Sari la conținut

Portile de fier si Belogradchik - 2 zile 31 mai-1 iunie


FanFane
 Share

Postări Recomandate

Pentru week-endul urmator vreau sa ajung si eu in Belogradchik. Si pt ca Dunarea e umflata rau cred ca Portile de Fier sunt un spectacol interesant, asa ca vreau un ocol si pe acolo. Planul ar fi sa se plece sambata dimineata spre Portile de Fier, apoi traversat pe la Calafat-Vidin sau eventual traversat direct pe la Portile de Fier in Serbia si mers pe acolo spre Bulgaria. Cazarea vreau sa fie in Belogradchik. Ramane de vazut daca ne mai ramane timp seara de ceva vizitat. Daca nu, stam a doua zi dimineata mai mult pe acolo. Intoarcerea o facem pe unde are chef grupul.

 

Traseul dus ar fi pe la 550 de km. Intoarcerea probabil ar fi ceva mai scurta, depinde pe unde ne hotaram sa o luam.

 

Stiu ca vremea nu prea pare sa tina cu noi in w-e asta, dar se mai schimba prognozele, sper sa se mai indrepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Cu ce mobra mergi, cu CBF-ul? :)

 

Am facut duminica trecuta malul Dunarii (Orsova - Moldova Noua) cu plecare din (si intoarcere in) Timisoara. Dunarea nu era umflata atunci, ci dimpotriva, foarte scazuta... am sperat ca voi vedea insula Ada Kaleh dar din ce am inteles e sub canalul navigabil, deci... no chance. Am vazut in schimb cele 2 cetati scufundate (in proportie mai mare - cand e Dunarea normala se vad doar varfurile). Drumul oricum merita, e deosebit de frumos.

 

Pune te rog harta cu traseul exact, poate vin si eu si ne intalnim pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ghici cu ce motor as veni din cele doua... :P Nu de alta, dar am dureri de spate si vreau suspensii cat mai moi.

 

Nu stiu despre ce cetati vorbesti. Cumva alea de pe malul sarbesc ? Nici nu stiam ca-s scufundate.

 

Harta n-am ce sa pun, de obicei nu merg fix pe planul facut de acasa. Daca am chef sa o iau pe alta parte si toata lumea e de acord, o iau. Daca s-a mers mai repede pot sa lungesc traseul, daca s-a mers mai incet pot sa-l scurtez. Ca idee, traseul ar fi Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta-Portile de Fier-Calafat-Vidin-Belogradchik pt prima zi. Pt a doua putem stabili la fata locului.

 

Daca e cu trecere la sarbi, sincer n-am mai fost niciodata pe la ei, asa ca m-as lua dupa o harta sa ies spre Bulgaria. Vad ca se urmareste cat de cat malul Dunarii.

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...