Sari la conținut

Vorba de CULTURA


Insomniac Jazz
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

intreaga comunitate de care m-am atasat iremediabil; deschizand un topic considerat eminamente necesar

 

...pe langa bursa de schimb si divertisment, o comunitate are nevoie si de CULTURA, pentru a rezista in fata politicului si ridicolului situational. Noi avem "motocicleta" care ne uneste si, de multe ori ne deosebeste de prostime. La nivel national avem cultura, limba si traditiile...fara ele n-am fi!

 

Va indemn la discutii libere, stiri informationale interesante, recomandari de carti si tot ce considerati ca merita aflat!

Eu, incep cu o veste trista insa demna de a fi stiuta si de cei care n-au aflat pana acum: TVR Cultural va fi inchis din Septembrie pe motiv ca nu aduce profit! mellow.gif

 

http://www.noriimei.ro/nori-de-furtuna/tvr-cultural-victima-imposturii/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai cultura in tara asta nu mai aduce profit,NU. profit aduce prostia,geanta de mii de euro purtata de o aratare siliconata care nu stie sa lege doua cuvinte dar da sfaturi tineretului ce si cum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sincer sa fiu nici nu stiu ce sa spun despre TVR Cultural. Personal m-am uitat foarte foarte putin la acel post TV. Daca dispare nu stiu daca este o pierdere sau un castig.

Sa dau drept exemplu emisiunile de jazz:

Dupa parerea mea, felul in care este prezentat jazz-ul de catre Florian Lungu aduce mai mult deservicii genului. Ca om nu am nimic cu el, din contra il respect pentru cultura muzicala extraordinara pe care o are. Dar emisiunile lui sunt foarte prafuite, incepand cu el insusi si terminand cu muzica pe care o alege.

Deschid o paranteza: jazz-ul a fost cel mai popular gen de muzica in anii '30. Va vine sa credeti? In toate saloanele de dans (precursoarle discotecilor) se asculta jazz si se dansa pe ritmuri de jazz. Jazz-ul, ca si curent muzical s-a sinucis in anii '60 cand a aparut bebop-ul. Poate a fost nevoie de asa ceva pentru a nu muri de tot, ingropat in populism. Aceasta sinucidere a salvat jazz-ul si i-a deschis noi orizonturi. Inchid paranteza.

Ceea ce nu a inteles niciodata Florian Lungu este ceea ce am spus un pic mai sus. Bebop-ul a omorat jazz-ul. Nu l-a omorat de tot, ci i-a omorat popularitatea. Florian Lungu tot persista de atatia ani in aceeasi prostie - daca lui ii place bebop, atunci numai asta promoveaza. Consecinta? Foarte putini oameni asculta jazz in Romania. De ce? Pentru ca nu stiu ce e aia, nu au ascultat si au senzatia ca este o muzica de neinteles. Normal, bebop este foarte greu de inteles. Mie imi place bebop si mi se pare o muzica galactica, dar tot n-as asculta asa ceva in fiecare zi. Jazz inseamna mult mai mult si oricand poate fi cucerit publicul de frumusetea lui, cu conditia sa ii dai ceva care sa poata sa digere si sa il faca sa rezoneze.

 

Spre exemplu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=p_ywkpVJ624

Johm Coltrane - unul din cei mai mari artisti de jazz din toate timpurile. O muzica senzationala, dar cati o intelag azi?

 

http://www.youtube.com/watch?v=ecYiLuvL3Kg

Naturally 7 - fac parte din noul val. Poate nu sunt cei mai buni muzicieni din lume, dar uite cum stiu sa faca show.

 

La TVR Cultural a fost prezentata numai muzica in stilul exemplului 1. Publicul si-ar dori / ar fi captat de muzica in stilul exemplului 2. E o mica prapastie, nu? Cine e de vina? Publicul sau cel care face o oferta care nu are nicio legatura cu cererea? Cultura in abstract nu face bani. Adevarat. In schimb evenimentele culturale, daca sunt smart facute, DA. Ca sa se vanda, arta trebuie impachetata intr-un show pe gustul publicului.

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sinceritate pot spune ca nu m-am uitat nici o data pe TVR Cultural...de fapt de vreo un an am renuntat de tot la ideea de televizor pentru ca se promoveaza unele valori pe care nu le apreciez si emisiunile, incet, au devenit un mecanism de manipulat oameni prosti...in momentul in care mi s-a parut prea evident, am renuntat. Pentru o viata sanatoasa, recomand digerarea tuturor informatiilor primite si verificarea acestora. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Publicul sau cel care face o oferta care nu are nicio legatura cu cererea? Cultura in abstract nu face bani. Adevarat. In schimb evenimentele culturale, daca sunt smart facute, DA. Ca sa se vanda, arta trebuie impachetata intr-un show pe gustul publicului.

