Sari la conținut

5 zile - Poiana BV, Transfagarasan, Transalpina, Arieseni


Postări Recomandate

Salut,

Dupa o gramada de planuri si discutii incepute prin luna MAI in 20 iunie trebuia sa plecam o trupa mixta cu prietenii din Oradea si zona si inca 3 prieteni din Ungaria, dar cum capitalismul ne "ajuta" sefimea a decis prin 17.06 ca neaparat trebuie sa facem o sedinta la Poiana, toata divizia de vanzari... modar fXcking, "mnezei si alti arhangheli invocati DAR nu am renuntat si nu puteam sa pierd o asa tura cu prietenii mei

JOI 20.06 am incalecat "PORKALAUL" acasa la Oradea si aprox 3 ceasuri si un sfert mai tarziu am facut prima oprire la MOL Sighisoara. Pana aici nimic spectaculos, pacat ca autostrada se termina la Campia Turzii si ca in tara asta prea multi si-au luat permisu`.

De la Seghesvar in schimb am schimbat tehnica, si am mers mai tare pana la BV unde recomand sa mergeti incet pt ca la intrare stau domnii cu radaru`, multam baiatului cu TDM care mi-a facut semn cu mana sa o las moale ca altfel intram in radar cu peste 150 (mamaaaa ce o inmuiam).

FELICITARI primarului/consiliului judetean/etc etc pt cum se circula prin Brasov si pentru drumul spre Poiana, cum nu am mai fost in zona de prin 2006-2007 nu stiam ca au modificat circulatia pe acolo, NICE!!!.

La Belvedere la Open Heart am facut a 2-a oprire unde l-am cunoscut pe Gabriel Stanescu cu CBR-ul si am admirat bolizii ce urcau spre Poiana si binenteles SERPENTINARII bravo baietii!!! Pacat ca nu avem circuite in tara!

Vineri sedinta vietii, betia cu colegii la SURA DACILOR, palinca de pere a fost extraordinara, era de la un nene din MARAMURES iar mancare extraordinara! aaa si sa nu uit ne-a servit o "tanti" pe la a 2-a tinerete suuuuper amabila!

Sambata dimineata am impachetat si VITEZAAAA spre LUKOIL-ul ala de la intersectia spre Cartisoara unde m-am intalnit cu pretenii mei si am vazut o trupa de polonezi ce ne-au impresionat, cred ca erau 40 de motare!!! Din pacate la iesire din Codlea acceleratia a dat semne de oboseala, se pare ca cablul de acceleratie a obosit dupa 12 ani si un firicel din impletitura aceea a decis sa paraseasca grupul:) De acolo inainte toata excursia a insemnat un chin pentru bratul meu drept si astfel la cateva saptamani dupa inca simt o durere in umarul drept din cauza efortului continuu sustinut pe mai mult de jumatate din drum.

In sfarsit dupa cativa ani am ajuns iar pe Transfagarasan! Lume multa, zapada la Balea Lac unde niste doamne pe la 50 de ani super echipate cu schiurile la spinare savurau ultima zapada .NICE!! O alta trupa de polonezi(6), baieti super de treaba am baut cu ei cand ne-am reintalnit seara la Ranca. Pe la Vidraru din pacate a venit o ploaieeee mamaaa da o ploaie care ne-a facut muci in max un minut. Tocmai descalecasem, dadeam jos toalele si instant din senin s-au rupt teava caci pana am facut 10 pasi spre motoare eram deja uzi pana la chiloti , am bagat mobrele in tunel si cum ploua de ziceai ca nu se va termina in veci am decis sa luam pranzul "a-la SAUA mobrei"" am scos care ce avea prin bagaje eu o clisa(slanina) Cristi un pateu, Mihai o PITA de SALONTA coaptai pe vatra, Mimi un ardei iute si sa vedeti PRANZ, exact ca si tractoristii daaaar A FOST FOARTE BUN!!!

Am plecat mai departe spre transalpina cu intentia de a ne caza pe la Novaci/Pestera Muierilor dar datorita unui concurs de parapantisti desfasurat in zona si a faptului ca in acel week-end decisese toata suflarea romaneasca sa bage Transfagarasan si Transalpina nu gaseam cazare!!! asa ca dupa aprox 2-3 ore de crosetat prin localitati zeci de opriri pe la cazari am decis sa urcam la Ranca. In benzinaria LUKOIL de la intersectia spre Sitesti cred am constatat ca anvelopa spate este catre sfarsitul vietii!!! Atunci intelegeam eu de ce tot fugea spatele pe drumul dinspre Poiana si pe Transfagarasan!!! Pe drumul de urcare la nici doua minute de Transalpina am auzit SERPENTINARII mamaaa ce bagau baietii!!! Felicitari pt curaj!!! se vedea ca sunt din zona si cunosc fiecare bucatica de drum! Ajunsi in Ranca alt show cu cazarea, dupa o ora de cautari am reusit sa-l convingen pe un domn sa deschida mai devreme cu o saptamana decat preconiza el si am reusit in sfarsit sa ne cazam!!! Locul este aproape la iesire din Ranca spre Sugag, urci un drum de acces betonat, omul administreaza Hotelul (nu mai stiu numele) si o Pensiune aflate in aceiasi curte. Acolo au ajuns si polonezii pe care i-am cinstit cu niste palinca de prune, asa ca sa vada ca suntem oameni de treaba si ospitalieri . Licoarea rapid a fost savurata si la fel de repede i-a lovit de ziceau ca au sclipici in ochi :))), am mancat si povestit pana seara tarziu si le-am promis ca o sa le facem o vizita.

