Sari la conținut

Vand Motoreta Carpati, An Fabr. 1964


1966carpati
 Share

Postări Recomandate

Vand Motoreta Carpati, An fabr. 1964.

 

Motoretei ii lipsesc urmatoarele: aparatoare lant, telescoape spate.

 

Am sa incerc sa le fac rost. E o baza buna pentru restaurare. Are aripa fata ca si la Simson SR 2. E dintre primele modele de Carpati Super. Mai am un Carpati Super din 1966, insa exista diferente clare intre ele.

 

Pret: 250 RON

post-11445-1163584274_thumb.jpg

post-11445-1163584295_thumb.jpg

post-11445-1163584324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine-l frate de piese pt ala bun...uitashi?motor istoric ;) mai merge jucaria?e marfa la el ca arata ne-ngrijit si e de reconditionat destul...adik, pt cei pasionati, perfect... :banana: bafta la vanzare :lol:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

pacat ca nici acum nu s-a bagat nimeni :D eu nu prea am unde sa le tin, si am vb deja de un carpati sa il fac...un cadru am nevoie doar...

 

si la carpati si simsonete e cam greu cu cauciucurile, ca nu mai gasesti la noi...ai si cauciucuri la el?pretu e ok, ca motoru nu arata rau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si caucioace.

 

intre timp, am facut rost de aparatoare lant si de telescoape. mai lipseste lantul. am si o aparatoare de motor.

 

nu vreau sa fac nu stiu ce bani pe el, doar sa imi scot investitia mea. pretul scazut la 200 ron. merita sa mearga la cineva care il va restaura. e modelul cu aripa fata identica cu cea a simson-ului SR2

Editat de 1966carpati
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si caucioace.

 

intre timp, am facut rost de aparatoare lant si de telescoape. mai lipseste lantul. am si o aparatoare de motor.

 

nu vreau sa fac nu stiu ce bani pe el, doar sa imi scot investitia mea. pretul scazut la 200 ron. merita sa mearga la cineva care il va restaura. e modelul cu aripa fata identica cu cea a simson-ului SR2

ahaaa...aia era diferenta...eu crezusem ca e aripa de simson sr2, si nu vedeam alea de bronz pt numar...deci sa inteleg ca e originala aripa?asa a fost facuta?

 

foarte bine daca ai si cauciucurile si alte piese...deci, ramane sa vb cand vin in bucale :bounce: bafta si sarbatori fericite :cheers:

 

PS:iti multumesc ca m-ai contactat tocmai pe mine :D de cand cu simsoneta aia am primit multe oferte, si beleaua e ca la bloc, unde stau nu prea am unde le tine, si nici nu ma indur sa le vand :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aripa originala. da, asa a fost facut-a. e diferita de celelalte carpati-uri.

 

da, am piesele necesare pt motoreta, inafara de lant si de o aparatoare de motor. in rest, cam sunt toate. aaa, si nu am butonul de la claxon.

 

ok, vorbim cand te intorci. amicul meu cu duba vine incoace in jur de 14 aprilie si se intoarce la bucuresti dupa maxim o sapt. el ti-o poate aduce.

 

Sarbatori Fericite !

Editat de 1966carpati
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

se pare ca motoreta va ajunge la mr orl ! felicitari omule ! chiar ma bucur ca va fi restaurata ! asta era si ideea cand am luat-o , sa ajunga la cineva care are mai mult timp decat mine si care poate sa o restaureze ! sa ai noroc de ea ! :blink:

:ok: nu am mai mult timp, ca am destule pe cap, da rup din nopti sa mai lucrez la ele...desi e greu, merita efortul :ok:

 

eu ma rog sa nu vina weekendu viitor ca sunt plecat din bucuresti, dar, las vb pe fratimiu daca e, si se rezolva, pt ca motorul am sa il duc la curte, undeva la 8-10 km de bucuresti(stefanestii de jos), aproape de linia de centura, deci, nu va fi stres prin aglomeratie :lol:

 

oricum, multumesc mult si ca ai reusit sa gasesti piesele :lol: esti pasionat adevarat :crack: am sa dau si eu strigare dupa niste camere sa pun pe cauciuce si ceva piese....

 

PS:intreaba mosu ala cat vrea pe aprinderea aia reconditionata cu bobina de inductie interioara, pe magnetou....bafta si multam mult, mai ales ca ai rezolv si cu transportul :cheers:

 

promit ca imediat cum termin simsoneta, o bag la reconditionare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa il stapanesti sanatos ! e in drum spre bucuresti acum ! bafta la reconditionare !

abia astept sa scap de la munca sa il vad acasa :sick:

 

momentan, pana termin simsoneta de tot, pun pe el ce mai e nevoie de la simson si o sa mai merg asa rat-uit cum e acum cu el, ca sunt nerabdator :eek: binenteles, aranjat, si cu ulei bun la cutiuta :eek:

 

merci mult, si, mai vb pt sfaturi, si altele....in principiu, in vara ma voi apuca de el :what: multumesc si sincer, m-a durut faptul ca nu s-a bagat multa lume la el, si de aceea m-am decis sa il salvez :hug: :D

 

inca odata, multumesc pt transport, pt ca altfel nu as fi reusit sa il iau :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru a ajuns...