 

bgood.gif

Intr-adevar, daca vrei sa cultivi prostimea, nu ii dai sa citeasca un dictionar de neologisme, ci o "Capra cu trei iezi" , "Punguta cu doi bani" etc.

 

Ia intreaba o spargatoare de samanta ce prefera: "Nora pentru mama" sau o emisiune de cultura despre .. Jazz sa zicem . Pot spune cu sinceritate ca si eu am renuntat cam de 7 ani la tembelizor, iar TVR Cultural nu l-am urmarit niciodata. Nu sunt croncanitor de samanta, dar in adevar era plictisitor la culme. Eu prefer filmele si oricand m-as culturaliza cu un clasic, dar cu actiune, nu de genul unei filmari cu frunzulita codrului care se zbate in adierea vantului vreo 5 minute, in acorduri de vioara. Iau frunza si ii dau foc.

 

Si ca sa fiu alaturi de initiatorul topicului, pun si eu un link spre o carte format PDF : Padurea Spanzuratilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie foarte misto vazuta in seara asta: La Universitate, vis-a-vis de Teatru, fix la iesirea din metrou, un band destul de mare canta jazz in chestia aia amenajata acolo. Foarte frumos si lume ca la circ. Am oprit la semafor, ascultat, trecut mai departe. Asa ar trebui sa arate o capitala europeana.

 

100 de metri mai incolo niste descreierati urlau din rarunchi ceva cu Basescu. Brusc mi-am adus aminte ca defapt sunt in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mehehe, si daca ii pui sa iti explice ce vor de fapt si ce solutie propun, habar nu au rolleyes.gif

Termenul e "trend". Nu o fac pentru ca ceva ii deranjeaza, dar au auzit la televizor ca tara o duce rau...fara cultura politica, n-au de unde sa stie ca de fapt presedintele nu conduce tara, el e doar un reprezentant...eu nu-l plac pe Basescu nu pentru ca o duc rau ci pentru ca e nesimtit, dar nici opozitia nu se lasa mai prejos.:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, va rog eu, mai lasati-i in ma'sa si pe basescu si pe contestatarii lui ca nu au nicio legatura cu topicul.

E drept ca politica influenteaza cultura, ca de altfel toate domeniile dintr-o tara, dar nah, poate reusim totusi sa separam lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa parerea mea, felul in care este prezentat jazz-ul de catre Florian Lungu aduce mai mult deservicii genului. Ca om nu am nimic cu el, din contra il respect pentru cultura muzicala extraordinara pe care o are. Dar emisiunile lui sunt foarte prafuite, incepand cu el insusi si terminand cu muzica pe care o alege.

 

Cred ca ar trebui sa ai respect fata de om, mai ales ca vad stii cu ce se mananca. 

Preferi un post cu o emisiune, un prezentator & muzica care nu e pe placul tau (poate pe al meu?) sau posturi cu revelioane ca la protv? Din fericire nu am ajuns sa vad nici macar din intamplare ce emisiuni au alte posturi de revelion sau alte onomastici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, felul in care este prezentat jazz-ul de catre Florian Lungu aduce mai mult deservicii genului. Ca om nu am nimic cu el, din contra il respect pentru cultura muzicala extraordinara pe care o are. Dar emisiunile lui sunt foarte prafuite, incepand cu el insusi si terminand cu muzica pe care o alege.

 

Cred ca ar trebui sa ai respect fata de om, mai ales ca vad stii cu ce se mananca. 

Preferi un post cu o emisiune, un prezentator & muzica care nu e pe placul tau (poate pe al meu?) sau posturi cu revelioane ca la protv? Din fericire nu am ajuns sa vad nici macar din intamplare ce emisiuni au alte posturi de revelion sau alte onomastici.

 

Asa, si eu ce am spus despre FL?

Mai departe nu-ti inteleg logica... Ce prefer? Sa fie noapte sau sa ninga afara? Pai n-are legatura o emisiune de jazz cu revelionul cum n-are legatura nici noaptea cu ninsoarea.

