Sari la conținut

sablare


Vali M
 Share

Postări Recomandate

Anunt pentru un prieten. Cine are nevoie de sablare jante auto/moto din tabla sau aluminiu poate suna la urmatoarele numere de telefon: 0722531032 Radu, 0754427712 / 0724681748 Vali. Cit de curind vor fi poze cu janta moto de aluminiu.

post-564-0-68927000-1348570931_thumb.jpg

post-564-0-96892100-1348570950_thumb.jpg

post-564-0-66027000-1348570983_thumb.jpg

post-564-0-21202500-1348571001_thumb.jpg

post-564-0-20185500-1348571017_thumb.jpg

post-564-0-32727800-1348571050_thumb.jpg

post-564-0-43387600-1348571064_thumb.jpg

Editat de Vali M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am gasit o fima unde puteti sabla cam orice inainte de vopsire. Atelierul este in incinta Tesaturii (ce a mai ramas din ea) la poarta dinspre Bularga. Numere de telefon: 0756.558.405 , 0725.127.193, Catalin. Ca o atentionare: cadrele/jantele vopsite electrostatic merg foarte greu la sablat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nisip si cit de curind cu bile daca e nevoie.

sablarea cu alice nu-ti este de folos la piesele pe care vrei sa le vopsesti....doar cu nisip e bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vino si tu cu niste poze. cat la cadru.... nu mi se pare asa mare.

 

totusi cred ca ai putea pune niste preturi estimative. doar nu te forteaza nimeni sa pui pretul cu ,99

 

de ex eu am 2 jante de motocicleta care vreau sa le fac. iar ulterior as mai veni cu piese si "clienti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vino si tu cu niste poze. cat la cadru.... nu mi se pare asa mare.

 

totusi cred ca ai putea pune niste preturi estimative. doar nu te forteaza nimeni sa pui pretul cu ,99

 

de ex eu am 2 jante de motocicleta care vreau sa le fac. iar ulterior as mai veni cu piese si "clienti"

din gura toate se fac usor....si noi sablam, asa ca stiu cata munca presupune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o fima unde puteti sabla cam orice inainte de vopsire. Atelierul este in incinta Tesaturii (ce a mai ramas din ea) la poarta dinspre Bularga. Numere de telefon: 0756.558.405 , 0725.127.193, Catalin. Ca o atentionare: cadrele/jantele vopsite electrostatic merg foarte greu la sablat.

E drept ca merg greu la sablat ca si eu vopsesc in camp electrostatic dar inainte de sablare se curata vopseaua chimic (exista o substanta speciala pentru vopselele astea ) si abia dupa aia se sableaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din gura toate se fac usor....si noi sablam, asa ca stiu cata munca presupune

bun de stiut.

 

 

 

intrebasem pe un topic din iasi despre sablat. dar nu mi-a raspuns nimeni. cine imi raspunsese, ma trimitea pe nush unde.

 

asa ca ideie, cat dureaza sablatul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun de stiut.

 

 

 

intrebasem pe un topic din iasi despre sablat. dar nu mi-a raspuns nimeni. cine imi raspunsese, ma trimitea pe nush unde.

 

asa ca ideie, cat dureaza sablatul asta?

 

Asta depinde de mai multi factori: tip abraziv, granulatie, presiune, marimea diuzei, geometria cadrului, tipul de vopsea care trebuie indepartata. Cu o instalatie buna si abraziv corespunzator un cadru delta poate fi sablat in 30 de min; cu o instalatie proasta, abraziv prea fin sablarea unui cadru tubular de Ducati care a fost vopsit in camp poate sa dureze mai mult de 5-6 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de raspuns. nu am de gand sa sablez cadrul. vreau doar jantele. au fost vopside anu trecut, dar nu stiu daca a dat vopseaua peste sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de raspuns. nu am de gand sa sablez cadrul. vreau doar jantele. au fost vopside anu trecut, dar nu stiu daca a dat vopseaua peste sau nu.

Cel mai bine suna-l pe om, mergi cu jantele la el si iti spune pe loc cit te costa. Eu am avut de sablat un "cerc" de la o janta de 17 pentru bicla si m-a costat 30 de lei iar ca timp cam 20 de minute (cum se spune mai sus, depinde ce fel de vopsea ai pe jante).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit sa fac poze, si nici un pret n-am reusit sa estimez.

Oricum, primul care se hotaraste ca vrea ceva sablat sa zicem ca beneficiaza de cel mai bun pret posibil. Ba chiar mai mult, daca e dispus sa ma scoata la o plimbare, ii fac lucrarea gratis.

Asta pt ca nu am reusit sa imi iau carnetul si nu reusesc sa ma ambitionez destul de mult incat sa ma pun serios pe invatat. Daca este care care iese la o plimbare si nu il deranjeaza un pasager in spate, raman recunoscator, si cum ziceam, ii fac sablarea din partea casei.

A, si nu va ingrijorati, nu trebuie sa imi faceti rost de casca sau alte chestii, am deja tot (casca, geaca, ghete, manusi). Mai lipseste carnetul si motorul :))

 

P.S.: Nu sunt mofturos in ceea ce priveste plimbarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit sa fac poze, si nici un pret n-am reusit sa estimez.

Oricum, primul care se hotaraste ca vrea ceva sablat sa zicem ca beneficiaza de cel mai bun pret posibil. Ba chiar mai mult, daca e dispus sa ma scoata la o plimbare, ii fac lucrarea gratis.

