Sari la conținut

situatii diferite ale actelor necesare inmatricularii


brrrrrrr
 Share

Postări Recomandate

Salut, va rog sa ma ajutati cu unele informatii pentru situatiile ce urmeaza,sau daca acestea au mai fost discutate sa ma directionati spre discutiile respective.

1.In primul rand e vorba de o motocicleta cu acte vechi,proprietar in viata,impozit platit,dar care are pierdut certificatul de inmatriculare.Eu sunt cumparatorul si as vrea sa stiu inainte de a cumpara exact de ce am nevoie.

2.Niste motociclete cu numere noi cumparate cu cateva luni in urma,contract de vanzare cumparare intocmit,trecute la mine la fiscal,dar atat.Adica nu m-am programat la registru pentru identificare,deci nu am verificare si nu pot circula cu aceste motociclete.Intreb in ce situatie ma aflu deoarece am inteles de la un birou de inmatriculari ca fiscalul primit de la vanzator e valabil doar o luna,aceasta fiind trecuta in toate cazurile.Nu am ajuns la registru cu ele din cauza ca unele functionau,dar foarte prost,iar altele deloc...

3.O motocicleta cumparata,avand numere vechi,impozit platit,dar proprietar mort de 20 de ani,succesiunea nefiind facuta.In aceasta situatie eu mai pot face ceva pentru a inmatricula?

Multumesc anticipat pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

2.Niste motociclete cu numere noi cumparate cu cateva luni in urma,contract de vanzare cumparare intocmit,trecute la mine la fiscal,dar atat.Adica nu m-am programat la registru pentru identificare,deci nu am verificare si nu pot circula cu aceste motociclete.Intreb in ce situatie ma aflu deoarece am inteles de la un birou de inmatriculari ca fiscalul primit de la vanzator e valabil doar o luna,aceasta fiind trecuta in toate cazurile.Nu am ajuns la registru cu ele din cauza ca unele functionau,dar foarte prost,iar altele deloc...

 

Da, fiscalul primit de la vanzator este valabil o luna, ca tu sa ai timp sa le treci la tine, ceea ce ai si facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

1. Caz fericit. (proprietarul în viață)

Să aibă CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI, indiferent de stare Âşi format. Sau să o sălicite el în persoană.

Apoi restul actelor standard - act de v-c în cele 4 exemplare, certificatul fiscal, taxele, asigurarea, verificările....

La ghiÂşeul de înmatriculări nu îți sunt necesare certificatul vechi Âşi numărul de înmatriculare, însă e absolut indispensabilă ITP + identificarea seriilor (îți vor da cei de la RAR un talonaÂş valabil pînă la înmatriculare, împreună cu un certificat de autenticitate).

 

2. AceiaÂşi situație. Neceară cartea de identitate. Plus certificatul. Âşi da, fiscalul e valabil o lună de zile.

 

3. Salut. Fă-o piese. Sau... dezbate moÂştenirea. Îți faci tu calculele dacă merită sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri,dar nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin.

1.Prima situatie oricum e partial rezolvata,in sensul ca s-a gasit certificatul de inmatriculare,dar nu inteleg daca acum mie imi ajunge acest act,un contract de vanzare cumparare cu proprietarul si fiscalul acestuia.Din cate vad eu motocicletele cu acte vechi nu au o carte de identitate ci doar acest certificat de inmatriculare.Ce inseamna ca proprietarul din acest certificat trebuie sa faca o carte de identitate sau macar sa o solicite dansul?

Eu avand cele scrise mai sus nu ma pot programa la RAR si sa primesc cartea de identitate si toate cele?

2.Referitor la valabilitatea fiscalului de asemenea nu stiu sigur daca am inteles:daca o trec imediat la mine la fiscal e totul in regula sau am o luna sa fac restul actelor(CIV,talon,etc)?

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Daca ai fiscalul si actul v-c, ti-o treci in fiscal la tine, si devii proprietar de drept, incepi sa platesti impozit(indiferent daca circuli, e inmatriculata sau nu). Pentru asta ai 30 de zile sa dai pe la Fisc. Ai tot timpul din lume dupa aia sa faci ITP, RAR si inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,cu situatia a 2-a m-am lamurit,multumesc inca o data pentru ajutor.

In continuare insa nu stiu cum e cel mai bine sa procedez atunci cand cumpar o motocicleta cu nr. vechi.In general vanzatorul nu mai are chef sa se ocupe de nimic,deci sunt in situatia in care am un certificat de inmatriculare vechi,un contract de vanzare-cumparare si trec motocicleta la mine la fisc.Pot eu ca si cumparator sa ma programez la RAR si in continuare sa fac toate actele pentru a iesi pe sosea sau am nevoie de vanzator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa fie suficient. Odata trecut pe fisc, nu mai esti cumparator ci proprietar, iar vechiul proprietar nu mai poate face nimic asupra unui vehicul al carui proprietar nu mai este.

Din cate stiu, pe vremuri nu exista carte de identitate data de RAR ca acum, ci doar certificatul de inmatriculare de la militie. Ala, cu actul de v-c, ar trebui sa fie de ajuns pentru RAR sa emita CIV nou. Daca mergi cu platforma la RAR, nu ar trebui sa fie problema ca nu trece inca ITP-ul, reconditionarea poate fi un proces de durata.

 

Sa mai spuna cine a si facut asta, ca sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa fie suficient. Odata trecut pe fisc, nu mai esti cumparator ci proprietar, iar vechiul proprietar nu mai poate face nimic asupra unui vehicul al carui proprietar nu mai este.

Din cate stiu, pe vremuri nu exista carte de identitate data de RAR ca acum, ci doar certificatul de inmatriculare de la militie. Ala, cu actul de v-c, ar trebui sa fie de ajuns pentru RAR sa emita CIV nou. Daca mergi cu platforma la RAR, nu ar trebui sa fie problema ca nu trece inca ITP-ul, reconditionarea poate fi un proces de durata.

 

Sa mai spuna cine a si facut asta, ca sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...