Sari la conținut

Antifonare evacuare finala


Roni
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Pe un honda VTR 1000 F, 2 tobe goale care suna un pic prea tare pentru preferintele mele si, pe langa zgomotul gros de V2, se aude si un mic zdranganit, ca si cum sunetul ar fi putin "spart". Cautand pe net am tot gasit cum se fabrica evacuarile custom etc insa nu m-am lamurit ce material pot folosi pentru a umple golul dintre tubul central (cel gaurit) si "coaja" tobei.

M-am gandit ca, daca voi umple acel gol, voi "lua din inaltele" sunetului, iar zgomotul final va fi unul mai gros si mai jos ca intensitate; vreau sa-i scot inaltele si sa-i las doar bass-ul :scooter:

Orice sfat de la cine s-a mai preocupat de asa ceva e binevenit.

 

Am atasat si o imagine pentru a ma face mai usor inteles, denumirile nu sunt tocmai cele profesionale

 

Toate bune,

post-45894-0-56857800-1361147819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Gasesti materialele de care ai nevoie la Louis (si probabil si la alte magazine moto, dar acolo stiam 100% ca iti gasesc produsul + link):

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10027021&lang=en

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10027038&lang=en

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau, culmea, poti sa-ti cumperi o motocicleta! :D

daca inca mai calaream IJ-ul mai spuneam, da' cu VTR-u' care-i baiu'?! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:tempted: la Honde stiu ca au o "boala" cu releu' de incarcare si, la unele modele, cu zgomote dubioase pe la oala de abreaj; e ceva ce-mi scapa? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai VTR 1000F eu ti-as recomanda sa schimbi intinzatoarele cu unele manuale.....au prostul obicei sa cedeze la cilindrul din fata....

m-am gandit si la asta, citind pe aici pe forum tot mai multi recomandau cele manuale. s-a notat :) mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

legat de antifonarea tobelor: le-am captusit pe interior cu vata bazaltica (din aceea pt constructii care rezista la temperaturi inalte. Desi nu a fost nevoie decat de mici fasii destul de subtiri, tobele suna acum beton, sunet gros si puternic, relantiul nemodificat si consumul acelasi. In caz ca mai vor si altii sa incerce dintr-ale homemade

 

noroc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...