Sari la conținut

Eu Versus Stopul Spate Al Unei Masini


gaxel
 Share

Postări Recomandate

eram undeva in colentina si gresisem strada..asa ca trebuie sa intorc peste liniile de tramvai .. coloana de masini si nu ma lasa sa ma inscriu asa ca sunt intre linii.. trebuie sa fac dreapta deci nu merg printre linii pana la semafor si acolo sa le iau fata pe trecerea de pietoni.. incerc si reusesc sa intru pe banda de langa axul drumului. trebuie s aintru si pe banda de langa bordura.. e blocaj ..asa ca semnalizez si sper ca cel din spate dreapta sa ma lase sa intru .. se face verde.. cel din fata pleaca. ma uit in oglinda si ca sa ma asigur intorc capul . cel din dreapta nu ma lasa, franez dar spre surprinderea mea cel din fata era OPRIT . plecase si a pus frana (cinstit find fara nici o intentie). asa ca imi dau seama de iminenta impactului si cu fata blocata trag dreapta si bag roata fata intre benzi dar masca de la far se sprijina de stop pe care il crapa, si care cade jos sub forma unui ciob mare..

 

ciobul e la mine biggrin.gif

 

maine ma vad cu omul la politie la "masina de paine" , sector 3 , sa declaram ce si cum.

omul a fost bine-voitor, nu nervi nu neintelegeri, vina imi apratine..

 

acum asta e rpimul accident in 5 ani de zile (cand sunt si vinovat).

intrebarea mea este : platesc numai amenda ? se suspenda carnet ceva ?

 

eu nu am nimic, si culmea, pe motor NU SE VEDE nici cea mai mica urma. eu tind asa cred ca nu am lovit mergand iniante cat am sprijinit motorul de stopul aluia. chestia asta o cred pentru ca nu am urme si stopul nu e spart in bucati ci o bucata mare a cazut din el .

 

acum partea mai urata : omul se super grabea, si eu nu am avut prezenat de spirit sa ii vad macar marca si modelul masinii . de ce acest lucru :

am tras dreapta, eu mai repede decat el , el a tras cateva masini mai departe.. pana am dat casca jos, scos manusi etc el era langa mine.. foarte calm, mai calm decat mine (un mic impuls de adrenalina, nimic in sensul violent), am mers si am vazut stopul lui dar gandul meu era daca am carena praf.. motorul asa cum am zis nu are nimic, i-am dat o copie dupa talon si dupa permis ca sa fie sigur ca apar maine, am schimbat numere de telefon si pace buna.

 

intrebarea mea este : pentru nepastrarea distantei se ia numai amenda sau risc sa imi ia si permisul. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iei 30 RON pt ca nu ai pastrat distanta regulamentara. Permisul ramane la tine, lui ii dai RCA-ul sa-si ia stopul si eventual zgarieturi daca i-ai lasat. Daca nu, poti vb cu el sa ii platesti stopul si basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in conditiile de fata ii mai sparg la nevoie inca un stop decat sa il platesc pe asta de azi.. dar manopera + stop depaseste 1 milion sper, mai ales ca nu e dacie.

 

oricum important este ca eu chiar sunt vinovat si daca lasam 1m intre noi nu postam aici . de obicei conduc incet si prudent si din cate imi amintesc anul asta nu am avut nici cea mai mica problema (nici macar sa ma surprinda o masina cu o manevra neregulamentara ) dar mereu inveti ceva nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine se scoala devreme la politie ajunge. sau unde are treaba.

m-am trezit la 5 am mancat, facut dus sa fiu frumos, ras (trebuie sa atrat a student cuminte nu a motociclist dbitoc). camasa, blugi albastri, pantofi lustruiti, mapa etc (ma gandeam sa nu dau de un cap patrat si macar sa arat uman in sensul unui om de 50 de ani plictisit de scris constatari). ajung la 7 fara 10 la politie, iau nr de ordine, la 7 vine si vatamatul . sunt in fata noastra numai 3 persoane deci in 2 ore scapam. ..

prostia : am declara adevarul : ca s-a petrecut ieri.

organul hotaraste atunci sa ne dea cate 750 000 la fiecare ca nu am declarat ATUNCI cand s-a intamplat. ideea de baza este asa : daca in 48 de ore nu te prezinti pierzi permisul, dar de prezentat tre sa o faci cat mai repede.

i-am explicat ca nu am avut timp si pace buna. pana la urma ne-a iertat . am facut testul cu alcool metru si gata . nu au fost atitudii ostile si eu am platit deja 300 000.

 

adevarul e ca eu atunci i-am zis omului sa mergem si el a zis ca nu are timp ca are si bilete la meci . m-am gandit ca daca ii sparg farul macar sa il las sa vada meciul.

oricum e bine acum..

morala : daca te trezesti la 5 si mergi ep jos la garaj 3,4 km tre sa vii acasa sa manaci si sa dormi .. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit acum cateva zile in ziar un interviu cu un pusti american care s-a stabilit la noi, in romanica-boocooreshty si spunea el foarte senin ca ii place mult mai mult traficul de la noi pentru ca in america e prea linisti si ordonat in schimb aici este extrem de dezordonat si imprevizibil deci, logic, mult mai distractiv ... sa vedem ce o sa zica peste cativa ani cand o sa aiba carnet ... :friends:

gaxel ... poate era mai bine daca nu mergeati la politie si rezolvati pe loc :drink: (apropo ... cica din 2007 tamponarile usoare nu mai trebuie raportate la politie ... pot fi rezolvate pe loc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cred ca un stop de 206 ma costa mai mult putin decat un mers la politie.

avand in vedere ca motorul meu nu are nici cea mai mica zgarietura, si politistului i-a fost imposibil sa noteze ceva, puteam sa sustin sus si tare ca eu nu l-am atins si are ceva cu mine .. dar nici asa de magar nu sunt:))

 

mi se pare civilizat sa merg la politie. in primul rand ca nu am bani de dat aiurea, in al doilea ca platesc asigurare si al treilea daca ma inteleg cu omul nu stiu cat de cinstit e el .. ii dau banu si se duce si declara ca asa ii vine lui pe chelie.. asa am declarat accidentul, toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...