Sari la conținut

Vibratie puternica Aprilia RS 125.


Postări Recomandate

De cateva zile am observat ca vibreaza destul de puternic , chiar si cand sta la relanti . I-am verificat suruburile la motor daca sunt stranse toate bine , pistonul sa nu loveasca in bujie , tot ce se putea verifica , i-am schimbat si uleiul din cutia de transmisie si am observat ca am dintii de la pinioane putin ciobiti . Nu cred ca asta ar putea fi problema deoarece asa ii am demult ... Nu stiu de la ce poate fi aceasta vibratie , chiar si la 3000 de ture iti vine sa te dai jos de pe ea ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Prin "am observat ca am dintii de la pinioane putin ciobiti " la care pinioane te referi? Daca sunt pinioanele din spatele capacului de ambreiaj atunci se prea poate ca motoreta sa vibreze din cauza asta.

Cum am "desenat" in atasament, cea de sus invarte contragreutatea care elimina vibratiile motorului in 2 timpi. Daca rotile acelea sunt tocite este foarte posibil ca acea contragreutate sa nu mai fie sincronizata cu ambielajul si astfel incepe sa vibreze din ce in ce mai tare.

post-11711-0-29138100-1406645729_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , fix acele pinioane sunt . Multumesc mult pentru raspunsul rapid . Le voi inlocui saptamana aceasta .

 

Vezi ca atunci cand le pui, contragreutatea trebuie sa fie cu partea plina (grea) jos daca pistonul este sus si invers daca pistonul este jos. Oricum am impresia ca au ceva semne de ghidaj pe ele. Daca le pui in acelasi sens (jos-jos sau sus-sus) o sa ai o motocicleta cum au negroteii aia prin america masinile care sar din suspensii :D

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...