 

iti multumesc...e ceva de lucru si m-a speriat putin sudura aia ca nu ma pricep la polizare da invat eu, dar se va face frumos...mai tz putin ca acum am niste belele si cu banii...

 

super si tov care l-a adus aici, si imi pare rau ca nu a ramas la o bere cu mine...

 

va iesi asa cum iti doresti...multumesc...daca mai e nev de ceva, iti spun, si vb...bafta :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari FanMobra!!!! :what: In curand cred ca tu o sa-ti schimbi si numele de familie..o sa te numesti Metrom :what: Bravo tie si spor la lucru! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari FanMobra!!!! :D In curand cred ca tu o sa-ti schimbi si numele de familie..o sa te numesti Metrom :what: Bravo tie si spor la lucru! :hug:

multam frate :what: poate old motors :sick: bafta, si sper sa salvez cat mai multe...mai greu e cu depozitarea ca nu vand si nu voi vinde...ma doare sufletul :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ok, postez aici, ca tot e deschis de tine topicul...nu am avut timp sa ma ocup prea mult de motoristi sapt astea, dar, am dat jos motoru dupa carpati, l-am lasat in asteptare jos in scara, ancorat, si am umblat cate putin la ambele motoare(cel de simsoneta, care are belea cu carterul, ca e filetul distrus, de la surubul de golire al uleiului, si cel de carpati)...la carpati, aprinderea merge ok, chiar reglata bine, iar primele defecte in urma examinarii ar fi:

-cuite viteze blocata...o desfac sapt viit sa vad exact ce si cum

-marea buba, pistonul are lipsa un rahat dala de bolt care fixa segmentiul sa nu se plimbe, deci, =>

 

cine are un piston bun de carpati si un lant de tractiune? momentan atat

 

o sa il sun si pe tunaru in speranta ca voi gasi segmenti buni....sper sa il fac si pe asta frumos, si sa iti placa...simsoneta sta cuminte in living, asamblata, asteptandu-si rotile si motoru... :D

 

la carpati i-am gasit si niste oglinzi frumoase donate de rados la donatii...le adaptez pe exterior, dar aia mai la urma :rock:

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mestere, sa zici ca sunt eu baiat rau, avand in vedere ca acum sunt in asteptarea centratorului de spite cu simsonu, ia uite ce am facut eu....

 

carpatiu ia drumul uzinei, si va veni vopsit frumos(dupa sablat) in camp electrostatic, si piesele vor pleca cat de curand la cromat :wave:

 

sa nu zica lumea ca stau degeaba....ia uite ce frumos arata :clap:

 

daca o sa mai fie nevoie de ceva, vorbim...bafta :drums:

post-12624-1179911649_thumb.jpg

post-12624-1179911690_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ombre, tin sa te anunt ca, neavand timp de ea, pt ca vr sa pun simsonu pe picioare, muncitorii din fabrica in care am bagat-o o vor slefui unde e sudata urat, o vor suda frumos pe interior, motoreta va fi sablata, apoi, vopsita in camp electrostatic, complet, in doua culori...negru(pe care l-am cerut cu o tenta lacuita, nu mata, pt ca da mai bine ) si bej, ca se apropie mai mult de original decat alb pur...tin sa le multumesc lor, si in special lui Nazi, care practic e omul care m-a ajutat cu toata faza, ca eu sa iau motoreta gata de asamblare fara sa ma chinui cu ea in casa :clap:

 

avand in vedere ca motoreta am dus-o acolo impreuna cu niste cilindrii si chiulase de ural, ma gandeam sa sablez si eu cilindrii, dar, nu voi face asta, pt ca sunt micuti si nu strica rau la aspect...

 

multumesc mult, si, cum va veni acasa, o voi picta, si apoi o voi monta...o sa am nevoie daca poti sa postezi si sablonul desenului, ceva poze cu desenul, cu liniile mai in detaliu, in principal cele de pe aripa de la lant....te rog asta pt ca poate se mai nimereste vrun pasionat de resuscitari de carpati sa traga liniile, si cred ca ar fi un gest frumos care ar fi de ajutor....bafta :drums:

 

PS:am uitat sa pun pozele astea doua, ca urmare a greului ce ma asteapta sper sa iasa bine :wave:

Mesaj completat

 

 

0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

UP...dupa 3 ani

 

Caut pt jucaria asta asa:

 

semeringuri, piston, cilindru, segmenti, bolturi atat la ambielaj cat si la piston....

 

Si cauciuce+camere!

