ca e ceva normal, deh,se incinge...

da, dar aici e vorba ca usor-usor cu fiecare incalzire-racire scoate antigelul din radiator si nu mai baga inapoi din radiator cat a fost scos- de aici rezulta ca dupa cateva vreme incepe sa se incinga rau ptr ca radiatorul se goleste...

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca legatura intre vas si sistem de racire se face prin un furtun subtire intre vas si locul unde e dopul de radiator, verifica dopul, sa nu fie deteriorat, murdare, eu stiu ce, si mai verifica daca furtun intre vas si dop nu e obturat / plina de mizierie, sau blocat altcumva. Si verifica si daca vas e curat.

 

Am patit cam la fel la mobra mea, era un dop de mizerie in furtunas ala. Dupa o curatenie nu mai am avut probleme.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...