Sari la conținut

Problema frana spate vn 1600


Bujie...
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o problema cu frana spate (Kawasaki VN 1600). Am verificat placutele si sunt ok, iar aerisirea a fost facuta de curand.

Cat de incet as merge si cat de tare as calca pedala, roatat nu vrea sa se blocheze.

Are careva idee care este problema?

 

Multumesc anticipat,

Bujie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o posibilitate, stricata de fabrica, dar asta ar trebui sa se simta din prima, adica motocicleta nu a franat niciodata bine cu spatele: axele gaurilor in care culiseaza bolturile etrierului, nu sunt perpendiculare pe planul vertical. Nu sunt paralele adica. In cazul asta ai multa cursa moarta la pedala. Am intalnit un singur etrier gresit venit din fabrica, de felul asta, dar la alta motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai incercat sa dai jos etrierul sa-i faci o revizie? poate sunt pistoanele blocate..

asta n-am facut. o sa incerc si revin

 

Mai exista o posibilitate, stricata de fabrica, dar asta ar trebui sa se simta din prima, adica motocicleta nu a franat niciodata bine cu spatele: axele gaurilor in care culiseaza bolturile etrierului, nu sunt perpendiculare pe planul vertical. Nu sunt paralele adica. In cazul asta ai multa cursa moarta la pedala. Am intalnit un singur etrier gresit venit din fabrica, de felul asta, dar la alta motocicleta.

nu are cum sa fie problema din fabrica. a functionat bine, chiar foarte bine, pana in toamna trecuta.

 

multam,

bujie

Editat de Bujie...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica daca etrierul culiseaza pe bolturi. Eu l-as desface tot, as verifica pistonasele sa nu fie blocate , vezi la boltul ala daca culiseaza, da-l cu ceva vaselina. Cu ocazia asta verifica si pompa sa nu traga aer fals pe undeva daca simti ca pedala e elastica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am desfacut etrierul de pe disc si am constatat ca unul din pistoanele de apasa pe placuta era blocat. L-am miscat un pic cu un patent si si-a revenit. Merge mult mai bine acum, dar vreau sa le dau jos si sa le cuat bine.

 

Multam pentru sprijin.

Bujie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...