Duminica dimineta am luat un mic dejun la care Gabi (cred ca asa il cheama e adm) ne-a adus o branza de oaie si o clisa (slanina)de-ti bateai pruncii!!! si dai dai dai pe Transalpina, anul acesta parca ramasa tot la stadiul 2012 :| plina de grataristi, manelisti, cretini care musai trebuiau sa opreasca in ceva curba de nici cu moto nu puteai trece, frustrati ce trebuiau ei cu BMW-u lor seria 5 sa te depasasca. In rest Transalpina este foarte frumoasa pacat ca nu suntem civilizati, noi ca si popor sau barem o taxa speciala ceva pentru a exista salubrizare, ceva organe care sa amendeze jalatii, amenajate niste locuri "BELVEDERE" etc etc.

Am constatat ca treaba este "groasa si prezinta julituri" :) "cauciuciu" deja dorea sa dezerteze si primii franjuri i-si faceau aparitia sub minuntele raze de soare ce scaldau crestele Transalpinei:) W-E lumea plecata, zeci de telefoane in Jiu/Sibiu doar doar o sa facem rost de o anvelopa, telefoane la prieteni dar nimeni nimic! Risc! mergem mai departe asa! Acceleratia deja ma termina fizic si psihic, anvelopa prastie... minunat! Sedinta 2 min! decidem sa nu mergem pe clisuri, abandonam planul initial si o luam spre Alba. La OMW iesirea spre Zlatna ne abordeaza un domn si ne spune ca la CRICAU se desfasoara Festivalul Cetatilor Dacice. Discutam cu baietii si zicem sa mergem pe acolo sa vedem ce o fi. Am fost si asta a fost :

http://povestidecalatorie.ro/festivalul-cetatilor-dacice-din-cricau-intalnire-cu-istoria/

am pus link pt ca nu stiu sa scriu atat de frumos

De aici am luat-o spre ALBAC, la intoarcerea pe DN 74 a inceput sa ploua, ne-am echipat repede cu combinezoanele a picurat 10 minute si apoi pana la Albac am facut sauna tot timpul tuna si fulgera dar nu ploua

Am tras la STEAUA ARIESULUI http://www.steauaariesului.ro/ro/gal_foto/Steaua_nov2012/pages/image/imagepage10.html

Oameni foarte de treaba, curat si IEFTIN aici am cheltuit toata trupa 700 ron spre deosebire de Ranca unde aceleasi servicii(dar mai proaste calitativ si cantitativ) au costat 1700 ron.

Seara pana foarte tarziu am ramas la terasa pentru rehidratare ca doar facusem sauna toata dupa amiaza :)). Noroc cu berea rece si palincuta din partea casei !

Luni dimineata am luat-o spre Arieseni incetisor pt ca anvelopa deja era franjuri, am mai tras cate o poza o oprire la Beius la o limonada ce ne-a picat tare bine la cele 33 de grade cate erau si apoi cu parare de rau ca nu am mai ramas inca vre-o 2 zile am luat-o spre casa. O parte spre Oradea o parte spre Salonta.

A fost o excursie foarte faina, am imbinat utilul cu placutul:)) si am petrecut cu prietenii catva zile tare tare faine!

KM aprox 1300 cu toate invartelile

buget aprox 1000 lei

timp pe/cu moto 4 zile din 5

post-40-0-68546500-1374263760_thumb.jpg

post-40-0-70621900-1374263772_thumb.jpg

post-40-0-82004300-1374263781_thumb.jpg

post-40-0-19041800-1374263794_thumb.jpg

post-40-0-43447900-1374263804_thumb.jpg

post-40-0-89009100-1374263815_thumb.jpg

post-40-0-60327900-1374263831_thumb.jpg

post-40-0-34938700-1374263904_thumb.jpg

post-40-0-16351900-1374263938_thumb.jpg

post-40-0-22727800-1374263955_thumb.jpg

post-40-0-91916700-1374263990_thumb.jpg

post-40-0-72169300-1374264027_thumb.jpg

post-40-0-16072800-1374264050_thumb.jpg

post-40-0-75214500-1374264071_thumb.jpg

post-40-0-38053900-1374264087_thumb.jpg

post-40-0-86438100-1374264106_thumb.jpg

post-40-0-33577400-1374264124_thumb.jpg

post-40-0-31461300-1374264144_thumb.jpg

post-40-0-59905900-1374264161_thumb.jpg

post-40-0-33603600-1374264179_thumb.jpg

post-40-0-95090700-1374264203_thumb.jpg

post-40-0-54640600-1374264214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) foto cu cauciucul uzat e ca in recalama cu biciclistul care-si pune sticlele de sifon si-i da bataie in trafic...

Faina tura. Felicitari si la mai multe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam! FBogdan



:) foto cu cauciucul uzat e ca in recalama cu biciclistul care-si pune sticlele de sifon si-i da bataie in trafic...

Faina tura. Felicitari si la mai multe !

sa pui te rog link cu reclama ca nu o gasesc :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...