 

Poze cu actuala lui forma(dezmembrat, dar aranjat, momentan), cand le gasesc pe calcu de acasa

 

PS: Motoreta se pregateste pt un plan referitor la un tur al tarii :( Dar asta e deocamdata un...plan!As fi ales sa fac asta cu simsonul(care si merge, avand motor nou) dar vr sa plecam doi, si Carpatiul ar fi ideal pt asta.....parerea mea...Plus ca e o motoreta mai faina decat clasica Mobra(la care culmea, imi cam trebuiesc in mare cam aceleasi piese)

post-12624-1179952374_thumb.jpg

post-12624-1179952425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Hai sa te ajut eu sa se ridice topicul pe prima pagina !

 

Iar legat de piesele pentru mobra : simeringuri se gasesc la magazine cu piese de tractoare. Tot acolo ai sa gasesti si simeringuri pentru carpati !

Mi-am luat eu acum cateva saptamani simeringuri noi.

Iar piston si segmenti cu tot cu bolt si sigurante se potriveste de la Honda Dio , este motoscuter.

Editat de Hoinarul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te ajut eu sa se ridice topicul pe prima pagina !

 

Iar legat de piesele pentru mobra : simeringuri se gasesc la magazine cu piese de tractoare. Tot acolo ai sa gasesti si simeringuri pentru carpati !

Mi-am luat eu acum cateva saptamani simeringuri noi.

Iar piston si segmenti cu tot cu bolt si sigurante se potriveste de la Honda Dio , este motoscuter.

Sarumanaaaaa....asta vroiam sa stiu, ca auzisem ca se gasesc :D

 

Revin cu poze de acasa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumanaaaaa....asta vroiam sa stiu, ca auzisem ca se gasesc :D

 

Revin cu poze de acasa :laugh:

 

Daca nu reusesti sa rezolvi nimic, te pot ajuta eu de aici , si iti trimit piesele prin posta , numai ca trebuie sa trec pe la magazin, sa vad daca au adus simeringuri , ca ultima oara le-am luat eu pe ultimele 4 si le-am lasat vorba sa mai aduca un lot , pentru ca mai vreau sa cumpar, ca am 2 motoare la hoinar si vreau sa le refac pe amandoua.

 

Daca imi spui si cota la cele de carpati pot cauta si dealea.

Piston de mobra am eu original, cu tot cu bolt , dar fara sigurante si segmenti. Segmenti se gasesc noi de honda dio si se potrivesc la fix, asta daca nu vrei sa pui piston de honda.

 

Eu la hoinar am renuntat la pistonul original, care este la fel ca cel de mobra, si am trecut la o cota putin mai mare, de la 39 mm cat are pistonul de mobra, eu am facut alezaj si am trecut la un pistin de 41 mm de honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reusesti sa rezolvi nimic, te pot ajuta eu de aici , si iti trimit piesele prin posta , numai ca trebuie sa trec pe la magazin, sa vad daca au adus simeringuri , ca ultima oara le-am luat eu pe ultimele 4 si le-am lasat vorba sa mai aduca un lot , pentru ca mai vreau sa cumpar, ca am 2 motoare la hoinar si vreau sa le refac pe amandoua.

 

Daca imi spui si cota la cele de carpati pot cauta si dealea.

Piston de mobra am eu original, cu tot cu bolt , dar fara sigurante si segmenti. Segmenti se gasesc noi de honda dio si se potrivesc la fix, asta daca nu vrei sa pui piston de honda.

 

Eu la hoinar am renuntat la pistonul original, care este la fel ca cel de mobra, si am trecut la o cota putin mai mare, de la 39 mm cat are pistonul de mobra, eu am facut alezaj si am trecut la un pistin de 41 mm de honda.

Mobra nu ma tenteaza momentan, am de unde sa fac rost de niste piese, dar notez ajutorul tau si iti multumesc!

Treaba e cu Carpatiul, pt ca din ce stiu si am vazut, nu-s compatibile pistoanele si setul de la mobra la carpati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra nu ma tenteaza momentan, am de unde sa fac rost de niste piese, dar notez ajutorul tau si iti multumesc!

Treaba e cu Carpatiul, pt ca din ce stiu si am vazut, nu-s compatibile pistoanele si setul de la mobra la carpati...

 

Aaaaaaa, pai normal, carpatiul are capacitatea 7O cc parca, nu mai retin exact , dar are capacitatea cilindrica mai mare decat mobra.

 

Poti face altceva , daca ai un piston vechi de carpati, sau poti imprumuta unul de la altcineva, si te duci la un magazin cu piese de motoscutere , si ceri un piston cat mai apropiat de acela de carpati. Trebuie sa fie identic la lungine,la gaura boltului , adica sa fie ambele pe bolt de 12 , parca atat este boltul de la carpati si cand pe lui unul langa celalalt sa corespunda gaurile de la bolt , sa fie una in drept cu cealalta si lungimile pistonului sa fie identice.

Tind sa cred ca tot de la Honda vei gasi un piston compatibil.

 

Nu trebuie neaparat sa fie diametrul la fel, dar nici prea mult sa nu difere, pentru ca poti face alezaj la cilindrul de carpati , daca pistonul gasit este mai mare. sa nu fie mai mic, ca atunci nu e bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...