Sari la conținut

Vorba de CULTURA


Insomniac Jazz
 Share

Postări Recomandate

Nu va suparati pe mine ... daca nu imi place muzica clasica, jazzul, teatrul, opera, nu ma uit la TVR Cultural, de fapt TV deloc, ascult Marlyn Manson, ma uit la filme fantastice, ma dau cu moto, injur, fumez, iubesc cafeaua , imi iau sosete+sandale+pantaloni scurti+geaca de piele si merg la mall sa imi cumpar cartofi... rezulta ca sunt incult ? Ma intreb. Mersi anticipat!

Editat de ghiavolu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu va suparati pe mine ... daca nu imi place muzica clasica, jazzul, teatrul, opera, nu ma uit la TVR Cultural, de fapt TV deloc, ascult Marlyn Manson, ma uit la filme fantastice, ma dau cu moto, injur, fumez, iubesc cafeaua , imi iau sosete+sandale+pantaloni scurti+geaca de piele si merg la mall sa imi cumpar cartofi... rezulta ca sunt incult ? Ma intreb. Mersi anticipat!

 

 

Nu va suparati pe mine ... daca imi place muzica clasica, jazzul, teatrul, opera, ma uit la NATURE , NATIONAL GEOGRAPHIC CHANEL, de fapt TV : doar la Animale , Nature, ascult si ROCK, ma uit la desene animate, ma dau cu moto, injur,NU fumez, iubesc cafeaua , imi iau sosete+ SIDI+pantaloni LUNGI +geaca de piele si merg la mall sa imi cumpar cIOCOLATA SI BERE ... rezulta ca sunt cult ? Ma intreb. Mersi anticipat!

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati pe mine ... daca imi place muzica clasica, jazzul, teatrul, opera, ma uit la NATURE , NATIONAL GEOGRAPHIC CHANEL, de fapt TV : doar la Animale , Nature, ascult si ROCK, ma uit la desene animate, ma dau cu moto, injur,NU fumez, iubesc cafeaua , imi iau sosete+ SIDI+pantaloni LUNGI +geaca de piele si merg la mall sa imi cumpar cIOCOLATA SI BERE ... rezulta ca sunt cult ? Ma intreb. Mersi anticipat!

 

:hug:

 

Peter draga..., io zic ca incult....: intr-o tzara in care predomina urban redneck incult la oras, si tziganimea prinde din ce in ce mai mare putere(nimeni nu prea mai are tupeu sa le comenteze), iar acestia impun deja moda, comportamentul in societate , iar autoritatile deja sunt impanzite de ei, si le fac si ele jocul..., n-ai cum sa fi cult...., doar daca esti renegat..., exilat..., sau cum vrei tu: motociclist, alcolist, airsoftist, si sa nu porti ciocate, tricouri roz, sa n-asculti poluarea lor fonica si nu folosi vocabularul lor, etc.Spor ! Io mi-am pierdut demult interesul de a crea ceva in tzara asta..., inclusiv familie( Doaaaamne fereste...).Incerc doar sa-mi traiesc viata cat mai aproape de chibzuinta mea..., in rest ma doare-n pwla de toata tzara si cultura ei.... :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cult/Incult ? Cine este cult ? unul cu 2-3 facultati , si are functie si bani ,a cetit(citit) multe carti la viata lui da se cacao langa toaleta? Incult sa fie unu care nu a citit o poezie in viata lui,nu are cunostinte generale, dar te invita in casa si te serveste cu o placinta calda si o cafea?

Topicul asta cu cultura ....cultura medievala .

 

Peter draga..., io zic ca incult....: intr-o tzara in care predomina urban redneck incult la oras, si tziganimea prinde din ce in ce mai mare putere(nimeni nu prea mai are tupeu sa le comenteze), iar acestia impun deja moda, comportamentul in societate , iar autoritatile deja sunt impanzite de ei, si le fac si ele jocul..., n-ai cum sa fi cult...., doar daca esti renegat..., exilat..., sau cum vrei tu: motociclist, alcolist, airsoftist, si sa nu porti ciocate, tricouri roz, sa n-asculti poluarea lor fonica si nu folosi vocabularul lor, etc.Spor ! Io mi-am pierdut demult interesul de a crea ceva in tzara asta..., inclusiv familie( Doaaaamne fereste...).Incerc doar sa-mi traiesc viata cat mai aproape de chibzuinta mea..., in rest ma doare-n pwla de toata tzara si cultura ei.... :funny:

