Sari la conținut

Valea Uzului (Bacau-Harghita)


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Am gasit un traseu interesant pe Google Earth si am nevoie de informatii de la cei care au mai fost pe traseul asta:

 

Onesti - Tg.Ocna - Darmanesti - Lacul Uzul - pe marginea lacului spre Vest apoi in continuare pana la prima intersectie - spre Sud pe malul raului (nu stiu cum se numeste) - cabana Tiganca, apoi in continuare pe marginea raului Tiganca.

 

- Cum e drumul?

- Ce puteti spune despre cabana Tiganca? Am cautat informatii dar n-am gasit decat o poza. Chiar e cabana? Se poate manca de pranz acolo?

- Mai sus de cabana pana unde se poate ajunge in conditii de drum forestier?

- Ca traseu de intoarcere, se poate ajunge cumva spre Vest (Plaiesii de Jos) altfel decat pe valea Uzului? Sau se poate traversa pe valea Uzului spre Sanmartin - Miercurea Ciuc?

- Se ofera cineva sa fie ghid? :rolleyes: :cheers:

 

Multumesc.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti pot da cateva informatii referitoare la traseul asta oarecum....sunt nascut langa Valea Uzului (Darmanesti), de fapt in Comanesti. Onesti-Tg Ocna-Darmanesti e drum ok, asfalt, fara probleme. De la valea uzului incolo, presupun ca vrei sa o iei spre Miercurea Ciuc. Drumul este foarte frumos ca peisaj, prin munti pe langa lac, apoi iar munti, dar ti-l recomand doar daca ai moto hard enduro. Eu am incercat sa-l fac cu masina, dar nu am avut sanse. Repet, ca peisaj e superb, dar greu. Mai bine o iei prin Comanesti, spre Miecurea Ciuc. E asfalt, peisaj superb...munti, dealuri, ici colo cate o groapa ca na'....

 

aaa si inca ceva....am uitat sa mentionez ca anul trecut in Comanesti s-a organizat campionatul national de hard enduro :)....sa ma laud si eu ca doar sunt de acolo, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost in 2008 pe Valea Uzului, din Sanmartin spre Darmanesti si drumul nu mi s-a parut extrem...

Am fost cu motoare destul de grele, printre care si un bmw 1200 gs...Au fost vreo doua portiuni de drum cu sleauri, dar s-au putut trece...

Din 2008 pana acum o fi devenit hard enduro...

 

Aici poze, harta si sleauri...dupa cum vezi le-am trecut pe o roata... :laugh:

 

 

 

post-7547-0-23682100-1347534859_thumb.jpgpost-7547-0-23682100-1347534859_thumb.jpg

 

 

```

post-7547-0-87774500-1347534902_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de la Comanesti spre Miercurea-Ciuc e dezastru, asfalt foarte prost, mai rau ca off road de padure, cam pana la Frumoasa la lac.... De la Darmanesti e asa si asa drumul, la un moment dat se face drum cu placi de beton, suportabil si la un moment dat la o intersectie se face un drum la dreapta nou care e super, dar bun pana la baraj, mai departe devine mai prost... Am fost acum o luna pe acolo. De la Tg. Ocna pana la Comanesti e drum super bun.

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...