Sari la conținut

Accident Pitesti


THe viC3roy
 Share

Postări Recomandate

da am vazut si eu reportaju de pe antena 1...de tot rahatu, aia ziceau ca cica unu cu motoru mergea cu viteza si ca a intrat foarte tare in intersectie si nu a mai putut opri DAR ei aveau prioritate ( pot sa trec cu 200 daca am prioritete..da mi amenda de viteza, dar eu nu is obligat sa opresc ca de aia am prioritate).....aia cu masina ce a iesit de pe o straduta nu a acordat prioritate punct nu ca cica aia cu motoru sa vezi ca mai putin si zburau noroc ca nu mereau mai tare ca decolau...aaaaaaa si mai zic ca faceau intrecere,da sigur cu autobuz sau cu ce .....in imaginile ce le- au dat era un cbr 954 galben si o pata de antigel si motoru era pe cric si nu parea deloc spart avea toate carenele pe el si nu se vedeau bucati pe jos.... si de aia cu masina ce nu a dat prioritate mai ca nu ziceau ca vai saraca de ea ce s-a speriat mai ca nu a facut infart din cauza idiotilor si tampitilor alora cu motoru ........... noi murim nevinovati pe strazi si astea inloc sa ne ajute ne scot pe noi vinovati .....acum ar trebui sa ii dea motociclistu in judecata si sa ii puna sa plateasca scump pe cei de la antena pentru reportajul lor idiot si deloc corect .....motociclistu si pasagera cica au ajuns la spital in nu mai stiu ce stare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: .....ai voie si cu 200 numai sa nu fie si altu in zona....te pun in masina...si unul cu 200 sa vina sa vad daca l vezi...in oras...hai mai taie no offence....ca strada e pista de curse...... :peace: soferitei (parca)..cu conserva

si ce viteza mare ca abia era indoita tabla la masin...da reportaj de cacao :wave:

 

 

insanatosire bikerilor

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

 

eu sunt prietenul celui care a intrat in dacia nova condusa de incepatoarea soferitza care saraca era sa lesine de ce a facut, pt ea nu mare lucru, era sa ia doua vieti ieri la ora 16:30.

 

mai multe despre accident gasiti aici /index.php?...mp;#entry573598

 

am spus cam tot cum s-a intamplat accidentul.

 

maine dimineatza la 8 vor fi stirile din nou, rog cei care au TV Tunner sa salveze reportajul si sa mi-l trim si mie plsss

 

suntem dispusi sa facem ceva gura in legatura cu minciunile din reportaj.

 

va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....ai voie si cu 200 numai sa nu fie si altu in zona....te pun in masina...si unul cu 200 sa vina sa vad daca l vezi...

ai perfecta dreptate ,dar eu am exagerat ca sa accentuez ce vroiam sa spun in legatura cu prioritatea.......

Editat de cratoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci mergi cu nesimtire cu 200, si mai vrei sa fi si nevinovat? :peace:

oricum, din moment ce moto nu era avariata prea grav, fara raniti...eu zic ca e o prostie de stire

in primul rand nu avea 200, avea 70.

u vrei sa zici ca daca el avea 200(cum de fapt nu e adevarat) el are vina mai mare? adik el pt 200 isi ia ameanda, ea daca nu da prioritate ce face? ia viatza unor oameni iti zic io, acum care ti se pare mai vinovat?

 

eu pot sa am si 300, daca ea nu imi da prioritate ce treaba am eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista "care are vina mai mare, lunga si noduroasa", ori unul din ei e vinovat, ori e culpa comuna. Pentru ca baiatul avea 70 dar nu l-a prins radarul a scapat de vinovatie, altfel il baga la culpa comuna.

 

Iar prioritatea nu ti-o da legea, nu o ai tu, ti-o poate da sau nu celalalt participant la trafic. Ideea "aveam prioritate" e o tampenie in vazul unui accident, nu o aveai pentru ca altfel nu avea loc accidentul.