 

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da ca nu era domeniul lui ;) eu in general nu dau sfaturi daca nu sunt din domeniul meu ( tamplaria) , stiu si suda , dar nu sunt sudor , deci la sudat nu dau sfaturi ....la prelucrarea lemnului e altceva , daca pot ajuta , ajut ...desi nu sunt om cult :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, acum ca am rezolvat problema culturii si a inculturii in Romanica, cu rezultatul "Toti o apa si-un pamant" , as dori sa propun o alta tema de dezbatere. Si anume "intelectualul" . Ascult multi oameni ce se autocatalogheaza drept "intelectuali" in contextul "Eu sunt intelectual/a, nu discut cu X, pentru ca el/ea nu e intelectual..." Si nu imi dau eu seama, ce ii face pe ei intelectuali si pe X nu... Ce inseamna "INTELECTUAL" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Doua gemene s-au trezit cu sudori pe ele.Sudorii si-au recunoscut fapta..."

 

:D

 

Bun, acum ca am rezolvat problema culturii si a inculturii in Romanica, cu rezultatul "Toti o apa si-un pamant" , as dori sa propun o alta tema de dezbatere. Si anume "intelectualul" . Ascult multi oameni ce se autocatalogheaza drept "intelectuali" in contextul "Eu sunt intelectual/a, nu discut cu X, pentru ca el/ea nu e intelectual..." Si nu imi dau eu seama, ce ii face pe ei intelectuali si pe X nu... Ce inseamna "INTELECTUAL" ?

 

 

intelectuaL E ACEL OM CARE TERMINA 2-3 FACULTATI ISI IA DOCTORATELE SI DUPAIA UMBLA CU c.V. UL IN MANA VREO 4-5 ANI SA ISI GASEASCA CEVA DE MUNCA , si ai mare dreptate ...nu vorbeste cu oricine ...si chiar daca moare de foame nu munceste orice ca el este intelectual ...ca -ca-mas pe ei

 

deci cum nu sunt cult , doct , intelectual , va las , ca ma duc sa beau ceva :D noapte buna baieti , si doamna ajuta

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IO ase cred ca un intelectual e un pui de om de cult ,daca e carlan , daca nu e carlan e pui de cult necarlanit .Ase cred IO ca vaz zilnic intelectuali si intelectuale necarlanite , da seamana cu oamenii ca au par pe cap si cap-u intre urechi . :)

 

seamana cu girafele , au capul prea sus .

 

Jupiter se apropie vertiginos de Luna , cred ca se vor bate deolalta , se vor ciocni si tzandari se vor face si ne-or pica in cap , al drac de meteoriti satanisti ! Treceti la pupat de moaste si pupati crucea si veti fi salvati !

 

post-13032-0-33879000-1351883016_thumb.jpg

Editat de alexandru1771
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să'mi fhut una... :alcy:

Floci pă varză .

 

Miras'ar lumea de el forum si de diacriticile limbii romane...forumul asta e moderat de unguri inculti, fara valori si fara cultura ?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să'mi fhut una... :alcy:

Floci pă varză .

 

Miras'ar lumea de el forum si de diacriticile limbii romane...forumul asta e moderat de unguri inculti, fara valori si fara cultura ?!?!?

 

cine omu aia?

 

 

:alcy:

Editat de alexandru1771
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu cred ca e mai mult vorba de cum te prezinti in societate nu cum esti tu sau eu, mie imi place de expemlu sa vorbesc ardieleneste dar nu ma pot duce intr-un birou unde nu cunosc pe nimeni si sa incep cu "No binie"...si exemple de genu se pot da tz :).Cu ciorile... pardon, rromii ii alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No zii, hai ca stiu ca ai zis ceva rautate! Spune ce ai vrut sa zici! :

asa e, dar apoi am vazut postul lui insomniac jazz. si m-a apucat rusinea sa ii poluez postul, cand el face reclama la asa muzica faina. as vrea sa imi permit sa merg la concertul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...