Sari la conținut

setari transmisie


99GYO
 Share

Postări Recomandate

O idee va rog, am nvoie de o informatie in legatura cu setarile pt a configura cat mai bine transmisia unui scuter - cum sa fac setarile la transmisie? pana acum am avut setari de fabrica la el si acum am achizionat o toba yasuni z, variator malossi multivar si un ambreiaj malossi delta si nu mai stiu cum sa-l setez pentru o eficienta cat mai buna. Ca set am RMS 50cc blue line nou si nu stiu ce arc central? ce role? si ce contra arcuri sa-i pun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

O idee va rog, am nvoie de o informatie in legatura cu setarile pt a configura cat mai bine transmisia unui scuter - cum sa fac setarile la transmisie? pana acum am avut setari de fabrica la el si acum am achizionat o toba yasuni z, variator malossi multivar si un ambreiaj malossi delta si nu mai stiu cum sa-l setez pentru o eficienta cat mai buna. Ca set am RMS 50cc blue line nou si nu stiu ce arc central? ce role? si ce contra arcuri sa-i pun?[/size]

Avand in vedere ca este un Yamaha, pune-i role de 3,8g, pune-i arc central la ambreiaj galben cu arcurile sabotilor rosii. Toba Yashuni Z nu e buna. La tine acolo la Salonta nu e niciun service moto sa te ajute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Avand in vedere ca este un Yamaha, pune-i role de 3,8g, pune-i arc central la ambreiaj galben cu arcurile sabotilor rosii. Toba Yashuni Z nu e buna. La tine acolo la Salonta nu e niciun service moto sa te ajute?

SCUZE, am uitat sa mentionez este vorba de un gilera runner racire pe apa. Nu sunt din Salonta. De ce nu este buna toba?, din cate am citit yasuni z este buna si pentru motoarele de 50cc

Editat de 99GYO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atât timp cât alimetezi setul de 50cc cu destulă benzină ( însemând modificarea diamerului jiglerului din carburator ) ar trebui să fie bună şi Yasuni Z. Însă poţi scoate performanţa maxima din ea atunci când este la capătâiul unui set 70cc de calitate.

Având în vedere cele ce le-ai modificat, ţi-aş recomanda greutăţi de 4.5g ; arc ambreaj contrafulie galbne şi arculeţe ambreaj mov. ( codurile de culoare de la Malossi , dacă doreşti de la altă firmă echivalează duritatea arcurilor ).

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum alta belea.... ambreiajul ste de 105, si trebuie sa cumpar alt clopot. Aveti idee daca se gaseste clopot pentru piaggio de 105?, pe :google: nu gasesc nimic(se gasesc doar de 107), dar am inteles ca exista si modele de piaggio cu ambreiaj de 105, -- CARE SUNT ACELE MODELE DE SCUTER CU MOTORIZARE PIAGGIO CU AMBREIAJUL DE 105? sa stiu ce/unde caut :eek: :-L



in final exista sau nu un astfel de clopot de ambreiaj? motorizare piaggio diametrul 105

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...