Sari la conținut

Tura de 5, maxim 7 zile-n Muntenegru


marook
 Share

Postări Recomandate

Ziua buna tuturor!

Am rugamintea sa ma ajutati in crearea unui traseu, cu plecare din Pitesti, in Muntenegru. Am auzit ca sunt locuri superbe, iar drumurile bune. Daca nu va cer prea mult, accept cu bucurie si recunostinta si sugestiile legate de campare (mergem cu cortul) si obiectivele ce merita vazute, dar ma intereseaza mai ales calatoria in sine, nu neaparat destinatia.

Va multumesc mult si va doresc drumuri doar pe sufletul vostru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Doar ce m-am intors din Muntenegru, mai exact din Budva. Ca o prima recomandare: NU lasa canioanele pe finalul drumului. Sunt destul de tehnice si daca esti obosit se lasa cu RIP (vezi autocarul care a cazut in canionul Moraca).

Ca traseu noi am mers pe Drobeta Turnu-Severin - Pozarevak - Uzice - Plejevlja - Mojkovac - Podgorica - Budva. Daca o iei asa prinzi ambele canioane si Tara si Moraca. Dupa podul care traveseaza Tara este un parc national (Zabljak parca) care merita vazut.

Recomand vizitarea manastirii Ostrov (cca 35 de km de Podgorica), Statiunea Sveti Stefan (ca sa intri acolo trebuie ori sa fii cazat acolo ori sa iei masa macar la restaurantele lor - destul de scump, dar merita).

Dupa aceea recomand Budva, destul de ieftinuta, dar seamana cu litoralul Romanesc (la partea de aglomeratie si bazar), iar finalul sa fie Kotor (23 de km de Budva). Aici poti urca 1350 d etrepte pana la vechea cetate de unde ai o priveliste superba asupra Golfului Kotor.

Bafta si drum bun mai ales

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Doar ce m-am intors din Muntenegru, mai exact din Budva. Ca o prima recomandare: NU lasa canioanele pe finalul drumului. Sunt destul de tehnice si daca esti obosit se lasa cu RIP (vezi autocarul care a cazut in canionul Moraca).

Ca traseu noi am mers pe Drobeta Turnu-Severin - Pozarevak - Uzice - Plejevlja - Mojkovac - Podgorica - Budva. Daca o iei asa prinzi ambele canioane si Tara si Moraca. Dupa podul care traveseaza Tara este un parc national (Zabljak parca) care merita vazut.

Recomand vizitarea manastirii Ostrov (cca 35 de km de Podgorica), Statiunea Sveti Stefan (ca sa intri acolo trebuie ori sa fii cazat acolo ori sa iei masa macar la restaurantele lor - destul de scump, dar merita).

Dupa aceea recomand Budva, destul de ieftinuta, dar seamana cu litoralul Romanesc (la partea de aglomeratie si bazar), iar finalul sa fie Kotor (23 de km de Budva). Aici poti urca 1350 d etrepte pana la vechea cetate de unde ai o priveliste superba asupra Golfului Kotor.

Bafta si drum bun mai ales

Multumesc mult!

Un cost estimativ pentru un motor si doua persoane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Noi am fost cu masina, un diesel de 1.9 si am facut un calcul estimativ in jur de 150 de euro, in conditiile unui consum de 4,5-5%. Cu motorul cred ca tot pe acolo te invarti. Depinde de stilul de mers, incarcare, blana pe unde se poate... N-ar trebui sa te duca mai mult, dar ca precautie sa iei o canistra mica pt rezerva. Pe canion nu prea gasesti benzinarii

 

Asfalt uscat si asteptam poze si impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Noi am fost cu masina, un diesel de 1.9 si am facut un calcul estimativ in jur de 150 de euro, in conditiile unui consum de 4,5-5%. Cu motorul cred ca tot pe acolo te invarti. Depinde de stilul de mers, incarcare, blana pe unde se poate... N-ar trebui sa te duca mai mult, dar ca precautie sa iei o canistra mica pt rezerva. Pe canion nu prea gasesti benzinarii

 

Asfalt uscat si asteptam poze si impresii.

Da, cam la 150-200 de euro ma gandeam si eu. Multumesc mult si toate cele bune!

 

Stiti cumva daca se poate pune cortul pe ici, pe colo, asa, mai haiduceste?... Ne-am facut un calcul al finantelor si ne-ar prinde bine daca am dormi la cort, in afara campingurilor. De asemenea, tot din "zgarcenie", gasim supermarket-uri in care sa ne facem aprovizionarea pentru cca 24 de ore cu ceva de-ale gurii? O sa intarziem plecarea cu aproximativ o luna (12 - 16 august), pentru ca ne-am pripit si nu putem pune totul la punct in doar cateva zile, mai ales traseul. Nu vrem sa stam pur si simplu in sa, 24 din 24, ci am vrea sa ne bucuram de cascade, golfuri, parcuri nationale, arhitectonica etc si ne trebuie mai mult timp pentru a ne lamuri ce si cum, asa ca, daca sunt doritori, ne-am bucura sa impartim acest drum cu ei.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.4 - 1.5 euro benzina anul trecut...

30euro cazare case, pensiuni...poti negocia...am avut si eu cortul dar nu-i ca la noi...cel putin cand intri pe coasta nu prea ai pe unde sa pui cortul, sa stai mai palmat...mare si munte...

gasesti supermarket-uri preturi normale... nu gasesti Lidil, Kaufland,...

mai gasesti benzinarii non stop...

...in MNE totul in euro...

...in MNE mi s-au parut oamenii mai reci...fata de Serbia unde oamenii sunt mai primitori...

...drumuri faine si bune...eu am facut si Croatia si pot sa zic ca este mai frumos in MNE...ca peisaj...plajele nu.s cine stie ce...

merita sa mergi in MunteNegru pt peisaje...

 

Daca ajungi in Kotor si nu vrei sa urci la cetate sa vezi sa vezi golful de sus poti sa o iei pe drumul care duce spre Cetinje si ai o priveliste frumoasa asupra golfului...



Kotor-ul vazut de pe drumul care duce spre Cetinje...

 

post-43087-0-04100500-1372852402_thumb.jpg

 

Perast...

 

post-43087-0-19817300-1372852424_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!

Asa e, Kotor-ul e unul din locurile pe care neaparat vrem sa le vedem, ideea fiind sa urcam apoi pana la Dubrovnic, dar numai asa, sa ne clatim ochii, pentru ca preturile sunt mult peste ceea ce ne permitem noi doi.

Daca mai aveti si alte sugestii, va multumesc mult de pe-acum! E mult mai sigur sa urmezi drumuri umblate de prieteni, decat pe cele de pe harta sau sugerate de agentiile de turism...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...