Jump to content

Problema gs500f

Share

Recommended Posts

Salut ! Am un gs500f si consuma enorm de mult. Adica am mers 230 de km si deja sunt pe rezerva. Mentionez ca acul de la turometru trepideaza si l`am reglat de la carburator sa tina relantiul la 2000 de turatii minim, deoarece sub 2000 parca se chinuie motorul. E normal? Trebuie sa calibrez carburatorul? Ajutor? ;d

Salut ! Am un gs500f si consuma enorm de mult. Adica am mers 230 de km si deja sunt pe rezerva. Mentionez ca acul de la turometru trepideaza si l`am reglat de la carburator sa tina relantiul la 2000 de turatii minim, deoarece sub 2000 parca se chinuie motorul. E normal? Trebuie sa calibrez carburatorul? Ajutor? ;d

Ai doua carburatoare. Du motoreta la un mecanic, sa iti curete/regleze/sincronizeze carburatoarele si schimba si filtrul de aer cu ocazia asta...e o sansa mare ca el sa poarte o parte din vina.

pai de cat e rezervorul la gs? parca 20 de litri, asta inseamna sub 5% cu tot cu rezerva. daca scadem si rezerva... daca i-ai facut si in oras eu as zice ca e foarte ok! :) pentru "trepidatii" :)))) du-te la un mecanic...

Consuma enorm de mult. In conditii de mers pana la 6 mii de ture

Ai doua carburatoare. Du motoreta la un mecanic, sa iti curete/regleze/sincronizeze carburatoarele si schimba si filtrul de aer cu ocazia asta...e o sansa mare ca el sa poarte o parte din vina.

Asa voi face, mersi !

Edited by bgd.321

exista clar probleme cu carburatia

dar cel mai bine da o fuga le service si te lamuresc baietii

Am motorul in service de azi dim, m`au sunat acum si mi`au zis ca filtrul de aer trebuie schimbat ca e imbacsit si bujiile de altfel. De carburatie nu mi`a zis nimic.

Cand ai schimbat filtrele, uleiul, bujiile .. ultima oara? Adica... ai dus motorul la mecanic sa constate ca filtrul e imbacsit? :D Imi cer scuze, dar nu stii unde e filtrul de aer? Sa spunem ca la bujii e mai greu, printre carene, cu rezervor dat jos... na, hai, admitem. Dar filtru? Nu mirosea a benzina in spatele tau cand merteai? benzina NEarsa..?!

Cand ai schimbat filtrele, uleiul, bujiile .. ultima oara? Adica... ai dus motorul la mecanic sa constate ca filtrul e imbacsit? :D Imi cer scuze, dar nu stii unde e filtrul de aer? Sa spunem ca la bujii e mai greu, printre carene, cu rezervor dat jos... na, hai, admitem. Dar filtru? Nu mirosea a benzina in spatele tau cand merteai? benzina NEarsa..?!

Motorul e nou, 8000 km. Il am de 2 saptamani. Nu stiu unde e filtrul de aer si da, mirosea a benzina nearsa

manual de utilizare .. eventual si alte manuale. e important sa stii unele lucruri ... chiar daca par niste abureli la prima vedere....in timp te vor ajuta! bafta!