 

Moral vorbind, exista situatii in care chiar si circuland perfect legal in oras poti fi si tu vinovat de accident, unul din ele (ipotetic vorbind) ar fi circularea pe partea dreapta a drumului intr-o intersectie cu vizibilitate minima. Oricat de prudent ar fi conservarul, tot trebuie sa bage "botul" masinii in intersectie pentru a vedea, daca tu esti in acel moment acolo, ti-o iei perfect legal dar nu si complet nevinovat.

 

Nu degeaba se studiaza si "conduita preventiva" in scolile de soferi, pacat ca multi nici macar nu o citesc stiind ca nu exista amenzi pentru incalcarea ei. Dar ajung sa plateasca mult mai scump.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea si-a spus parerea dar nu a vazut ce era mai important adevarul accidentului nu imi dau seama cum iti poti da cu parerea daca nu ai habar ce s-a intamplat

motociclistul plecase de la semafor 'nu cu viteza' dupa cca 40 m de la semafor o dacia nova a iesit de pe o strada laturalnica fara a se asigura din partea stanga a motociclistului bd. avand 2 benzi nova a taiat amandoua benzile repet nu a mai avut unde sa se duca dupa care a incercat sa fereasca dar soferita nu a facut nimic dupa claxonul moto si a intrat in dreptul radiatorului motorului si a proiectat motocicleta in alte 2 opeluri parcate regulamentar pe partea dreapta in parcare asa ca nu va mai spuneti parerile aiurea inainte sa stiti despre ce este vorba

vina este numai a soferitei ca nu s-a uitat deloc intrase pe strada lu' masa

ce tot e vina comuna .... una alta.... motociclistul nu e de vina parca nu ati fi si voi si vb fara sa stiti cum e pe strazi ca nu se acorda prioritate ! :peace: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Iar prioritatea nu ti-o da legea, nu o ai tu, ti-o poate da sau nu celalalt participant la trafic. Ideea "aveam prioritate" e o tampenie in vazul unui accident, nu o aveai pentru ca altfel nu avea loc accidentul."

 

u chiar nu stii ce vb. daca dacia vine de pe o strada laturalnik unde are clar indicatorul de cedeaza in fatza, cum poti sa zici ca tipa nu trea sa-i dea prioritate?

 

deci dupa cum zicea si iahim, nu mai vb ce nu stii si daca tot nu vrei sa pricepi, spune-mi si iti fac si un desen, chiar si animat daca pricepi mai bine. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de semantica, tipa trebuia sa acorde prioritate dar nu a facut-o. Deci motociclistul daca nu a primit-o, nu a avut-o. Ideea "a fost accidentat desi a avut prioritate" e absurda.

 

E cretina scuza unor conservari "nu am vazut motocicleta" dar exista si un dram de adevar in ce spun, sansa de a vedea un motor venind cu viteza e mult mai mica decat de a vedea un camion venind cu viteza. In primul rand pentru ca motoarele sunt rare pe strazile noastre si creierele romanesti nu reactioneaza instinctiv la vederea lor si din motive optice evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de semantica, tipa trebuia sa acorde prioritate dar nu a facut-o. Deci motociclistul daca nu a primit-o, nu a avut-o. Ideea "a fost accidentat desi a avut prioritate" e absurda.

 

E cretina scuza unor conservari "nu am vazut motocicleta" dar exista si un dram de adevar in ce spun, sansa de a vedea un motor venind cu viteza e mult mai mica decat de a vedea un camion venind cu viteza. In primul rand pentru ca motoarele sunt rare pe strazile noastre si creierele romanesti nu reactioneaza instinctiv la vederea lor si din motive optice evidente.

sa stii ca ai ceva dreptate mai putin la faza cu viteza, 70km\h nu mi se pare o viteza extraordinar de mare incat sa nu mai vezi motocicleta, treaba a fost ca tipa nu s-a asigurat pt ca la politie, la intrebarea agentului" ce ai facut cand ai ajuns in intersectie, te-ai asigurat? " ea a inceput sa se balbaie, spunand un DA pe care aproape ca nu l-am auzit, deci NU S-A ASIGURAT LA PATRUNDEREA IN INTERSECTIE.

