Sari la conținut

Motocicleta mea - VFR 800 RC46


a_diaconu
 Share

Postări Recomandate

manetele au un reglaj. eu de ex la frana am 1-2-3-4 nivele (care se seteaza invartind o rotita pe care o am pe maneta). Diferenta consta in faptu ca la o extrema e nevoie doar de o forta mica sa strangi si de o cursa scurta pt a aplica frana iar la cealalta, are cursa mai lunga maneta.

 

Personal,avand in vedere ca ti-ai luat recent motoru, as seta pe cursa intermediara sau mai lunga. Daca setezi pe cursa cea mai scurta la maneta, si-ti apare ceva in fata, primu instinct este sa franezi (brusc), ceea ce va duce 100% la blocarea rotii spate.

 

Cu cursa mai lunga poti modula mai usor, mai bine.....poti DOZA forta de franare pe care o aplici rotii...ai mai mult feedback...

 

Just my 2c...

 

 

Despre jante, lasa-le draq asa mai bine.

 

Iti inteleg entuziasmul de la inceput si faptu ca vrei sa o faci sa arate cat mai bine....dar cat dai pe vopsit la jante mai bine nu stiu, baga-i in furtune frana metalice, in cauciucuri, sau in orice altceva de pe urma caruia SIMTI o diferenta.

 

Ceea ce simti pe motocicleta e mai important decat ceea ce vezi la ea estetic cand te dai jos.

 

 

Daca tot vad ca o defaci pt vopsire, uita-te la garnituri, la etrieri, peste tot..fa-i o inspectie (preferabil cu cineva care se pricepe foarte bine).

 

Nu investi prea mult in vopsit si estetica. La prima cazatura o sa ai o 'depresie' :)

 

Si vrajeala asta cu "merg usor", " merg atent" nu tine. Daca e sa o culci, o culci. Daca nu, ti-o culca un bou in trafic,si tot o patesti.

 

Fa-ti 'mana' putin cu ea, invata-te cu ea......si dupa aia dupa un sezon vopseste-o sau cosmetizeaz-o

 

 

 

Si mie imi plac manetele scurte. De ex dupa ce-am rupt maneta dreapta (de frana) (cazatura),am observat ca o controlez mai usor.

 

Cheia sta in reglajul manetei,aia iti da feedback si franare eficienta.

 

Nu dati 100 eur pe kkturi de manete. Daca aveti manete scurte, nu are sens sa va luati si pliabile, pe multe mobre, alea scurte sunt suficiente. La o cazatura,oricum nu ajung sa loveasca asfaltul (sau oricum nu asa usor ca alea stock).

 

Sunt pe ebay manete scurte la 30-40-maxim50 eur setu, nu dati 100 eur .......

 

 

Jantele doresc sa le vopsesc deoarece cea din spate este cojita o parte, cred ca a curs lichid de frana sau acid de baterie si arata foarte urat.

Vopsitul nu costa prea mult deoarece o vopseste cineva care nu-mi ia bani pe mana de lucru, cumpar decat materialele.

O sa intre si la o revizie dar trebuie sa o aduc de la Pascani. O duc la cineva sa verifice frane, rulmenti, cabluri si tot ce e nevoie pt a nu avea probleme.

Vrea sa fie in stare buna mecanic cat si estetic iar pretul de achizitie permite investirea altor bani in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jantele doresc sa le vopsesc deoarece cea din spate este cojita o parte, cred ca a curs lichid de frana sau acid de baterie si arata foarte urat.

Vopsitul nu costa prea mult deoarece o vopseste cineva care nu-mi ia bani pe mana de lucru, cumpar decat materialele.

O sa intre si la o revizie dar trebuie sa o aduc de la Pascani. O duc la cineva sa verifice frane, rulmenti, cabluri si tot ce e nevoie pt a nu avea probleme.

Vrea sa fie in stare buna mecanic cat si estetic iar pretul de achizitie permite investirea altor bani in ea.

Salutare si felicitari pentru achizitie!

Cat mai multi km fara incidente! Referitor la intrebarile tale... lasa manetele care le ai acum si vezi cum te impaci cu ele sezonul viitor, ai motoreta de prea putini km :) mai ai timp pentru briz-briz-uri; jantele vopseste-le lucios, sunt mai putin pretentioase culorile lucioase decat mate (grafit???? am vazut pe R1 si arata super bine); gasesti ateliere bune in Bucuresti si la preturi ok (eu le duc pe ale mele la vopsit saptamana viitoare cu 300 ron ambele roti)

Bafta si sa vina caldura :)

Editat de piticot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si felicitari pentru achizitie!

Cat mai multi km fara incidente! Referitor la intrebarile tale... lasa manetele care le ai acum si vezi cum te impaci cu ele sezonul viitor, ai motoreta de prea putini km :) mai ai timp pentru briz-briz-uri; jantele vopseste-le lucios, sunt mai putin pretentioase culorile lucioase decat mate (grafit???? am vazut pe R1 si arata super bine); gasesti ateliere bune in Bucuresti si la preturi ok (eu le duc pe ale mele la vopsit saptamana viitoare cu 300 ron ambele roti)

Bafta si sa vina caldura :)

 

Multumesc.

Jantele le vopseste cineva la Pitesti, orasul natal.

Din prima tura de vreo 80 km, avand maneta de ambreaj stramba(indoita spre fata), mi-a amortit rau mana stanga deoarece trebuie sa intind mult degetele dupa ea la apasarea ambreiajului si nu mi am de unde sa o aduc mai aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In sfarsit am reusit sa vopsesc si eu motocicleta.

Urmeaza sa stabilesc o zi in care o sa ma duc sa o montez, apoi sa o aduc in Bucuresti, aprox 400 km calare.

Cateva poze cu o parte din piese vopsite.

 

 

foarte frumos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi am reusit si eu sa strang toate componentele electronice de care am crezut ca am nevoie la drumuri lungi.

Anume voltmetru si priza de 12 V montate pe plasticul din jurul bordului.

 

Priza 12V si intrerupator proiectoare.

post-68890-0-34175100-1362514283_thumb.jpg

 

 

Voltmetru si intrerupator aferent. Doresc sa-l leg direct la baterie si m-am hotarat sa-i pun si un intrerupator pt a-l putea opri cand stationeaza.

post-68890-0-18483000-1362514265_thumb.jpg



Dupa cum am mentionat si-n topicul veferistilor, am reusit sa-mi montez motocicleta.

Din pacate in momentul in care am dus piesele la vopsit am uitat sa duc si aripa fata, noroc ca mai am vopsea si pt ea.

O sa pun pozele cu noua infatisare a motociletei mele. Sper sa va placa ;).



In sfarsit acasa.

post-68890-0-21486800-1362514233_thumb.jpg

post-68890-0-14191500-1362514249_thumb.jpg

post-68890-0-59075800-1362514297_thumb.jpg

post-68890-0-37260900-1363545170_thumb.jpg

post-68890-0-24268900-1363545191_thumb.jpg

post-68890-0-19136700-1363545204_thumb.jpg

post-68890-0-91594400-1363545215_thumb.jpg

post-68890-0-47228200-1363545232_thumb.jpg

post-68890-0-50499400-1363545246_thumb.jpg

post-68890-0-67271400-1363545263_thumb.jpg

post-68890-0-48311700-1363545276_thumb.jpg

post-68890-0-45421100-1365269467_thumb.jpg

post-68890-0-36835200-1365269481_thumb.jpg

post-68890-0-27143900-1365269513_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...