Sari la conținut

Yamaha TDM 3VD 1991 - Rebuild


Banzay
 Share

Postări Recomandate

Cum ziceam, am recuperat mobra de ceva timp si am schimbat evacuarile duble cu tot cu cutie rezonatoare/colectoare (sau cum ii zice) cu o toba simpla, gen carbon (poza cu toba pe mobra de pe care s-a luat, tdm 4tx).

 

News: noroc ca prin iarna mi-am facut saua pe dimensiunile mele (deh, vorbisem cu amicul meu, cel caruia ii vandusem mobra ca mi-o da in vacanta), acu daca am recuperat mobra, o sa stea numai fundul meu pe ea (si al pasagerei). Saua facuta la motodan la Timisioara si a iesit marfa de tot.

 

Mobra sta de 3 luni la yamaha c-ta:1 luna pt. constatat problemele - jocul la supape facut prost anterior si din cauza asta aveam mici rateuri la rece; ceea ce banuiam de altfel, dar dupa ce am bagat la munca si bani in ea, am zis sa las profesionistii sa rezolve asta; inca 1 luna pt. dezansamblat si remediat problema; si inca o luna pt. ansamblat si refacut sincronizarea la carburi. Chestia ca treaba cu concediul amanat din cauza lui 'big boss' mi-a dat peste cap toata vacanta si pt. oras si plimbare am avut chinezul, dar si el a cam stat pe loc in ultima vreme.

 

O sa revin cat de curand cu o lista a ce am cumparat si cand, pe sprintmonitor.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Rebuild-ul se apropie de sfarsit. Pastrez vaca.

 

Ceva detalii despre ultimele accesorii adaugate:

1. voltmetru cu releu legat direct la baterie, pt. a arata precis.

2. cric central care se pare ca e f util. Ii multumesc lui Cristi_wtx pe aceasta ocazie!

3. saua refacuta de moto_dan e cel putin geniala.

4. priza bricheta pe crashbar.

 

Mai sunt cateva detalii, dar in mare ma cam apropii de sfarsit. Am facut sincronizarea azi (m-am ambitionat si mi-am facut timp fortat), am montat cam ce mai era si asta e dpdv tehnic.

 

La rece, inainte de sincronizare:

https://www.youtube.com/watch?v=S9epxgwiGAY

 

La cald, dupa sincronizare:

https://www.youtube.com/watch?v=T_Ni6E4hyiQ

 

Si ceva poze:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo domnu', deci ai cu ce sa te plimbi pana la urma ;)

Sa-mi dai si mie reteta voltmetrului cu releu, ca eu sunt praf la electrica, dar m-oi descurca cu instructiuni... tocmai ce am venit si eu de la mobra, cautam un fir pe contact pt voltmetru, dar e caderea cam mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Fost, vazut, intors, umplut de nervi, mai bine ramaneam printre bulgari! C.retini cu nr. de constanta care depaseau de-an pulea la intoarcere, la 1 km de casa, era sa dau peste unul care trecea linistit pe zebra (pacat ca era rosu pt. el) si sa nu mai pomenesc ultimii doi, la nici 50 de metri de casa: clasicul bosorog cu 'gip' si agentul de vanzari cu octavia de la firma :mexicanwave: . Ce p.la mea or manca astia pe la noi ma de sunt asa tembeli unii?

 

In alta ordine de idei, frumos la stanci acolo, Ianachim are o bila alba de la mine, ca de la el am furat ideea. Tyulenovo-gorun, varza, dar mobra s-a descurcat frumos. Kavarna-gral Tosevo, ok drumul. Tosevo-negru voda frumusel drum, nu am mai fost de mult pe acolo.

 

La dus am mers 90-140, cu cele 2 ep. de offroad soft, consum 5.8% (aproximat, desi full-ul facut de bulgar a fost mai 'full' decat full-ul facut de mine :crack: ). La intoarcere am mers 90-100, nu am mai facut consumul.

 

Probleme: oglinda stanga de la viteze se rabata (ca nu am strans-o calumea), si mi s-a slabit contactul (nici nu mai stiu daca l-am strans). Aveam chei la mine, dar lenea e mare, m-am dus sa ma plimb, nu sa repar :-L Saua e cam tare, mergea mai moale un pic. In rest motorul chiar merge f frumos, se simt banii bagati in el.

 

PS: am si filmat ceva, dar c.acatul ala de action cam iar s-a aburit... Deci e ca si cum nu as fi filmat...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dezmembrez, nu dezmembrez, cine ma mai intelegere, acum o refac, iarasi, din nou si iar, bine ca nu am dat multe piese din ea :) Motorul e pe cadru, furca, bascula, rotile, puse, sa pun instalatia electrica si vedem ce mai imi trece prin cap pana la sfarsitul proiectelului, vreau sa ii modific carena centrala, sa o fac mai inalta si sa ii montez alta aripa gen enduro, pusa mai sus. Am desfacut toba si am golit-o de diversele tevusti, dar deocamdata am montat un vick venit odata cu zxr-ul...


» Post actualizat in 12 Aug 2014 08:18

Asa se aude :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=LczCt9Ti3qE

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...