Sari la conținut

Sunet ciudat peste 5000 rpm


Postări Recomandate

tija ajungea bine. daca nu ajungea aveai caraiala tot timpul.

dar, datorita faptului ca nu intra in angrenajul de la turometru 100% e posibil sa fi fost una din cauze.

 

 

de obicei minunea aia de insertie ( cablu ) daca nu prinde bine in angrenaj se comporta ca si cum ai avea spira rupta. respectiv acul de la turometru oscileaza. asa face si la kilometrajul mecanic in momentul in care cablul e pe duca.

 

ori la tine in clip nu erau oscilatii ;)

 

 

bine ca merge. pune mana si comanda-ti un cablu rezerva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oscileaza...nu tare,dar o face si banuiesc ca din cauza tijei care ii cam uzata la capat,adica e cam rotunjita,cablul nu poate fi scump si ma gandesc sa il schimb ,sa stiu ca am facut o treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oscileaza...nu tare,dar o face si banuiesc ca din cauza tijei care ii cam uzata la capat,adica e cam rotunjita,cablul nu poate fi scump si ma gandesc sa il schimb ,sa stiu ca am facut o treaba.

daca oscileaza nu mai sta pe ganduri :)

nu da banii ca dementu' ia cablu la turometru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

exact sunetul asta il aveam si eu la un XT 600 K din 92, dar nu de la turometru, ci de la vitezometru. Principiul de functionare e la fel la amandoua (si turometru si vitezometru sunt tot pe cablu). Daca vedeam topicul mai din timp iti spuneam...la mine a fost ciudat la inceput pentru ca in mers nu poti fi f atent la toate sunetele mobrei ca te mai uiti din cand in cand si pe unde mergi si la cine iti mai sare in fata ca sa fii pe faza sa nu injuri cu intarziere...si prima data cand o inceput sa-mi "cante" m-am speriat putin ca m-am gandit ca o ramas fara ulei sau naiba stie... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...