Sari la conținut

ulei pe langa filtru .......


CBROSU
 Share

Postări Recomandate

pe filtru in sine scrie exact cum se stringe, la ce cuplu, etc. Eu ce am avut pina acum (moto + masini) toate ziceau stringere la mina, (ultimul de care imi aduc aminte e MANN +1/4 ture la contactul garniturii). Eu unul daca pun mina serios pe el si am si manusi in mina sa-mi dea aderenta buna string la mina aprox 1/2 ture de la contact. Nu am avut nici o problema de pierderi de ulei, singura problema e ca la desfacere imi trebuie cheie (probabil ca se vulcanizeaza garnitura din cauza temperaturii)

Nu le mai stringeti cu cheia, riscati ca la stringere prea puternica sa scuipe garnitura si sa nu mai etanseze



intreba cineva de un capac.. exista modele de moto (multe) la care filtrul de ulei nu are carcasa exterioara de tabla (gen fitru auto), ci e ca un cilindru de hirtiie filtranta, iar montarea lui se face undeva in zona pompei de ulei in spatele unui capac cu oring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap...Yamaha Virago spre ex.

Eu consider sistemul asta pacatos...deorece prea mult umblat la suruburile din bloc duce la un moment dat la belirea filetului, trebe mare grija la stransul capacului, mai ales ca sunt suruburi mici, nu ca busonul de ulei....la viroaga mea a trebuit sa alezez unul dintre cele trei suruburi...cand am luat-o toate erau obosite, dar unu mai mult ca celelalte...bine ca a fost loc de largit.

Mult mai ok mi se pare filtrul exterior....ca practicalitate si "ease of use".

 

Acu depinde si de omul care le strange...eu cand am schimbat prima oara uleiul la Bandit, mi-a iesit busonul cu tot cu filet....acu' nu stiu daca l-a fwtut italianul sau baietii care mi l-au vandut (conditia sa cumperi mobra era sa-ti schimbe ei uleiul cand o cumpari)....cert e ca acum am buson cu 2 mm mai gros....Cesar stie :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Buna am si eu o intrebare  .am o jetta din 2006 si tot pierd ulei mereu .am schimbat si filtrul si ulei si tot degeaba .la 3 -4 zile imi curge tot uleiul .la început am crezut ca e de garnitura dar am schimbat o so tot asa .sa aiba ceva la motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...