Sari la conținut

Accident Usor 22.11.06


ottoMan
 Share

Postări Recomandate

Raportez cu parere de rau dar si cu usurare in suflet:

 

Aseara pe la 17:30 ma intorceam acasa de la munca si dupa podul ciurel, in directia crangasi, am observat pe banda intai un motor mic si negru care respira cam greu si se tara cam cu 20kmh. Am oprit pe dreapta o suta de metri mai incolo cu gandul sa ajut omul, poate o avea o problema tehnica sau ceva. M-am intors perpedes pana la motor si, apropiindu-ma, am observat ca avea carena fata stanga sparta si era julit pe partea stanga. Motoristul intrase in complexul comercial de la piata crangasi (nu stiu cum ii zice) sa se spele, motorul era pazit de un prieten de-al lui. L-am ajutat sa urce motorul pe trotuar si l-am intrebat ce s-a intamplat. Mi-a zis ca motoristul a intrat in gardul de protectie de la linia lui 41 in curba de la podul ciurel, pe care o lua cam cu 100kmh....

- Nasol, zic. A patit ceva ?

- Are un deget scrantit, confirma prietenul motoristului.

 

Astept sa iasa accidentatul, mai povestesc cinci minute cu prietenul, apare alt amic de-al victimei cu un taxi sa duca motorul la garaj si, intr-un final, iese si motoristul. Avea blugii sfasiati pe cracul stang si mana stanga belita destul de rau (mie mi s-a parut mai mult decat un deget scrantit). A luat un taxi si s-a dus la urgenta, sper sa nu fie totusi nimic grav, sa se refaca repede si sa aiba inspiratia sa nu declare ca a cazut cu motorul....

 

Nu stiu ce model de aprilia era, dupa sunetul motorului nu-i dau mai mult de 125cmc, dar nu prea am ureche muzicala. In afara de carena sparta, oglinda rupta si zgarieturile observate la prima vedere, avea si comenzile de pe stanga rupte (nu stiu cum naiba juca acel capat de ghidon, dar ambreiajul totusi era functional) si scarita stanga rupta.Pagube nu foarte mari la prima vedere, nu cursese nimic din ea, deci partile vitale nu pareau afectate.

 

Amicul care i-a luat motorul a plecat taras-taras cu el spre garaj si m-am dus si eu spre casa.

Inca o data grija mare in curba aia, nu e primul accident de acest gen !!!!!! Si din pacate nici ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, bine de el ca nu are nimic mai grav, insanatosire grabnica, astea cu gardurile cunosc si eu, ieri m-a scrijelit si pe mine un taximetrist de gardul unei scoli, ca el bea cafea si nu se uita ca eu eram langa geamul lui, si pe urma foarte nevinovat imi zicea, bai da si voi mergeti asa aproape....

unde aproape frate ca aveam juma de metru intre noi zic , daca nu vorbeai la telefon si nu beai cafea si sa tii volanul cu degetu de la picior sau mai stiu eu ce poate ma vedeai si pe mine....

....in fine insanatosire grabnica ca aprilia se reface

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoristul a intrat in gardul de protectie de la linia lui 41 in curba de la podul ciurel, pe care o lua cam cu 100kmh....

lol. nu e primul, s-a straduit degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100km valeu

curba aia eu nu o pot lua cu mai mult de 60km

cred ca a incercat sa-mi bata recordul ;)

chestia aia de pe sosea o fi simtit-o?

ca au pus-o special ca sa reduci viteza inainte de intrare in curba

sau vroia sa faca o baitza? :burnout:

 

parerea mea e sa se potoleasca ca au incercat unii si cu masini de toate tipurile si au sfarsit in cel mai fericit caz in pilonii podului dar alti cascadori direct in apa si sa pici de la inapltimea aia e ceva

Editat de catutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100km valeu

curba aia eu nu o pot lua cu mai mult de 60km

 

 

 

mie imi e frica cu 50km/h mai ales daca e si o masina pe langa

la mine chiar au efect tampeniile alea transversale inainte de curba...incetinesc de frica sa nu intru in voblaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...