 

bine ca au scapat ei ushor, mai putin motorul :peace:

 

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am vazut si eu reportaju de pe antena 1...de tot rahatu, aia ziceau ca cica unu cu motoru mergea cu viteza si ca a intrat foarte tare in intersectie si nu a mai putut opri DAR ei aveau prioritate ( pot sa trec cu 200 daca am prioritete..da mi amenda de viteza, dar eu nu is obligat sa opresc ca de aia am prioritate).....aia cu masina ce a iesit de pe o straduta nu a acordat prioritate punct nu ca cica aia cu motoru sa vezi ca mai putin si zburau noroc ca nu mereau mai tare ca decolau...aaaaaaa si mai zic ca faceau intrecere,da sigur cu autobuz sau cu ce .....in imaginile ce le- au dat era un cbr 954 galben si o pata de antigel si motoru era pe cric si nu parea deloc spart avea toate carenele pe el si nu se vedeau bucati pe jos.... si de aia cu masina ce nu a dat prioritate mai ca nu ziceau ca vai saraca de ea ce s-a speriat mai ca nu a facut infart din cauza idiotilor si tampitilor alora cu motoru ........... noi murim nevinovati pe strazi si astea inloc sa ne ajute ne scot pe noi vinovati .....acum ar trebui sa ii dea motociclistu in judecata si sa ii puna sa plateasca scump pe cei de la antena pentru reportajul lor idiot si deloc corect .....motociclistu si pasagera cica au ajuns la spital in nu mai stiu ce stare...

 

daca mergi cu 200 prin oras iti pierzi dreptul de prioritate pe motiv de exces de prostie

 

cum mama draq ... la ce strazi si stradute sunt prin orase ... sa ai timp sa vezi pe cineva care vine cu 200 ... nici tu ca motociclist daca ai fi realist nai putea sa te asiguri in conditiile astea

 

daca mergi cu 200 prin oras iti asumi riscul de a nu fi vazut la timp ... shi de a murii prosteste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai voi nu intelegeti ,nu zic sa mergeti cu 200 prin oras daca aveti prioritate pe strazile respective, nu am mers niciodata cu 200...... exageram cu viteza ca sa accentuez ce vroiam sa spun in legatura CU PRIORITATEA ....ca in general ei zic ca nu ne-au vazut ca cica circulam cu viteza si prostii de-astea .....prin oras nici macar nu poti sa circuli cu viteza la ce trafic este (nu vorbim de noapte) numai daca esti sinucigas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa n-o mai lungim, daca tu depasesti viteza legala dar dar vii de pe un drum cu prioritate si are loc un accident, e culpa comuna. In practica e greu de demonstrat daca aveai 50 sau 70km/h. Dar daca intri cu 120 intr-o masina ce nu a cedat trecerea atunci e posibil sa ceara soferul masinii o expertiza din care sa rezulte ca depaseai limita de viteza si atunci apare culpa comuna. Iar un accident la 120 lasa urme complet diferite de unul la 50, destul de usor de demonstrat in cazul unei expertize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa n-o mai lungim, daca tu depasesti viteza legala dar dar vii de pe un drum cu prioritate si are loc un accident, e culpa comuna. In practica e greu de demonstrat daca aveai 50 sau 70km/h. Dar daca intri cu 120 intr-o masina ce nu a cedat trecerea atunci e posibil sa ceara soferul masinii o expertiza din care sa rezulte ca depaseai limita de viteza si atunci apare culpa comuna. Iar un accident la 120 lasa urme complet diferite de unul la 50, destul de usor de demonstrat in cazul unei expertize.

deci motociclistul nu avea viteza pt ca masina nu avea decat aripa infundata, semnalizator si far sparte.

deci nu poti sa zici ca avea viteza mare. pacat ca nu am niste poze.

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...