 

La o emisiune de jazz as vrea sa vad asa ceva (wow ce bine suna Yamaha :clap: :drums: ):

http://www.youtube.com/watch?v=yfwRjht5uzM

 

De revelion nu ma uit la TV. Nu stiu ce program are pro tv-ul, dar cred ca pot sa imi inchipui. Cred ca fac un concert intr-o piata din Bucuresti si transmit live de acolo. La cateva revelioane am fost si eu in piata. Acum nu stiu daca au fost organizate de pro tv sau alte televiziuni, dar nici nu-mi pasa si cred ca toate concertele de acest gen sunt cam la fel - un fel de shaorma cu de toate, ca sa se simta bine toata lumea. Nu prea cred ca un spectacol de revelion se incadreaza la capitolul cultura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va recomand si eu un local, Janis Cultural Cafe. E pe Eroilor 5, la etaj. E un loc destul de elegant, muzica buna (volumul e decent, se poate studia), au si o bibleoteca (destul de saraca as spune) dar iti poti aduce volumele tale. Nu am fost nici o data dezamagit (poate preturile sunt putin piperate, dar sunt in limita bunului simt). Afis aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mda, gusturile se discuta mai usor la un foc in aer liber, cu corturile ancorate de motoare pentru ca dialogul sa nu fie intrerupt decat de pocnitul lemnelor..

 

Este adevarat ca TVR Cultural nu si-a indeplinit misiunea inca, dar nici nu apuca momentul tocmai datorita interesului care "isi poarta tot timpul fesul", lasand sa se vada doar fictiunea (realitatea se adapteaza). Din informatiile gasite de mine, proiectul TVR Cultural scris pe hartie este altul decat s-a realizat pana acum, finantarile fiind tot timpul minime, profiturile mici sau inexistente si audienta scazuta. Proiectele bine gandite si adaptate la nevoile publicului solicita multa implicare si fonduri necesare pentru a indeplini conditia de bun simt, de a fi relaizabile. Eu as prefera spre exemplu, sa se inchida TVR 1 si sa se finanteze in continuare Culturalul. In felul acesta temele ar fi mult mai bine ancorate la genurile nou infiintate si compozitorii prezenti in studio. Altfel,... vom avea in continuare emisiuni despre genii de mult apuse, fara invitati, materiale etc... necesare difuzarii unei emisiuni "cu greutate".

Chiar si asa, am prins emisiuni biografii extraordinare despre Mike Stern, Victor Wooten, Cohen Avishai si, cel mai probabil, datorita faptului ca au calcat scena de jazz din Garana. Am un sentiment ca meritul ii apartine lui Florian Lungu, pentru ca el i-a cunoscut personal pe toti care au venit in Poiana Lupului. Btw, emisiunea moderata de el (motiv de inspiratie pentru mine) nu este si regizata de el. Nu are relevanta prea mare, fiecare isi vaneaza emisiunile preferate.

http://www.tvrplus.ro/editie-unora-le-place-cu-florian-lungu-si-mike-godoroja-46065

 

 

De asemenea, in ceea ce priveste documentarele, era singurul post de televiziune ce difuza documentare despre Romania si Culturile ei (cu mici exceptii TVR2).

* Stirile erau in proportie de 90% doar evenimente culturale, incomparabile cu celelalte posturi. Prezentau tot ceea ce trebuia sa afli.

* Emisiunile lui Alex Stefanescu, un publicist greu de descris in cuvinte, care vorbeste despre literatura si scriitori ca si cum ar fi "trait-o toata". link

 

Era un post pe care il urmareai uneori si pentru ca nu aveai alte optiuni mai bune, totusi pierderea lui e nemasurabil de mare. O vom resimti toti care mai folosim din cand in cand TV-ul pe post de informare, mai putin delectare. Partea cea mai dureroasa din tot acest joc (politic sau cum o fi) este ca nu politicienii, nici teoreticienii post-modernisti distrug cultura prin tendinta lor de criticare / teoretizare, ci publicul larg prin indiferenta sa (in viata de zi cu zi).

 

"Cultura înlătură naivitatea, iar învățătura alungă ignoranța"(George CoÂşbuc) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o referinta pentru cei care preferea filmele cu actiune, o productie 2009 http://filmzero.com/

 

Recunosc, filmele de actiune nu sunt preferatele mele, dar Pawel Borowski a reusit sa ma impresioneze cu stilul lui specific "Opus Film Production", o casa de productie poloneza cu renume, infiintata de Piotr Dzieciol (producator) prin '91. Muzica e facuta de Adam Burzynski, co-fondator al trupei "Kobranocka"

Opus Film

 

Kobranocka

 

 

PS: daca nu-l gasiti pe torrenti, PM to me cu adresa de e-mail. *Subtitrarea o am doar in engleza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

nu neaparat de cultura, dar daca vreti sa retraiti sau sa traiti perioada anilor 40-50 cu muzica, mobilierul si atmosfera de pe atunci, mergeti la localul numit "Doamna T" de pe napoca. pe stanga intr-o curte nu mai stiu la ce numar.

am ramas impresionat de mobila de zeci de ani restaurata si de muzica de acolo pe care nu am mai auzit-o in nici un local din cluj. e drept e putin piperat dar merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...