Sari la conținut

Problema indicator benzina gsxr k4


Postări Recomandate

Salut. Nu se mai aprinde becul din bord cand rămân fara benzina. Am constatat că becul nu e ars, mufa e ok, sigurantele sunt in regula in schimb unul dintre firele de la pompa de benzina nu are continuitate între mufa de la rezervor si modulul de comanda din spate. Daca pun alt fir direct ramane aprins becul tot timpul. Daca aveti vreo idee v-as fi profund recunoscător. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca ai un termistor in rezervor

acesta , cand este scufundat in benzina , este rece si are o rezistenta mare

atunci cand este scos din benzina , nu se mai raceste , se incalzeste , rezistenta ii scade , si iti aprinde becul din bord ( probabil are si efect de 'fade' , nu ? )

am rezolvat o problema asemanatoare la o motoreta , schimband acea rezistenta cu o alta de 100 ohmi.

 

sugerez , daca ai cum , sa testezi acel termistor .

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea să dau pompa jos dar nu stiu ce valoare tre să aibe termistorul

 

si daca ar fi să funcționeze pe baza temp. atunci cand motorul e rece ar trebui să se aprindă becul fiindcă și aerul din rezervor si benzina au aceeasi temp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea să dau pompa jos dar nu stiu ce valoare tre să aibe termistorul

 

si daca ar fi să funcționeze pe baza temp. atunci cand motorul e rece ar trebui să se aprindă becul fiindcă și aerul din rezervor si benzina au aceeasi temp.

Aceeasi chestie facut acu 2 zile pe gsxr meu: un termistor ntc de 5k si cam ,atat si o sa iti functioneze iar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea să dau pompa jos dar nu stiu ce valoare tre să aibe termistorul

 

si daca ar fi să funcționeze pe baza temp. atunci cand motorul e rece ar trebui să se aprindă becul fiindcă și aerul din rezervor si benzina au aceeasi temp.

 

gresit

aerul nu raceste la fel de eficient ca benzina (lichid) acel termistor

 

totusi , 5k imi pare cam pare , oare nu are cam mult 'lag' , pana se aprinde ?

la mine de 100 a fost suficient , dar depinde f mult de consumator (probabil becul din bord e de putere mai mare la modelul vostru de motocicleta)

 

as propune sa incerci cu mai multe valori , pana cand o vei gasi pe cea care iti convine cel mai mult :)

 

eu cand am avut aceasi problema , am facut un fel de 'paharut' in rezervor , cu gauri pe fund , pentru a evita ca valurile facute de benzina sa ajunga pe termistor sa il raceasca , si sa imi stinga becul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit

aerul nu raceste la fel de eficient ca benzina (lichid) acel termistor

 

totusi , 5k imi pare cam pare , oare nu are cam mult 'lag' , pana se aprinde ?

la mine de 100 a fost suficient , dar depinde f mult de consumator (probabil becul din bord e de putere mai mare la modelul vostru de motocicleta)

 

as propune sa incerci cu mai multe valori , pana cand o vei gasi pe cea care iti convine cel mai mult :)

 

eu cand am avut aceasi problema , am facut un fel de 'paharut' in rezervor , cu gauri pe fund , pentru a evita ca valurile facute de benzina sa ajunga pe termistor sa il raceasca , si sa imi stinga becul

La mine cand am scos din rezervor tot asamblu la termistor era rupt un piciorus direct de pe piesa .L-am masurat (5k)si m-am dus am cumparat unul nou l-am montat si functioneaza foarte bine nu are lag nu are nimic.Acum depinde ce termistor ai tu pe al tau,oricum eu nu m-am mai chinuit sa il bag in cilindru ala capsulat doar sa ai grija sa il lipesti bine iar becul sa fie exact valoarea originala ca altfel se aprinde prea slab sau deloc.sper ca te-am ajutat daca nu reusesti o sa fac niste poze si le postez aici.Spor :cheers:

 

P.S. la a mea becul de fuel are 3w

Editat de Satan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...