Sari la conținut

Problema Semering P. Atac


Florent
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Am o Yamaha YZF R-125 din 2008 si am o problema la semeringul de la pinionul de atac. Curgea ulei pe la semering asa ca mi-am comandat unul nou..Acum ma gandesc cum sa il schimb, aveti vreo idee ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da jos cartea de service de pe manualedereparatie.info si vezi schema explodata.

S-ar putea sa fie asa: scoti pinionul de atac, ai o flansa cu garnitura tinuta de 3-4-5 surubele, o scoti si deja poti schimba simeringul. Apoi montezi la loc in ordine inversa si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa. La mine pinionul de atac este prins in 2 suruburi si cu o siguranta care nu se ating de blocul motor sau de semeringul de la care imi curge ulei. Dupa ce dau pinionul de atac jos vine axul de la transmisie pe care se prinde pinionul si ca o etansare vine semeringul de care spuneam. Ma gandeam ca poate stie cineva cu mai multe detalii. M-am uitat si pe manual inainte sa postez, si nu mi-a fost de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu o surubelnita ascutita sau altceva de genul asta faci o gaura in simering, aproape de marginea exterioara. Iei un holzsurub mai sanatos, il infiletezi in gaura si cu un cleste apuci surubul, faci parghie pe axul cutiei si tragi simeringul afara.

Nu da gaura cu burgiu fiindca iti mai lasa span langa bilele rulmentului. Simeringul nou il bati cu o teava cu diametru apropiat, trebuie sa intre drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...