Sari la conținut

Problema motoreta 110


Postări Recomandate

Vizitator r_amonna

Placa de metal/otel sa pun in plus mergea bine, cam nervoasa, dar cica nu e bine sa pun de metal ca freaca metal pe metal sau nu stiu dar nu e de bine si am scos-o...

 

nu freaca nimic metal pe metal. placa de metal se invarte odata cu cea de presiune, ambele fiind prinse pe oala mica. cine ti-a spus asta e un retard.

 

eniuei... http://optera.ro/ro/ambreiaj-cg125-cg150-1049.html poti sa iei de aici sau de oriunde altundeva, aceleasi chinezarii sunt, nu-i nimic "cu risc"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as vrea sa desfac motorul iar ca nu e asa simplu, se strica garnitura ulei etc, il fac sa mearga un timp. Poate cauza si consum de benzina marit din cauza ambreiajului ?

 

Doar daca mergi cu el patinand, ceea ce nu cred ca faci deoarece nu ai ajunge departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit saibe, (sper sa mearga) cam groase de 1.5-2 mm cred, oare sa pun numai saibele fara sa mai umblu la discuri ? Dar si discurile cred ca sunt cam tocite daca tot a patinat...

 

PS: E super la Garboavele locatia, dar cam izolata, nu ai de unde cumpara mai nimic din jur, doar de la restaurante din zona care au niste preturi dar... asta e :) Mai e pana atunci...

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,5 - 2 mm nu sunt groase, incearca cu ele, oricum vei simti o imbunatatire, gandeste ca ai inlocuit discurile tocite cu unele noi dar mai subtiri si acea diferenta de grosime trebuie s-o compensezi cu saibe pentru a marii presiunea pe discuri.

 

La Garboavele, luam la pachet ! :cheers: daca nu gasim acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile nu prea sunt asa bune, de data trecuta parea cam tocite, si era noi, adica cam uzura neuniforma parca, marfa aka first bike :)

Am altele parca mai bune dar sunt putin mai subtiri cu 0.1-0.3 mm sa zic, nu am subler digital, era bun unul...

 

Merge bine acum, dar sa nu o fortez cu 3a-4a brusc sa dau gaz cand e subturata si sa nu cresc viteza mult si la deal sa o las mai moale.


» Post actualizat in 11 Jul 2014 10:56

L.E.

Am pus saibe si lasat si acel disc de metal in plus schimbat unele discuri uzate, dar mai bine puneam saibe de la inceput, ca acum e prea sportiva, smuceste, nu patineaza inca merge bine, dar nu prea mai decupleaza si daca il mai desfac nu pot schimba vitezele, e prea fortata pedala de schimbator cand schimb inainte (1-2-3-4), inapoi schimb bine. Deocamdata pana gasesc ambreaj nou las asa cred, cred ca arcurile au fost de la bun inceput, ca sunt cam moi, le apas cu mana. Acum arcurile sunt stranse aproape de maxim. Oare se mai rodeaza sau sa scot acel disc in plus, dar sa nu patineze iara sau...


» Post actualizat in 13 Jul 2014 16:37

Cand e una cand e alta, parca e blestemata motoreta asta. Am scos acea placuta de otel in plus acum merge mai bine, nu patineaza, dar lasat saibele la arcuri.

Dar sa crapat cand am desfacut acea placa care tine presat arcurile, a crapat un colt, am pus asa tine nu are cum sa sara de acolo dar e riscant, nici nu gasesc sa cumpar si cica la scutere/moto chinezesti gasesti piese, gasesti pe naiba.

Mai ales la First bike sa cumperi scuter sau moto de la ei, piese lipsa si nici nu aduce.

 

Ce spuneti sa ma risc sa merg asa ? Surubul agata putin pe crapatura si tine pe loc, are 3 suruburi si acea bucata crapata o tine surubul, nu are unde sa sara dar e e in regula, dar ce sa fac...

 

Mai cunoaste cineva unde pot gasi piese pentru atv 110, ambreiaj sau piese pentru acest tip de motoare ? La mine e uzat doar arcurile cred, acum si acea palcuta.


» Post actualizat in 16 Jul 2014 18:27

Poate sa imi spuna si mie cum se numeste piesa din poza ca sa crapat ? Placa, capac sau cum sa caut pe net. Si cat de grav e ca merg asa crapata cu ea ? Inca merge bine motoreta si am mers ceva timp cu ea, nu patineaza deloc, decupleaza bine. Dar nu stiu daca ma incurca mult ca e crapat, stiu ca nu e bine dar ce sa fac... ? Daca o sudez tine oare, merge sudata ?


» Post actualizat in 16 Jul 2014 18:29

PS Ce sistem de rahat are si forumul asta, daca nu posteaza nimeni, nu mi se ridica topicul...


» Post actualizat in 21 Jul 2014 20:13

Am cumparat un ambreiaj, am comandat cu 4 placi si a venit cu 5 placi. Acum nu stiu daca ar merge la mine acesta cu 5, zic eu sa nu fie prea gros sa atinga in celalalt ambreiaj.


» Post actualizat in 21 Jul 2014 20:13

Cum dau up la topicul asta ?

post-42689-0-61021600-1405269354_thumb.jpg

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator r_amonna

daca ai lucra la gramatica poate s-ar sinchisi cineva sa iti mai raspunda, eu personal nu mai pot, ma dor ochii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asai, trebuia sa te bagi in seama, btw, mersi pentru up. Si poate ma inveti tu "gramatika" aia... :)

 

Acel ambreiaj cu 5 placi, nu se potriveste la mine, nu e compatibil deloc. Deocamdata merg asa cu motoreta, cu saibe si acea placuta crapata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...