Sari la conținut

Ajutor!


RauL_z3u07
 Share

Postări Recomandate

nu ai carte tehnica la el ?

:lol: ;)

cartea tehnica mi-o aduce tata cand vine din Germania,cei de acolo mi-au recomandat ulei full sintetic,cel mai bun am luat de la OMV dar nu stiu cum si unde sa pun,cei de la OMV mi-au zis ca trebuie amestecat putin cu benzina si multe chesti numai stiu nimic,ma poate ajuta cineva?

Mai zic odata scuterul meu este CPI GTR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi de obicei ar trebui sa fie langa rezervorul de benzina ca la scutere... dar avand in vedere ca al tau este un scuter mai putin conventional habar nu am unde este :lol:

nu il poti intreba pe taica-to unde este ? eventual sa citeasca si el acolo... cam primele 5 pagini, la instructiuni de utilizare ;)

 

ai grija... nu merge fara ulei, ca iti gripezi motorul ( adica il blochezi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva unde se baga ulei la CPI GTR?si care e cel mai bun ulei pentru scuter cu motor in 2 timpi?

 

 

 

Daca nu gasesti rezervorul, poti adauga ulei in benzina. De obicei consumul la scutere este de 2%, adica la 10 L de benzina folosesti 200 ml ulei. Poti incerca varianta asta daca tii neaparat sa mai mergi cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

frate vezi ca la omv este un ulei pentru moto in 2 timpi. din ala bag io. cutia este verde si sctie pe el 2T. costa 150 de mii 1 litru. :peace: e scuter nou? trebuie sa aiba revervor de ulei daca e scuter cat de cat nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi k ala e OMV X-Bike 2t la 15 ron litru si este ulei mineral .... producatoru recomanda semisintetic sau sintetic .. eu pun de la OMV Syn Star 2t (35 ron 1l)

aa am luat si eu o data din ala de 350 de mii , dar am crezut ca s-a scumpit...nu stiam ca e diferit. chiar, ce diferenta e intre ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiam ca e diferit. chiar, ce diferenta e intre ele?

 

poi ala mai ieftin e semi-sintetic si ala care l-ai bagat tu este sintetic... sau am mai vazut pe unele scris FULL sintetic.

diferenta majora este modul de obtinere ... alta ar fi ca cel sintetic, scoate mai putin fum si nu poluezi chiar asa. si este de bine... aminteste-ti din desene/filme cum arata alea ce se vede doar fumu dupa ele :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele sintetice protejeaza mult mai bine motorul, fiind create pentru turatii mari .. cel mineral (omv x-bike de 15ron)scoate mai mult fum, este pentru turatii mai mici...

 

daca vrei sa ai grija de motoru tau pune-i benzina buna 98-100 si ulei bun...FULL SINTETIC .

 

bafta :peace:

 

ps. unde era rezervoru de ulei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele sintetice protejeaza mult mai bine motorul, fiind create pentru turatii mari .. cel mineral (omv x-bike de 15ron)scoate mai mult fum, este pentru turatii mai mici...

 

daca vrei sa ai grija de motoru tau pune-i benzina buna 98-100 si ulei bun...FULL SINTETIC .

 

bafta :peace:

 

ps. unde era rezervoru de ulei ?

trebuia sa desfac seau pe care sta a 2 persoana sa trag de o sfoara,sa o dau jos pe aia pe care stau eu si acolo e rezervorul:P am bagat ulei FULL SINTETIC de la OMV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...