Sari la conținut

Yamaha tdm 850 4tx


claudiucld
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea! am observat ca tdm-ul in general nu este o motocicleta foarte cunoscuta, drept urmare m-am gandit vsa vorbesc eu putin despre dansa. Asa cum ati observat , probabil, :D sunt posesorul unui TDM 850 din 2001, are 82 de cai, este prima mea trotineta si imi place , dar nu pentru ca este a mea, ci pentru ca stie destul de multe pentru categoria din care face parte, eu o am de 3 ani si merge foarte bine, este drept ca are si puncte slabe, cum ar fi: franele slabute,nu sunt foarte performante, dar cu niste conducte sport sunt ok, greutatea putin cam mare dar si centru de greutate este mai sus, lumina farului, este cei drept mai buna decat la predecesorul lui din "90 pana in 96", dar cu kituri de xenon pe faza scurta si faza lunga se rezolva problema, este o motocicleta care stie sa mearga foarte bine atat in oras, unde este surprinzator de manevrabila, dar si in afara, stie sa mearga si cu 200 km/h dar cel mai bine se simte pe la 130-140 km/h unde si consumul se invarte undeva la 5,5l/100km, iar cu un plin faci cam 280-300 de km., are cuplu destul de mare si asta se simte bine la placarea dar si in reprize, pe viraje sta foarte bine, cu usurinta poti sa zgarii asfaltul cu scaritele, poate nu este prea frumoasa, (eu am vopsit-o neagra toata, si imi place), dar este destul de impunatoare, intretinerea este destul de ieftina si piesele se gasesc usor, si ma refer aici la filtre de exemplu filtru de ulei pe original este undeva la 45 de ron, iar cel pe champion este cam 20 de ron, uleiul, eu folosesc Motul 5100 10w-40 care este foarte ok si nici nu este scump. La drum lung nu este obositoare, iar pasagerul poate admira linistit transalpina sau transfagarasanu, sau pe unde ati mai fost voi,:), iar in spatele pasagerului mai e loc si pentru un bagaj sau chiar doua, eu folosesc de obicei un rucsac mai mare, nu imi plac cutiile. Cam atat depre TDM 850, v-am plictisit destul cu el, apropo este de vanzare :D , daca mi-a scapat ceva va rog sa adaugati sau sa ma corectati. Multa bafta si asfalt uscat.

 

post-69758-0-52595000-1347698230_thumb.jpg

post-69758-0-46469200-1347698254_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...