Sari la conținut

Suzuki Rf 900 R


hell biker
 Share

Postări Recomandate

Am tot cautat pe forumul asta ceva detalii legate de aceasta motoreta, insa nu am gasit nimic.

 

Bineinteles ca am gasit ceva informatii pe bikez.com, dar vroiam sa aflu ceva detalii chiar din gura unui

proprietar:atuuri, puncte slabe.

 

Pe bikeshop sunt doar doua de vanzare :burnout: ;) :D

 

Care este motivul pentru care sunt atat de rare?Ceva probleme?

 

Pentru ca sincer sa fiu, pe strada nu am vazut decat RF-uri de 600.

 

Imi place foarte mult cum arata motoreta si as vrea sa achizitionez una in primavara sau in vara, dar pentru a face acest lucru trebuie sa stiu cat mai multe despre exemplarul cu pricina.

 

As mai vrea sa stiu si cam care ar fi pretul uneia(in functie de km si an de fabricatie)

 

Multumesc anticipat.

 

Na poa' sa zica cineva ca nu e belea? :D :yikes: :blbl:

post-4478-1164350588_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune ca e una din plasticatele mele preferate si inainte de a ma hotoara in favoarea naked visam la RF, mai ales ala de 900. Asa ca m-am interesat destul de tare de el si am cautat opinii, pareri etc. Nu sunt multe pt ca are un design "love it or hate it". Mie unul imi place mult. e Ferrari Testarossa al motoretelor. Nu exista probleme cronice cunoscute din cate stiu eu si am cautat/citit destul de mult. Am gasit un test intre RF 900 R Fireblade (919), ZX-9, Thunderace. In test nu excela cam la nici un capitol insa nici nu a dat-o in bara la vreunu. Acolo scotea 129 de cai si 102 NM cuplu fiind peste Fireblade la ambele probe dar, fiind grea (236 kg la plin) nu putea avea pretentii prea mari la acceleratii sau reprize. Oricum 3,2 sec pe 100 si 10,6 pe 200, 260 blana reala zic ca e bine pt un 900 din '94. Eu zic ca e bun pt touring si are si cea mai mare autonomie de 263 km in test cu un consum mediu de 8,0 L la 100 km.

Sunt cateva opinii si la moto de viteza, topic RF 600. Cauta ca mi se pare ca acolo sunt si cele de 900.

Baftalau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot recomanda un topic al unor surori mai mici :RF 600 ca sa iti faci o idee despre fiabilitatea lor avand extrem de multe elemente in comun.

Este japoneza desenata de un trust italian si asta se vede clar.O motocicleta extrem de vanduta la vremea ei dar care nu a avut o viata f lunga pe piata.

O comparatie a cutiei poate fi facuta cu Yamaha Thunderace care are tot 5 viteze.

Sora ei mai mica de 600 este conceputa cu o cutie de 6 viteze f bine etajata pentru oras dar si ultimele 2 trepte pentru drumul in afara localitatii.

Este o motocicleta care iti poate oferi mult insa cutia cu 5 viteze a modelului de 900 nu este deloc ideala pentru mersul intr-o capitala ca Bucurestiul.(daca e sa o gandim la rece nici o vitezana peste 600 nu este f prietenoasa in oras).Unul din plusuri este si shaua super confortabila pentru pilot la drum lung.

Asta e o parere de posesor de RF.Unul care are alta motocicleta o sa priveasca lucrurile din prisma motocicletei care o conduce si avantajelor care ii sunt oferite lui.

 

 

Succes in alegerea pe care o faci ! ;) Sa ne vedem cu moto la primavara :burnout: !

 

suzuki-rf-900-r-3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace: :wave: :ok:

M-a lovit unde ma durea mai tare:confortul in oras si consumul.

 

 

Am RF937r de cateva luni.Pana la munte si inapoi,cu varfuri de 250kmh si mers normal(120-160kmh),fara accelerari nebunesti,mi-a consumat 5,75%.Cat despre confortul in oras,se simte un pic greoaie,personal am simtit-o ca pe o motocicleta masiva,nu grea!!!Cat despre rulare...cutia cu cele 5 trepte e absolut geniala,pe viraje e minunata,iar in linie dreapta se lipeste de asfalt.

Vreau s-o vand,ca sa trec inapoi la enduro.Daca te intereseaza motocicleta,lasa-mi un pm,sau suna la 0723887866...mai bine ma suni,ca intru destul de rar pe forum.

 

Urale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...