Sari la conținut

Problema rezervor


Postări Recomandate

Va salut,
am si eu o problema la un rezervor de CB500 si as avea nevoie de ceva indicatii.
Pe drum mi se formeaza vacuum in rezervor si dupa un timp motorul nu mai poate sa pace benzina, pe urma moare. Trebuie sa aerisesc rezervorul tot timpul ca sa nu am probleme, cand fac asta pe drum (ex. la semafor :baldy: ) se aude cand deschid busonul, fasaitul de cum trage aer.
Initial am crezut ca problema ar fi undeva la furtunul de aerisire al rezervorului, dar l-am testat, verificat si nu are nici o problema, aerul poate sa circule liber pe acolo.
O fi tubul din rezervor infundat (tubul de continuare al furtunului de aerisire in interiorul rezervorului) , dar n-am nici o idee cum as putea sa-l curat. Am incercat pana acum cu o sarma, si metoda tinut sub presiune cu pompa, dar fara rezultat.

Mentionez ca rezervorul a stat ceva timp nefolosit, a trebuit sa-l curat de rugina pe interior inainte de montaj.

Daca aveti idei, sugestii le astept cu interes.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai tub in rezervor. tubul de care zici tu merge undeva langa buson pentru a elimina picaturile de benzen si/sau apa cursa cand ploua sau speli.

 

 

buba e la buson. busonul are supapa de echilibrare presiune ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai tub in rezervor. tubul de care zici tu merge undeva langa buson pentru a elimina picaturile de benzen si/sau apa cursa cand ploua sau speli.

 

 

buba e la buson. busonul are supapa de echilibrare presiune ;)

 

In fundul rezervorului am trei iesiri,orificii:

-pentru alimentare motor cu benzina

- pentru supraplin, care iese pe langa buson

- si inca una cu diametru mai mic, dupa manualul Haynes este orificiu de respiratie

 

maine ma uit si la buson, il desfac, dar din cate am vazut eu pana acuma, nu are supapa de echilibrare presiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am desfacut, nici urma de supapa de presiune. E alt model.

L-am curatat/ uns acuma se inchide mult mai usor.

Acum o varianta ar fi sa schimb busonul cu unul cu supapa daca nu reusesc sa curat tubul ala din rezervor.

 

Alte idei?

post-44996-0-58177800-1370353559_thumb.jpg

post-44996-0-64852200-1370353574_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am desfacut, nici urma de supapa de presiune. E alt model.

L-am curatat/ uns acuma se inchide mult mai usor.

Acum o varianta ar fi sa schimb busonul cu unul cu supapa daca nu reusesc sa curat tubul ala din rezervor.

 

Alte idei?

Da guma aia si canalul din ea ce crezi ca face :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...