Asta pt ca nu am reusit sa imi iau carnetul si nu reusesc sa ma ambitionez destul de mult incat sa ma pun serios pe invatat. Daca este care care iese la o plimbare si nu il deranjeaza un pasager in spate, raman recunoscator, si cum ziceam, ii fac sablarea din partea casei.

A, si nu va ingrijorati, nu trebuie sa imi faceti rost de casca sau alte chestii, am deja tot (casca, geaca, ghete, manusi). Mai lipseste carnetul si motorul :))

 

P.S.: Nu sunt mofturos in ceea ce priveste plimbarea.

ma bag eu... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand, unde si ce vrei sablat ?

jantele la motor, doar ca ramane sa trimit motorul la iasi si acolo sa rezolv de demontat jantele si resut. te anunt eu cand e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma simt nevoit sa imi retrag afirmatiile din topicul asta, am crezut ca pot ajuta niste colegi de forum, dar se pare ca s-au intors impotriva mea deciziile mele. Am fost contactat de un domn, in legatura cu 4 jante auto. Desi initial nu ma tenta, am zis ca ar fi perfecta oportunitatea pt a face rost de poze pt curiosi. Asa ca am acceptat, mi-a adus omul jantele si azi m-am apucat de ele. Ca sa sablezi o vopsea atat de groasa mi-ar fi luat cateva zile, fara gluma. Asa ca am cautat metode de inlaturare a vopselei cu ajutorul solventilor. 3 variante aveam, acetona, clorura de metilen sau decanol. Acetona am la munca, am cumparat din banii mei decanol. Ca sa aflu ca pe vopseaua domnului nu o doare nici in "paispe" de solventii mei. Sunt nevoit sa il sun sa isi ia jantele inapoi, binenteles ca bani nu pot sa ii cer, ba din contra, o sa ii dau eu o bere sa nu fie suparat ca i-am pierdut timpul degeaba. Deci rezultatul a fost unul dezastruos, gaura de vreo 50 de lei in buzunar, am muncit vreo cateva ore bune la ele, jantele nu le-am facut si mi-am si patat numele. Ca sa nu mai zic ca ma simt vinovat ca l-am plimbat pe om pe drumuri. Deci, cu parere de rau, dar nu imi pot permite sa se repete povestea, asa ca renunt la idee. Si asa ezitasem la inceput, acum chiar imi pare rau ca n-am stat in banca mea. Daca totusi vrea careva lucruri mici de sablat, de genul manetelor de la frana/ambreiaj, va ajut. Dar nu mai fac sablare pe lucruri vopsire anterior, mai ales atat de mari. Salut si asfalt uscat.

 

P.s.: Imi pare f rau ca pierd plimbarea cu crazy devil, dar cum ziceam, nu ma mai pot risca sa se repete istoria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt nevoit sa imi retrag afirmatiile din topicul asta, am crezut ca pot ajuta niste colegi de forum, dar se pare ca s-au intors impotriva mea deciziile mele. Am fost contactat de un domn, in legatura cu 4 jante auto. Desi initial nu ma tenta, am zis ca ar fi perfecta oportunitatea pt a face rost de poze pt curiosi. Asa ca am acceptat, mi-a adus omul jantele si azi m-am apucat de ele. Ca sa sablezi o vopsea atat de groasa mi-ar fi luat cateva zile, fara gluma. Asa ca am cautat metode de inlaturare a vopselei cu ajutorul solventilor. 3 variante aveam, acetona, clorura de metilen sau decanol. Acetona am la munca, am cumparat din banii mei decanol. Ca sa aflu ca pe vopseaua domnului nu o doare nici in "paispe" de solventii mei. Sunt nevoit sa il sun sa isi ia jantele inapoi, binenteles ca bani nu pot sa ii cer, ba din contra, o sa ii dau eu o bere sa nu fie suparat ca i-am pierdut timpul degeaba. Deci rezultatul a fost unul dezastruos, gaura de vreo 50 de lei in buzunar, am muncit vreo cateva ore bune la ele, jantele nu le-am facut si mi-am si patat numele. Ca sa nu mai zic ca ma simt vinovat ca l-am plimbat pe om pe drumuri. Deci, cu parere de rau, dar nu imi pot permite sa se repete povestea, asa ca renunt la idee. Si asa ezitasem la inceput, acum chiar imi pare rau ca n-am stat in banca mea. Daca totusi vrea careva lucruri mici de sablat, de genul manetelor de la frana/ambreiaj, va ajut. Dar nu mai fac sablare pe lucruri vopsire anterior, mai ales atat de mari. Salut si asfalt uscat.

 

P.s.: Imi pare f rau ca pierd plimbarea cu crazy devil, dar cum ziceam, nu ma mai pot risca sa se repete istoria.

sa intrebau unii de ce e asa mare chestie sablarea :))))) si eu sablez :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sablare nu e mare lucru, eu am renuntat la a ma oferi sa sablez lucruri vopsite, mai ales in camp electrostatic pt ca nu e sablarea mea personala si nu pot face ce vreau eu. E la firma la care lucrez, si nu pot spune ca ar aprecia sefii daca s-ar afla ca praful de sablare e in doua cu vopsea albastra sau mai stiu eu. Ideea ca nu renteaza pt mine. Daca aveti lucruri simple de sablat, no problem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...